Tip na knihu

„Žena z Marsu“ vás presvedčí, že aj dokonalí ľudia majú svoje trápenia a neúspechy

Najlepšie knihy sú tie, ktoré vás nútia zamýšľať sa nad nimi ešte aj dlho po tom, čo ste ich dočítali. To sa dá povedať aj o filmoch, ale tie sú vždy výsledkom práce desiatok a stoviek ľudí. Kniha, to je obyčajne dielo jedného, dvoch alebo troch ľudí, ako v prípade „Ženy z Marsu“. A táto… Prečítať celé

Obálka knihy Žena z Marsu (2020) o Michaele Musilovej

Najlepšie knihy sú tie, ktoré vás nútia zamýšľať sa nad nimi ešte aj dlho po tom, čo ste ich dočítali. To sa dá povedať aj o filmoch, ale tie sú vždy výsledkom práce desiatok a stoviek ľudí. Kniha, to je obyčajne dielo jedného, dvoch alebo troch ľudí, ako v prípade „Ženy z Marsu“. A táto kniha je presne tou, ktorá vás prinúti sa nielen viac zamýšľať, ale skoro určite ju aj požičiate svojim známym.

Je o Michaele Musilovej, autorstvo patrí Lucii Lackovičovej, o redakčnú a jazykovú stránku sa postarala Andrea Harmanová. Výsledok ich spoločnej práce má 428 číslovaných strán plus obsah na konci. A každá jedna strana, vrátane tých, kde sú len fotografie s popismi, je preniknutá ľudskosťou. Myslím, že práve to je to, čo čitateľ očakáva. Nájde tu však aj dostatočne veľa faktov, ktoré nadchnú väčšinu fanúšikov vesmírneho výskumu.

Ak vás zaujíma viac o vzniku knihy samotnej, vypočujte si epizódu Pálenice Borisa Filana s Luciou Lackovičovou z januára tohto roka.

Nové povinné čítanie pre všetkých, ktorí chcú osobnostne rásť

Na týchto riadkoch sa nebudem snažiť o recenziu knihy, pretože na recenzie sú na Slovensku odborníci z fachu. Určite ale odporúčam túto knihu nášmu typickému čitateľovi UnitedLife.sk, pretože dokáže osloviť a obohatiť každého freelancera, začínajúceho podnikateľa, študenta s ambíciami dostať sa za hranice našej krajiny a vôbec kohokoľvek, kto chce robiť veľké veci, ale obáva sa neúspechov pre príliš malé slovenské pomery.

Hneď na úvod knihy ma vskutku prekvapuje komentár Ivana Bella, prvého a zatiaľ posledného slovenského kozmonauta. Že sa s Michaelou stretol ako s deväťročným dievčatkom, bolo pre mňa rovnako veľkou zaujímavosťou, ako neskoršie zistenie, ako k tomuto stretnutiu došlo. Umiestnenie komentára hneď na začiatok má za cieľ povzbudiť čitateľov záujem – a musím priznať, že som asi učebnicový príklad takéhoto čitateľa, pretože to na mňa zafungovalo. A a každou prečítanou stranou som záujem nestrácal napriek tomu, že azda v každej ďalšej vete bol ďalší a ďalší dôkaz výnimočnosti Michaely Musilovej.

Obyčajne nemám rád, keď niekto len tak mimochodom upozorňuje na svoje úspechy, ale v tomto prípade som nepocítil nechuť dočítať niektorú zo strán, pretože z každého slova je cítiť ľudskosť a skutočnú snahu Michaely presvedčiť čitateľa, že si to všetko vydobyla v podstate sama.

Je mi to sympatické a myslím, že mnohí sa ňou stotožnia. Zrejme aj preto, ako veľmi je otvorená a ako dbá na to, aby čitateľ porozumel aj jej negatívnym motiváciám. Zároveň nimi ale neunavuje, čo považujem za ďalšie plus.

Radi čítame životopisy slávnych ľudí, o ktorých väčšinou vieme len to, že boli v niečom veľmi úspešní. Až keď čítate životopis takejto osobnosti, máte možnosť zistiť, že tá cesta na vrchol popularity a obchodných úspechov bola obyčajne nesmierne náročná a plná zlyhaní. Michaela Musilová si knihu akoby napísala sama a vďaka autentickému autorskému štýlu oslovuje o to viac. Myslím, že aj časté ospravedlňovanie niektorých nedostatkov je len praktickou ukážkou toho, že aj s obrovskými medzinárodnými úspechmi a vnútornou motiváciou prekonávať extrémy sa jedná stále o „normálneho“ človeka.

Musilová vo svojej knihe s prekvapujúcou otvorenosťou píše o neúspechoch, ktoré ju stretli, a o osobných trápeniach, ktoré vyplývali z jej problémov v škole, so vzhľadom a neustálou potrebou druhým dokazovať svoje schopnosti. Zistíte, že hoci sa o nej hovorí, že je z privilegovanej rodiny, v skutočnosti sa musela uskromňovať podstatne viac, ako to robí bežný slovenský študent a musela robiť práce nehodné tak perspektívneho ambiciózneho človeka, aby si zarobila aspoň na bežné každodenné potreby. Alebo, že musela dokonca oslovovať aj charity.

Všetci by sme mohli byť ako ona, len sme to vzdali

Čo ma osobne oslovilo už na začiatku, bola práve táto otvorenosť a schopnosť v nenásilnej forme písať o svojich nedostatkoch a trápeniach. Myslím, že každý, kto mal väčšie ambície už od malička, sa stretol s negatívnymi reakciami okolia a akoby väčším dôrazom na upozorňovanie na nedostatky. Akoby ľudia chceli upozorňovaním na ne dosiahnuť, že aj ten šikovný, ambiciózny a perspektívny sa potom utiahne a nebude sa snažiť vytŕčať z radu. Spomínam si na to, že som ako chlapec v ohnisku na dvore spálil všetky svoje „knižky“, ako som vtedy volal obrázkové a textové príbehy, ktoré som písal niekoľko rokov a skladoval v „periňáku“ postele. Boli ich stovky a zničil som ich kvôli pocitu, že sú nielen priemerné, ale hlavne som sa obával, že by ich mohol niekto nájsť a zahanbiť ma. Tak som na celé roky zanevrel na písanie a kreslenie. Keď som v knihe Žena z Marsu čítal o tom, že Michaela svoje detské sci-fi poviedky dávala do väzby a ponúkala čítať spolužiakom, hovorím, si, že možno by sa aj tie moje stretli s prijatím. A ešte k tomu si do nich kreslila, veď to som robil aj ja! Ale možno, že sme to robili všetci, až kým sme sa nevzdali snov a ambícií.

Musilovej ambície pretrvali vďaka jej vnútornej motivácii a preto o nej môžeme čítať knihu, ktorej príbeh sa ale ešte zďaleka neskončil – veď iba nedávno som písal článok o tom, že Musilová sa dostala do užšieho výberu potenciálnych astronautov na cestu okolo Mesiaca:

Aj keby Musilová nakoniec  na cestu okolo Mesiaca neletela týmto komerčným letom, je možné, že sa tak stane v rámci niektorej misie v budúcnosti. No a ultimatívnym cieľom je červená planéta, Mars.

 

Kniha Žena z Marsu je aj o vede a práci, ale aj o tom, ako extrémne pracovné vypätie a vysoké ambície prežíva uvedomelý človek. Nechcem písať klišé o výnimočnosti knihy, ale isté je to, že samotná Michaela Musilová výnimočnou je – a je evidentné, že príprave knihy venovala práve toľko pozornosti, ako všetkému ostatnému, čomu sa venuje. A že je toho naozaj veľa…

Ak hľadáte svoju ďalšiu knihu, investujte tých 18 eur práve do Ženy z Marsu, nebudete ľutovať. Možno vás práve táto kniha privedie k niečomu, čo ste už dávno zavrhli len preto, lebo ste sa obávali neúspechu alebo odmietnutia.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »