Vysoký cholesterol trápi mnohých Slovákov, jeho hodnoty možno znížiť správnym výberom potravín

Problémy s vysokým cholesterolom trápia mnohých Slovákov. Vo väčšine prípadoch si neuvedomujú, že k jeho prevencii postačia jednoduché kroky v podobe zmeny životného štýlu. Podľa informácií Národného portálu zdravia až 21-tisíc Slovákov ročne zomrie na ochorenia spájajúce sa s aterosklerózou. V danom prípade dochádza k zvýšeným hodnotám LDL cholesterolu, ktorý je označovaný aj ako zlý… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Problémy s vysokým cholesterolom trápia mnohých Slovákov. Vo väčšine prípadoch si neuvedomujú, že k jeho prevencii postačia jednoduché kroky v podobe zmeny životného štýlu.

Podľa informácií Národného portálu zdravia až 21-tisíc Slovákov ročne zomrie na ochorenia spájajúce sa s aterosklerózou. V danom prípade dochádza k zvýšeným hodnotám LDL cholesterolu, ktorý je označovaný aj ako zlý cholesterol. Na základe toho sa odporúča, aby každý pacient poznal jeho hodnotu, nakoľko sa spája aj s inými závažnými zdravotnými ťažkosťami. Možno k ním zaradiť aj srdcový infarkt či mozgovú porážku.

Nie je cholesterol ako cholesterol

Zvýšený cholesterol sa nie vždy spája s najhorším scenárom. Ako uvádza portál ScienceAlert, existujú jeho dva typy, ktoré ovplyvňujú riziko srdcových ochorení a mŕtvice.

V prípade LDL cholesterolu, ktorý je známy aj pod prívlastkom zlý cholesterol, treba však spozornieť. Prenáša sa z pečene do buniek v celom tele, pričom jeho vysoká hladina môže viesť k upchávaniu ciev. Portál Naturevia dodáva, že jeho štandardné množstvo v krvi sa pohybuje v rozmedzí 70 %, avšak môže dôjsť aj k menším odchýlkam.

Naopak, HDL cholesterol, známy aj ako dobrý cholesterol, pomáha odstraňovať prebytočné hodnoty z krvného obehu, pričom ich transportuje späť do pečene na spracovanie a vylučovanie, píše ScienceAlert. Ide o pozitívny vplyv na cievy, nakoľko jeho vyššie hladiny sa spájajú so zníženým rizikom srdcových chorôb a mozgovej príhody.

vysoký cholesterol a strava

Už po prvej lekárskej konzultácii sa odporúča zmeniť svoju životosprávu. Zdroj: pexels.com

Dominanciu uvedených druhov cholesterolu možno ovplyvniť jednoduchšie, než sa zdá. Postačí, ak dôjde k malej zmene jedálnička. Nejde o žiadnu drastickú diétu, odporúča sa len v rámci stravovacia orientovať na väčšie množstvo zdravých tukov, ktoré sú obsiahnuté napríklad v olivovom oleji alebo avokáde. Naopak, v prípade živočíšnych tukov a cukroviniek treba dbať na ich znížený príjem.

Koho môže postihnúť vysoký cholesterol?

Existuje viacero faktorov, ktoré môžu zvýšiť potencialitu zvýšenej hladiny cholesterolu. Najčastejšie sa pripisuje k ochoreniam ako cukrovka alebo obezita, uvádza Naturevia. Výnimku však netvorí ani životný štýl, s ktorým sa spájajú aj iné zdravotné ťažkosti.

Inzercia

V prípade, že je pacient vystavený nadmernému stresu, nepohrdne tabakovým výrobkom a preferuje skôr sedavý spôsob života, existuje väčšia šanca tohto ochorenia. Dôraz sa však kladie aj na genetickú predispozíciu a častú konzumáciu potravín živočíšneho pôvodu.

vysoký cholesterol a strava

Strava pestrá na zdravé tuky môže predísť vysokým hladinám cholesterolu. Zdroj: pexels.com

Fajčenie a problémy s vysokým krvným tlakom môžu priebeh ochorenia skomplikovať, pričom ide o veľmi nebezpečnú kombináciu. V dôsledku toho sa odporúča hneď po prvej lekárskej konzultácii zvážiť možnosti svojej životosprávy.

Pokiaľ však holdujete poháriku alkoholu, máme pre vás dobrú správu. Alkoholické nápoje zvyšujú hladinu dobrého cholesterolu, avšak aj cez to sa odporúča to s nimi nepreháňať. Z viacerých výskumov vyplýva, že alkohol stojí za blokovaním zrážania krvi.

Sila vlákniny a probiotík

K zníženiu hladiny cholesterolu môžete docieliť s jednoduchými spôsobmi. Zväčša ide o doplnky, ktoré sú dostupné v predajniach, pričom dôraz sa kladie na výrobky obsahujúce vlákninu či probiotiká.

V prípade vlákniny sa odporúča si zadovážiť jej typ, ktorý sa rozpúšťa vo vode, na základe čoho vytvára v črevách látku podobnú gélu, radí ScienceAlert. Daná látka sa môže viazať na molekuly cholesterolu, čím zabraňuje ich vstrebávaniu do krvného obehu.

Rozpustnú vlákninu možno nájsť v množstve potravín, predovšetkým v ovocí, zelenine, ovse, jačmeni, fazuli a šošovici. Netreba zabúdať ani na doplnky obsahujúce vlákninu, ako sú napríklad psyllium alebo inulín. Mnohé štúdie poukazujú na blahodarné účinky psyllia, pričom už jeho konzumácia približne 10 gramov denne môže podporiť zlepšenie hladiny cholesterolu. V prípade celkovej hladiny LDL cholesterolu môže dôjsť k zníženiu až o 7 %.

vysoký cholesterol a strava

Ľudia konzumujúci potraviny živočíšneho pôvodu sú vystavení väčšiemu riziku zvýšenej hladiny cholesterolu. Zdroj: pexels.com

Ďalším efektívnym pomocníkom sú probiotiká, ktorých funkcia sa zakladá na viacerých mechanizmoch. Medzi ich primárne úlohy patrí to, aby upravili črevný mikrobióm tak, aby sa v tele uprednostňovalo vylučovanie cholesterolu stolicou.

Štúdia z roku 2018 poukazuje na to, že výsledky užívania probiotík sú sľubné. U ľudí, ktorí ich pravidelne konzumovali, sa zaznamenalo celkové zníženie cholesterolu až o 13 %. Síce ide o pozitívnu prognózu, ich účinky sa môžu u jednotlivých jedincov líšiť. Pripisuje sa k ním nielen ich pravidelná konzumácia, ale aj zdravotný stav či kvalita stravy.

Pokračujte na ďalší príspevok »