Kancelária „dog friendly“ im nestačila: V Portugalsku vyskúšali unikátny projekt, zamestnanci si ho nevedia vynachváliť

Malé portugalské mestečko sa preslávilo naozaj nezvyčajným nápadom, ako zlepšiť výkonnosť a tiež spokojnosť svojich pracovníkov. Viete si niečo také predstaviť aj u nás? Radnica v malom meste Gondomar na severe Portugalska uzavrela začiatkom tohto mesiaca zmluvu na dobu neurčitú so „zamestnancom“, ktorého náplň práce je najmä dávať  lásku a pozornosť všetkým úradníkom a tiež strážiť… Prečítať celé
Vydané 25. septembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Radnica v malom meste Gondomar na severe Portugalska uzavrela začiatkom tohto mesiaca zmluvu na dobu neurčitú so zamestnancom“, ktorého náplň práce je najmä dávať  lásku a pozornosť všetkým úradníkom a tiež strážiť majetok úradu.

Štvornohý kolega

Radnica s chlpatým zamestnancom uzavrela riadnu pracovnú zmluvu, ktorú „podpísal” odtlačkom prednej labky. Ide totiž o trojročného psa, kríženca plemena šarpej, informuje portál euro.eseuro.com.

„Dali sme mu meno Boris Baguim a uzavreli sme s ním zmluvu na dobu neurčitú. O dva roky budú voľby a chceme, aby tu zostal aj po nich,“ povedal jeden zo zamestnancov Marco Teixeira z radnice.

Meno Baguim nebolo náhodné, je to pomenovanie jednej zo štvrtí mestečka. „Je to veľký dobrák, prítulný, miluje deti a je veľmi, veľmi čistotný,“ dodal úradník.

Borisova kariéra sa začala črtať pred niekoľkými týždňami, keď jeho majiteľka požiadala o pomoc potom, čo jej majiteľ domu, v ktorom býva, domáceho maznáčika zakázal. Radnica sa preto snažila pomôcť nájsť psíkovi nový domov cez sociálnu sieť.

Medzitým sa v starostlivosti o psíka striedali zamestnanci radnice, ktorí si ho natoľko obľúbili, že sa rozhodli nechať si ho priamo v kancelárii a spravili z neho “kolegu”. Namiesto platu ho radnica bude živiť, zabezpečí mu stravu, kompletnú veterinárnu starostlivosť a tiež lásku, opateru a spoločnosť.

Teixeira vyzval aj ostatné miestne úrady či firmy, aby si z nich vzali príklad, a tiež sa ujali nejakého opusteného psa alebo mačky z útulku a starali sa o zviera spoločne.

Čo na takýto nápad hovoríte vy? Aj odborníci sú presvedčení, že pes na pracovisku, samozrejme iba ak je to možné, môže mať hneď niekoľko výhod pre zamestnancov a dokonca môže zlepšiť ich výkon. Zrealizovať je to však možné skôr v menších firmách s menším počtom zamestnancov, kde nechodí priveľa návštev a klientov.

Benefit na nezaplatenie

Fungovanie pet-friendly kancelárií ešte pred niekoľkými rokmi nebolo štandardom. Medzi prvých priekopníkov v tejto oblasti patrila spoločnosť Mars, ktorá sa na tento koncept zameriava už viac ako desať rokov, informuje portál aktuality.sk.

Táto firma je výrobcom obľúbených značiek krmív pre domáce zvieratá a okrem možnosti vziať si domáceho miláčika do práce, podporuje tiež adopcie domácich miláčikov a dlhodobo pomáha zvieracím útulkom.

„Možnosť vziať si do kancelárie domáceho miláčika je veľkým prínosom, ktorý naši spolupracovníci veľmi oceňujú. Domáci miláčikovia podporujú interakciu medzi spolupracovníkmi a ich prítomnosť môže zmierniť aj stres a povzbudiť ich ku krátkym prechádzkam počas pracovnej doby, čo môže mať pozitívny vplyv aj na ich zdravie a pohodu,” povedala Daria Maslovskaia, riaditeľka ľudských zdrojov v spoločnosti Mars pre strednú Európu.

Aj odborníci sú presvedčení, že pes na pracovisku môže mať hneď niekoľko výhod pre zamestnancov a môže zlepšiť ich výkon. Zdroj: unsplash.com

Pes v kancelárii – výhody

Eliminuje stres

Pes na pracovisku skutočne znižuje hladinu stresu a zamestnancom pomáha uvoľniť prípadné napätie. Dokazujú to aj štúdie, ktoré viac stresu namerali u tých zamestnancov, ktorí si psa do práce nebrali.

Udržiava optimistickú náladu

Zviera pomáha na pracovisku udržiavať dobrú náladu a keď sa potrebuje zamestnanec upokojiť, môže sa chvíľu povenovať zvieraťu. Aj pár minút v spoločnosti chlpáča dokáže výrazne zlepšiť jeho ďalší výkon a kreativitu.

Zlepšuje vzťahy medzi kolegami

Dog friendly kancelária zvyšuje všeobecnú spokojnosť zamestnancov, pomáha k budovaniu tímovej práce a zlepšuje vzájomnú komunikáciu.

Prispieva k dobrému menu firmy

Ak má firma či spoločnosť už na prvý pohľad pozitívny prístup k zvieratám a verejne to prezentuje, môže jej to iba pomôcť. Väčšina zákazníkov a klientov ocení napríklad tiež to, že môže prísť na stretnutie aj so svojím chlpáčom.

Zvyšuje výkonnosť zamestnancov

Zamestnanci, ktorí majú možnosť pracovať v dog friendly office, pracujú poctivejšie a nemajú problém zostať aj dlhšie, ak treba. Nemusia sa totiž ponáhľať domov, aby svojho psa vyvenčili.

Lákadlo pre mladých

Šikovní mladí ľudia vedia tento benefit oceniť najviac. Keďže so zakladaním rodiny sa neponáhľajú, často si zaobstarajú najskôr psa alebo iného domáceho miláčika a je pre nich veľkým plusom, ak si ho môžu nosiť aj do práce.

Popri všetkých benefitoch, ktoré môže pes na pracovisko priniesť, nezabúdajte na to, že tam musí mať aj vhodné podmienky a nesmie pri práci rušiť ostatných zamestnancov. Odporúča sa, aby v kancelárii bolo miesto, kde budú mať domáce zvieratá svoj pokoj na odpočinok. Ideálne je tiež zaistiť misky s vodou a granulami. Pri zavádzaní novej dog/pet-friendly kancelárie je tiež dôležité predložiť jasný koncept na schválenie a pripomienkovanie zamestnávateľovi či vedúcemu tímu.