Vstúpiť do francúzskej légie môže ktokoľvek, no podmienky na výber sú striktné

Disciplína a dobrodružstvo Počuli ste už o francúzskej cudzineckej légii? Pozostáva z vybraných 8 000 mužov a má povesť jedného z najnáročnejších prostredí na službu v armáde na celom svete. Láka vás dobrodružstvo alebo si chcete vyskúšať život pod tvrdým vedením a disciplínou? Táto skúsenosť je pre vás ako stvorená. Možno si odvyknete na spánok… Prečítať celé

Disciplína a dobrodružstvo

Počuli ste už o francúzskej cudzineckej légii? Pozostáva z vybraných 8 000 mužov a má povesť jedného z najnáročnejších prostredí na službu v armáde na celom svete. Láka vás dobrodružstvo alebo si chcete vyskúšať život pod tvrdým vedením a disciplínou? Táto skúsenosť je pre vás ako stvorená. Možno si odvyknete na spánok v pohodlnej posteli a na zabíjanie voľného času na sociálnych sieťach, no zažijete neopakovateľnú skúsenosť, získate iný pohľad na svet a objavíte iné životné hodnoty.

Čo sa ukrýva pod pojmomom French Légion étrangère?

Francúzska cudzinecká légia (French Légion étrangère) je elitná vojenská sila, ktorú pôvodne tvorili zahraniční dobrovoľníci platení vo Francúzsku. Má za sebou dlhú minulosť, keďže vznikla už v roku 1831. Dnes zahŕňa dobrovoľných vojakov z akéhokoľvek národa so službu doma i v zahraničí. Francúzska cudzinecká légia bola vytvorená ako dočasný prostriedok. Pôvodne dokonca znemožňovala slúžiť cudzincom v jej radoch, no nakoniec získala povesť najlepšieho žoldnierskeho zboru na svete. Veľkú časť histórie si légia udržala výnimočné postavenie dobrovoľnej jednotky vo vojenskej armáde. Dnes má približne 8 000 mužov a je jednou z uznávaných jednotiek francúzskej armády pre zámorské služby. Zasahovala vo vojne v Perzskom zálive v rokoch 1990-91 a odvtedy bola často posielaná do Afriky, ako aj do juhovýchodnej Ázie, na Balkán a do Afganistanu. 

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels.com

Vstup do légie

Francúzska cudzinecká légia prijíma regrútov z celého sveta. Nábor oficiálne prebieha 365 dní v roku, 7 dní v týždni a 24 hodín denne. Áno, môžete sa zapojiť každý deň, po celý rok.  Náborári evidujú kandidátov či dobrovoľníkov ako slobodné osoby aj pokiaľ sú ženatí. Vstup je závažným životným rozhodnutím. Podpísaním zmluvy je regrút armáde zaviazaný na 5 rokov. Celý proces náboru a výberu trvá zvyčajne 2 až 4 týždne – dĺžka závisí od jednotlivého kandidáta. Proces sa začína odovzdaním pasu slúžiacemu legionárovi v náborovom centre alebo v informačnej kancelárii a končí, až keď vás oficiálne prijmú alebo odmietnu. Počas celého obdobia vám légia poskytuje bezplatné ubytovanie, bezplatné jedlo a bezplatné oblečenie. Kandidáti, ktorí prešli všetkými testami, sú oficiálne prijatí alebo odmietnutí výhradne každý pracovný štvrtok popoludní.

Fyzické i psychické testovanie

Každý uchádzať pre prijatie prechádza tromi druhmi testov – psychotechnickými s IQ testovaním a testom osobnosti, športovými a zdravotnými. Športové preskúšanie obsahuje takzvaný „Beep test“ (francúzsky Luc léger), viacstupňový test zdatnosti, ktorý zahrňuje rytmický beh medzi dvoma bodmi od seba vzdialenými 20 metrov. Rýchlosť behu určuje zvukové pípanie v nastavených intervaloch so zvyšujúcou sa frekvenciou. Oficiálne kandidát absolvuje aspoň 5 úrovní (najlepšie 7 úrovní). Musí zaplávať aspoň 25 metrov, bez akejkoľvek opory a bezpečnostného vybavenia. Nasledujú príťahy – v tejto časti oficiálne už nikoho nevyradia, no stále je dôležitým prvkom výberu.

Poslednou nevyhnutnosťou sú lekárske testy. Uchádzač absolvuje dôkladnú lekársku prehliadku o požiadavkách na zrak a musí mať zdravé alebo dôkladne ošetrené zuby. Zaujímavosťou je, že maximálny povolený počet chýbajúcich zubov je 4 až 6 v závislosti od stavu ostatných zubov. Podiel úplne zdravých zubov musí byť aspoň 40 % alebo viac. Od budúceho legionára sa vyžaduje zdravotná dokumentácia o predchádzajúcom chirurgickom zákroku, aby sa zdravotnícky personál ubezpečil, že je dostatočne zdatný a že zákrok nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky a trvalé následky.

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels.com

Dôvody, pre ktoré môžu uchádzača ihneď diskvalifikovať:

  • tuberkulóza
  • hepatitída
  • rakovina
  • HIV
  • cukrovka
  • nadváha
  • psychická porucha
  • slabý zrak
  • zlý sluch
  • úplná strata prsta
  • laxnosť (nestabilita) kolena
  • opakujúca sa dislokácia kolenného kĺbu
  • hernia (prietrž alebo ľudovo povedané pruh)

Ďalšie vstupné požiadavky

Uchádzač musí byť muž vo veku od 17,5 do 39,5 rokov. Nevyhnutnosťou je pas alebo v prípade krajín EÚ občiansky preukaz a samozrejme rodný list. Ak kandidáta hľadá Interpol, nemá žiadnu šancu vstúpiť do armády. Dôležitou požiadavkou je i dostatočná fyzická zdatnosť, aby legionár mohol slúžiť vždy a na všetkých miestach na celom svete najmenej päť rokov. Už ako sme uviedli vyššie, obezita nie je vítaná. Index telesnej hmotnosti sa musí pohybovať medzi 20 a 30. Požiadavkou je aj čítanie a písanie vo svojom vlastnom jazyku, čo je snáď najjednoduchšou časťou celého výberového procesu. 

Inzercia

Nová identita a nádejné občianstvo

Všetci noví regrúti pri prihlásení do radov francúzskej cudzineckej légie získate novú identitu a špeciálne meno. Napríklad poručík Franks v roku 2009 dostal novú identitu ako Christopher Flaherty. Vstup do légie je tiež cestou k francúzskemu občianstvu.  Počas prvých troch rokov služby to však nie je možné. Na ich oficiálnej stránke sa uvádza, že ak „budete dobre slúžiť, budete mať najskôr nárok na pobyt, štátnu príslušnosť dostane podmienečne. To vo všeobecnosti platí za predpokladu, že máte dobrý spôsob služby a preukážete ochotu integrovať sa do francúzskeho národa.“ Existuje však aj iný spôsob, ktorý si nevyžaduje minimálne tri roky služby. Je ním rýchlejšia, no doslova bolestivejšia cesta – zranením na bojisku. 

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

Zdroje: Britannica.com, Foreignlegion.info, forces.net

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.