História umenia

Terakotová armáda skrýva tajomstvo za pohľadom 8000 sôch

V marci 1974 sa rozhodla skupinka čínskych roľníkov vykopať studňu v provincii Šen-si na severozápade Činy. Túto provinciu v tomto období trápili veľké suchoty. Jeden z roľníkov pri kopaní studne natrafil na prvú hlinenú postavu – prvý dôkaz toho, čo by sa ukázalo ako jedným z najväčších archeologických objavov v modernej dobe. Tento objav poznáme… Prečítať celé
Vydané 2. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

V marci 1974 sa rozhodla skupinka čínskych roľníkov vykopať studňu v provincii Šen-si na severozápade Činy. Túto provinciu v tomto období trápili veľké suchoty. Jeden z roľníkov pri kopaní studne natrafil na prvú hlinenú postavu – prvý dôkaz toho, čo by sa ukázalo ako jedným z najväčších archeologických objavov v modernej dobe. Tento objav poznáme v dnešnej dobe aj ako Terakotová armáda

Terakotová armáda

Terakotová Armáda v Číne zdroj: asianstyle.cz

Terakotová armáda Qin Shi Huangdiho

V blízkosti nevykopanej hrobky Qin Shi Huangdiho – ktorý sa vyhlásil za prvého čínskeho cisára v roku 221 pred naším letopočtom, sa nachádzalo niečo neuveriteľné: celá armáda terakotových vojakov a koní ľudskej veľkosti, ktorá bola pochovaná pod zemou viac ako 2000 rokov.

Miesto, kde kedysi stálo starodávne hlavné mesto Qin Shi Huandiho, Sien-jang, leží pol hodiny od Xi’anu, mestečka s takmer 10 miliónom obyvateľov. Je to suchá krajina, ktorá je v zime neustále chladná a v lete zase horúca. Sien-jang je známy aj kopcami posiatymi jaskyňami.

Za posledných 45 rokov archeológovia kopali jamy po ploche 35 kilometrov štvorcových. To je zatiaľ odhalený komplex podzemných klenieb, ktoré nie sú celkom vykopané. K väčšine sa dá dostať ťažšie, ale tri jamy sú ľahko prístupné. V jednej z nich boli z rozbitých kúskov zhromaždené dlhé stĺpy bojovníkov vo formácii. Druhá jama v múzeu demonštruje, ako vyzerali, keď ich našli – niektorí stoja vzpriamene, niektorí zahrabaní v pôde a iní ležia zvrátene na chrbte vedľa padlých hlinených koní.

Xi’an

Staroveké hradby mesta Xi’an zdroj: pinterest

Výstava Terakotovej armády

Pre väčšinu z nás, ktorí sa nemôžu vydať na cestu do Xi’anu, boli tieto sošky vystavené na turné po svete. Tieto vystavené sochy mapujú vládu Qin Shi Huangdiho (221 p. n. l. – 210 p. n. l.). Ako prvé predstavenie bolo názvom „Prvý cisár“ organizované múzeom v Británii, potom debutoval aj v Atlante, Amerike. Ďalšie predstavenie sošiek prebiehalo aj v Kalifornii až kým neskončilo v Houstone, Amerike.

Okrem predstavenia posledných nálezov sa na výstavách nachádza najväčšia zbierka postáv terakoty. Súčasťou zbierky je deväť vojakov usporiadaných do bojovej formácie (obrnení dôstojníci, pešiaci a kľačiaci lukostrelci) a aj terakotový kôň. Ďalším dodatkom sú aj bronzové vozy, z ktorých každý ťahal štyri bronzové kone (vozidlá sú bohužiaľ príliš krehké na prepravu a tak sú to iba repliky).

Tieto artefakty tak ponúkajú pohľad na sošky, ktoré lákajú návštevníkov z celého sveta do múzea v Xi’ane, kde doteraz bolo nájdených viac ako 2000 z odhadovaných 7000 bojovníkov.

Qin Shi Huangdi

Zdá sa, že tento ohromujúci nález spočiatku posilňoval zmýšľanie, že prvý cisár miloval vojnu – a staral sa iba o vojenskú moc. To nie je úplne pravda, pretože Qin Shi Huangdi možno svojou armádou dobyl Čínu, ale počas toho vynašiel aj civilný kód, pomocou ktorého držal nadvládu celé desaťročia a ktorý pretrval storočia aj po skončení jeho vlády. Medzi ďalší úspech cisára môžeme do určitej miery pripísať aj zavedenie rukopisu.

Qin Shi Huangdi

Qin Shi Huangdi – Čínsky cisár zdroj: allthatsinteresting.com

Qin Shi Huangdi v tom čase pristúpil k hromadnej výrobe – remeselníci vytvárali sošky skoro tak rýchlo ako v dnešnej dobe automobilky autá. Ale hliník, na rozdiel od bronzu, sa dá rýchlo a lacno vyrobiť. Najprv remeselníci vyrábali telá a potom im upravovali hlavu, pridali klobúky, topánky, fúzy a uši. Všetky postavy boli najprv vyrobené v menších formách.

Niektoré z postáv vyzerajú tak detailne, že sa zdajú byť modelované podľa skutočných ľudí, aj keď je to dosť nepravdepodobné. Najpravdepodobnejšie mali remeselníci vytvárať všetky typy ľudí, ktorí pochádzajú z rôznych kútov Číny. Hlavné mesto prvého cisára, Xianyang, bolo veľkou metropolou. Podľa odhadov postavil viac ako 270 palácov, o ktorých je známe, že prežil iba jeden jediný.

Zakaždým keď Qin Shi Huangdi dobyl novú provinciu, údajne previezol vládnucu rodinu do Xianyangu, kde odovzdali svoje bohatstvo. Súčasne cisár nariadil výstavbu svojho hrobového komplexu – ktorej sa ujalo asi 720 000 pracovníkov, ktorí pracovali na celom rozsiahlom projekte s názvom Terakotová armáda.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »