V Európe pribúdajú prípady opičích kiahní. Čo o tomto ochorení vieme?

Nie je to dávno, čo sme starosti s koronavírusom hodili za hlavu a už tu máme ďalšie vírusové ochorenie. Tentoraz nie záhadné a vo väčšine prípadov ani smrteľné, no napriek tomu robia opičie kiahne vrásky na čele americkým aj európskym lekárom. Na rozdiel od koronavírusu nejde o neznáme ochorenie, s ktorým sa stretávame prvý raz. Afričania, ktorí žijú v blízkosti tropických… Prečítať celé
Vydané 23. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Nie je to dávno, čo sme starosti s koronavírusom hodili za hlavu a už tu máme ďalšie vírusové ochorenie. Tentoraz nie záhadné a vo väčšine prípadov ani smrteľné, no napriek tomu robia opičie kiahne vrásky na čele americkým aj európskym lekárom. Na rozdiel od koronavírusu nejde o neznáme ochorenie, s ktorým sa stretávame prvý raz. Afričania, ktorí žijú v blízkosti tropických dažďových pralesov opičie kiahne poznajú už od roku 1970.

Problémom je, že prípady prvých infikovaných v posledných týždňoch potvrdili aj v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve, Španielsku, Taliansku, Portugalsku aj v Austrálii. Sú to krajiny, v ktorých sa tento typ kiahní bežne nevyskytuje. Informovala o tom agentúra TASR. V čom sa opičie kiahne odlišujú od iných druhov kiahní? Sú nebezpečné?  Máme podozrenie na toto ochorenie aj na Slovensku?

Opičie kiahne vs. ovčie kiahne

Opičie kiahne sú vírusové ochorenie, ktoré sa v mnohom podobá klasickým kiahňam. Avšak, ich prejavy sú miernejšie. V afrických krajinách, kde sa vyskytujú bežne, sa vírus podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR) pravdepodobne šíri z infikovaných divo žijúcich zvierat, ktoré obyvatelia lovia a spracúvajú na mäso

Po tom, ako vírus prejde zo zvieraťa na ľudského hostiteľa, sa môže šíriť z človeka na človeka, a to viacerými spôsobmi. Napríklad kvapôčkovou infekciou, teda kýchaním, kašľaním a slinami. Do tela sa dostáva aj prostredníctvom telesných tekutín, napríklad krvou cez okom neviditeľné ranky na koži. Podľa ÚVZSR k prenosu dochádza aj kontaktom s kontaminovanými predmetmi alebo bielizňou.

Ak sa osoba infikuje vírusom, najskôr si všimne príznaky podobné chrípke. Môže to byť horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, ale aj opuch lymfatických uzlín. Najneskôr do piatich dní po horúčke sa po celom telu začnú objavovať typické vyrážky. Opičie kiahne sa od iných typov kiahní odlišujú tým, že sa vyrážka objavuje aj na spodnej strane chodidla.

Ovčie kiahne a opičie sa líšia vývojom kožných lézií. Podľa ÚVZSR  sa lézie ovčích kiahní objavujú postupne, takže na tele sa v rovnakom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách. Naopak, v prípade opičích a klasických kiahní sa kožné lézie objavujú v rovnakom štádiu.

Máme sa báť opičích kiahní?

Hoci sa opičie kiahne prejavmi viac približujú k pravým kiahňam, ktoré v minulosti patrili k najobávanejším ochoreniam, ich priebeh je miernejší. Riziko úmrtia spôsobené západoafrickou skupinou vírusu, ktorá bola doteraz zistená v prípadoch hlásených v Európe, je 3,6 %. Aj agentúra AFP opisuje opičie kiahne ako ochorenie, ktoré zvyčajne nie je smrteľné.

Proti ochoreniu neexistujú žiadne špecifické lieky a nie je dostupná ani vakcína. Efektívnu ochranu by síce poskytla vakcína proti pravým kiahňam, ale tou sa už od roku 1980, kedy toto ochorenie vymizlo, neočkuje. Ilustračný obrázok: pexels.com

Inzercia

Slovákov opičie kiahne zatiaľ netrápia

Ani v súčasnosti, ani v minulosti Úrad verejného zdravotníctva SR nezaznamenal na našom území prípady opičích kiahní, ani podozrenia na toto ochorenie. Avšak nemožno vylúčiť, že by sa v budúcnosti mohli prípady opičích kiahní objaviť aj na území Slovenska.

„V dobe širokých možností cestovania a vzhľadom na aktuálny výskyt ochorenia mimo doteraz známych endemických oblastí však nemôžeme vylúčiť, že by sme aj na Slovensku zaznamenali importovaný prípad ochorenia. Rozsiahle epidémie však nepredpokladáme,“ pre webový portál teraz.sk uviedla vedúca odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlia Adamčíková.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.