Vedeli ste, ktoré náboženstvo ma najviac veriacich na svete?

Najrozšírenejšie náboženstva sveta

Náboženstvá na celom svete majú hlboké korene a zohrávajú dôležitú úlohu v živote mnohých ľudí.

Vierovyznania nás učia o morálnych hodnotách, životnom zmysle a existencii nadprirodzeného.

Existuje mnoho náboženstiev na celom svete, ale niektoré sú omnoho väčšie a významnejšie ako ostatné.

Hlavné svetové náboženstvá spadajú do dvoch kategórií: abrahámovské náboženstvá, ako je kresťanstvo, judaizmus a islam, a indické náboženstvá, medzi ktoré patrí hinduizmus, budhizmus, sikhizmus a iné.

Z hlavných svetových náboženstiev je kresťanstvo najväčšie, s viac ako dvoma miliardami nasledovníkov.

Najrozšírenejšie svetové náboženstvá

Kresťanstvo

Kresťanstvo je jedným z najväčších náboženstiev na svete a má viac ako 2 miliardy nasledovníkov.

Jeho základy siahajú do 1. storočia v Strednom Východe, a kľúčovou postavou je Ježiš Kristus.

Biblia je ich svätou knihou, ktorá obsahuje Starý a Nový zákon.

Jeho najväčšími skupinami sú rímskokatolícka cirkev, východné pravoslávne cirkvi a protestantské cirkvi.

Kresťanstvo sa v priebehu storočí šírilo po celom svete, často prostredníctvom misionárov a kolonizátorov.

Islam

Islam je druhým najväčším náboženstvom na svete s viac než 1,8 miliardami veriacich.

Jeho zakladateľom je prorok Mohamed, a verí sa v jedného Boha (Alláha).

Korán je svätou knihou islamu a obsahuje Božie slovo, ktoré Mohamedovi odhalil archanjel Gabríel.

Základnými piliermi islamu sú vyznanie viery, modlitba päťkrát denne, almužna, pôst počas mesiaca Ramadán a púť do Mekky.

Väčšina moslimov patrí k jednej z dvoch hlavných vetiev islamu: sunniti zahŕňajú približne 80 percent moslimov a šiiti približne 15 percent. Zvyšné čísla patria menšinám.

Hinduizmus

Hinduizmus s odhadom 1,1 miliardy nasledovníkov je tretím najväčším svetovým náboženstvom a tiež jedným z najstarších.

Vyznáva sa najmä v Indii a južnej Ázii.

Nemá jedného zakladateľa ani jednotný text, ktorý by sa považoval za svätý.

Hinduisti veria v reinkarnáciu a karmu, čo znamená, že ich budúci život závisí od ich činov v tomto živote.

Dôležitými aspektmi hinduizmu sú múdrosť véd, mnohé božstvá (napríklad Brahma, Višnu a Šiva) a rôzne formy duchovného cvičenia.

Jeho učenie hlboko ovplyvňuje takmer všetky aspekty života veriacich.

V posledných rokoch sa na Západe stali populárnymi určité aspekty hinduizmu, ako napríklad cvičenie jogy, ako aj používanie čakier (energetických bodov v celom tele) na identifikáciu a liečbu chorôb.

Buddhizmus

Štvrtým najrozšírenejším náboženstvom je budhizmus s približne 500 miliónmi nasledovníkov po celom svete, a viac ako 250 miliónmi v samotnej Číne.

Buddhizmus sa zakladá na učeniach Siddhárthy Gautamy, známeho ako Buddha, ktoré založil v Indii takmer pred 2500 rokmi.

Toto náboženstvo učí o oslobodení od utrpenia a dosiahnutí nirvány, čo je stav úplného oslobodenia.

Buddhizmus zdôrazňuje etické správanie, meditáciu a učí, že všetci ľudia môžu dosiahnuť osvietenie.

Má množstvo nasledovníkov nielen v Ázii, ale aj vo svete.

Sikhizmus

Sikhizmus vznikol v 15. storočí v Indii a má viac než 30 miliónov veriacich.

Zakladateľom je Guru Nanak Dev Ji, a sikhovia veria v jediného Boha.

Ich svätou knihou je Guru Granth Sahib.

Sikhovia zdôrazňujú rovnosť, ľudskú súdržnosť a službu druhým.

Charakteristickým znakom sikhov je nosenie turbanov.

Judaizmus

Judaizmus je náboženstvo staré viac ako 3 tisíc rokov a je zakotvené v histórii židovskej komunity.

Starý zákon (Tanach) je základnou svätou knihou, ktorá obsahuje Tóru a iné texty.

Židia veria v jedného Boha a dodržiavajú rôzne zákony a tradície. Jeruzalem je ich svätým mestom.

Z hlavných náboženských skupín sú kresťania najrovnomernejšie rozptýlení.

Zhruba rovnaký počet kresťanov žije v Európe (26 %), Latinskej Amerike a Karibiku (24 %) a subsaharskej Afrike (24 %).

Orientačne jeden zo šiestich ľudí na celom svete nemá žiadnu náboženskú príslušnosť.

Nepridružení sú tak treťou najväčšou náboženskou skupinou na svete, za kresťanmi a moslimami, a čo do veľkosti je približne rovnaká ako svetová katolícka populácia.