Vedeli ste akými jednoduchými spôsobmi si zlepšiť sústredenie?

Čo vám môže pomôcť lepšie sa sústrediť? Neexistuje žiadna všeobecná odpoveď, všetci sme jedineční, a preto je pre každého vhodné niečo iné. S kombináciou týchto typov nemáte čo pokaziť, vyskladajte si nový režim podľa seba, poďme na to!   Odstráňte rozptýlenie. Ako sa lepšie sústrediť, ak sme neustále bombardovaní informáciami? Nastavte si čas vo svojom… Prečítať celé

Čo vám môže pomôcť lepšie sa sústrediť?

Odstráňte rozptýlenie.

Ako sa lepšie sústrediť, ak sme neustále bombardovaní informáciami?

Nastavte si čas vo svojom dennom pláne na vykonanie konkrétnej úlohy alebo aktivity.

Počas tejto doby choďte na miesto, kde vás ostatní pravdepodobne nebudú rušiť: knižnica, kaviareň, kancelária, izba, čokoľvek, čo je pre vás najvhodnejšie.

Zatvorte sociálne médiá a ďalšie aplikácie, stlmte upozornenia a majte svoj telefón skrytý z dohľadu – napríklad v taške.

Udržujte svoje zameranie na dokončenie toho, čo musíte urobiť.

Cvičte všímavosť a meditáciu.

Meditácia alebo cvičenie všímavosti môže posilniť pohodu a duševnú kondíciu, a tým zároveň zlepšiť sústredenie.

Počas meditačného procesu sa náš mozog upokojí a celé telo sa uvoľní.

Počas procesu sa sústredíme na svoj dych, a snažíme sa aby nás nerozptyľovala naša myseľ.

Cvičením sa môžeme naučiť používať dych, aby sme priviedli našu pozornosť späť k určitej úlohe, a aby ju bolo možné vykonať dobre, aj keď nás niekto vyruší.

Ilustračná fotografia (pani počas prestávky pri meditácií). Zdroj: rentdeals.com

Doprajte si viac spánku.

Váš spánok ovplyvňuje veľa faktorov.

Jedným z najbežnejších je čítanie z elektronického zariadenia, ako je počítač, telefón, či tablet, alebo sledovanie filmu alebo televíznej relácie tesne pred spaním.

Je odprúčané aspoň hodinu (ideálne dve) pred spaním, odstrániť zo svojich aktivít elektronické zariadenia, a nahradiť ich napríklad čítaním knihy, počúvaním podcastu alebo štrikovaním pančúch.

Sústreďte sa na prítomný okamih.

Je ťažké sústrediť sa, keď je vaša myseľ stále v minulosti a máte obavy z budúcnosti.

Aj keď to nie je ľahké, snažte sa opustiť myšlienky a filozofovanie nad vecami, ktoré nezmeníte.

Priznajte si to, čo ste cítili a čo ste sa z toho naučili, a potom to pustite.

Podobne uznajte svoje obavy z budúcnosti, zvážte, ako túto úzkosť prežívate vo svojom tele, a potom sa rozhodnite nechať to tak.

Trénujte svoju myseľ, aby ste sa zamerali na detaily toho, na čom v danej chvíli záleží.

Naša myseľ ide smerom, ktorým sa rozhodneme zamerať.

Dajte si krátku prestávku.

Keď sa na niečo sústredíte dlhší čas, vaše sústredenie môže začať slabnúť.

Môžete pociťovať čoraz väčšie ťažkosti s venovaním pozornosti danej úlohe.

Robiť si malé prestávky tak, že svoju pozornosť preorientujete inam, môže výrazne zlepšiť vašu koncentráciu.

Keď budete nabudúce pracovať na náročnom projekte, urobte si prestávku, keď sa začnete cítiť zaseknutý.

Poprechádzajte sa, rozprávajte sa s niekým alebo prejdite na iný typ úlohy.

Vrátite sa so sústredenejšou mysľou, a je oveľa väčšia šanca, že si udržíte vysoký výkon.

Obmedzte multitasking.

Pri pokuse vykonávať viacero činností súčasne sa cítime produktívne.

Je to tiež recept na nižšie sústredenie, slabú koncentráciu a nižšiu produktivitu.

A nižšia produktivita môže viesť k vyhoreniu!

Príklady multitaskingu zahŕňajú počúvanie podcastu pri odpovedi na e-mail alebo telefonovanie s niekým pri písaní správy.

Takýto multitasking nielenže bráni vašej schopnosti sústrediť sa, ale znižuje aj kvalitu vašej práce.

Ilustračná fotografia (dvojica prechádzajúca sa zimným parkom). Zdroj: wherearethosemorgans.com

Spojte sa s prírodou.

Ak si nájdete čas na prechádzku v parku, alebo budete venovať čas rastlinám vo vašej záhrade, môžete zvýšiť svoju koncentráciu a pomôcť vám cítiť sa sviežo.

Trénujte svoj mozog.

Hry na trénovanie mozgu vám tiež môžu pomôcť rozvíjať vašu pracovnú a krátkodobú pamäť, ako aj schopnosti spracovania a riešenia problémov.

Príklady takýchto hier sú šach, sudoku, tajničky, či rôzne videohry stimulujúce mozog.

Cvičte!

Začnite deň jednoduchým cvičením a rozhýbte svoje telo.

Cvičenie zvyšuje hladiny dopamínu, norepinefrínu a serotonínu v mozgu, a to všetko ovplyvňuje sústredenie a pozornosť.

Fyzický pohyb zároveň pomáha uvoľniť svaly a zmierniť napätie v tele.

Keďže telo a myseľ sú tak úzko prepojené, ak sa vaše telo cíti lepšie, bude sa tak cítiť aj vaša myseľ.

Počúvajte hudbu.

Dávno známa pravda, že hudba má terapeutické účinky na náš mozog, je príjemný a užitočný fakt v jednom.

Vážna hudba vám môže pomôcť lepšie sa sústrediť, ale iné žánre hudby vás môžu rozptyľovať.

Odborníci sa vo všeobecnosti zhodujú, že klasická hudba a zvuky prírody, ako napríklad zvuky vody, sú dobrou voľbou na sústredenie, zatiaľ čo hudba s textami a ľudskými hlasmi môže pôsobiť rušivo.

Viaceré aplikácie a služby ponúkajú hudbu na pozadí a zvukové scenérie navrhnuté pre rôzne typy zamerania a pracovných potrieb, stačí si vybrať.

Nakombinujte si čo najlepšie tieto a ďalšie vhodné tipy, držíme vám palce!:)