Chlórovaná voda zvyšuje neplodnosť u mužov kvôli estrogénu

Aj relax v bazéne vám môže uškodiť Už aj  bývalá olympijská plavkyňa odmieta ísť do bazéna –  najmä vtedy, ak voda silne zapácha po chlóre. Po zisku bronzovej medaily na hrách v Sydney v roku 2000 sa Catherine Garceau, členke kanadského tímu synchronizovaného plávania, rozvinula chronická bronchitída a často sa opakujúce migrény. „Ponorila som sa… Prečítať celé

Aj relax v bazéne vám môže uškodiť

Už aj  bývalá olympijská plavkyňa odmieta ísť do bazéna –  najmä vtedy, ak voda silne zapácha po chlóre. Po zisku bronzovej medaily na hrách v Sydney v roku 2000 sa Catherine Garceau, členke kanadského tímu synchronizovaného plávania, rozvinula chronická bronchitída a často sa opakujúce migrény. „Ponorila som sa do možných vedľajších účinkov chlóru a objavila som niekoľko šokujúcich faktov,“ citovala ju CNN.

Objavila alarmujúcu správu. Bazén síce „voňal čistotou“ kvôli chlóru, no práve v tom tkvel skutočný problém. V mnohých prípadoch sa zdravotné účinky vystavenia bazénovej vode môžu rozšíriť a prejdú až k mužskej neplodnosti. Môže za to vlhkosť aj prítomný ženský hormón zvaný estrogén. Problematický je aj vo vodný chlórový roztok, ktorý sa nachádza v pitnej vode. Preto by ste mali zvážiť do vašej domácnosti zakúpenie filtra. Zvyšky estrogenových chemikálií sa nachádzajú aj v prírodných vodách. Tento hormón sa navyše dostáva aj do odpadových vôd. Ako? Je súčasťou mnohých antikoncepčných tabliet a vylučovaním putuje ďalej.

Kontaminácia vs. dezinfekcia

Vráťme sa však k bazénom. Je dôležité si zapamätať, že táto voda, aj keď je preplnená chlórom zabíjajúcim choroboplodné zárodky, môže obsahovať aj iné nečistoty.  Nájdeme v nich vlasy, pot, opaľovací krém, make-up či iný cudzí materiál. Tom Lachocki, generálny riaditeľ National Swimming Pool Foundation, azda najkontroverznejšie zhrnul všetky obavy, keď pre CNN povedal: „Keď otvoríte kohútik a nalejete si pohár vody, normálne doň nevložíte zadok. Ale zakaždým, keď sa človek dostane do bazéna, pridáva kontaminanty.“

K tomu si pridajme ešte prenosné kožné ochorenia. Problematické a rozšírené sú hlavne mykózy. Kvôli čistote a dezinfikovaným priestorom sa chlóru úplne vyhnúť nevieme, začo si pýta svoju daň. V umelých vodných plochách s vysokou koncentráciou ľudí je priam nevyhnutnosťou. Vhodnou alternatívou sú jazerá. Tam však treba dať pozor a vopred zistiť, či v nich nie sú premnožené sinice alebo či sa do nich nevypúšťal nebezpečný toxický materiál.

Muži by sa mali vyhnúť pitiu chlórovanej vody, pokiaľ nie je filtrovaná. Zdroj: Pexels.com

Pripájajú sa respiračné ochorenia a astma

Potenciálne zdravotné účinky sú závažnejšie, pokiaľ ide o vnútorné zariadenia. Správa z roku 2012 od Holistic Primary Care (HPC) naznačuje, že plávanie v chlórovanej vode zvyšuje pravdepodobnosť respiračných a astmatických problémov u detí.

Citovala Alfreda Bernarda, PhD, riaditeľa výskumu na Katolíckej univerzite v Leuvene v Belgicku. Radí lekárom, aby svojim pacientom s astmou povedali, aby sa vyhýbali bazénom s vysokými hladinami chlóru – ktorý sa vyskytuje dokonca aj v niektorých bazénoch na dvore, ale je znásobený prítomnými látkami v priestoroch krytých bazénov.

Ale čo účinky na plodnosť?

Bernard a jeho výskumný tím v roku 2011 publikovali článok v časopise International Journal of Andrology, ktorý preukázal súvislosť medzi používaním verejných chlórovaných bazénov v detstve a znížením funkcie semenníkov. Štúdia zahŕňala 361 dospievajúcich mužov vo veku od 14 do 18 rokov, ktorí navštevovali bazény dezinfikované medeno-striebornou ionizáciou alebo chlórom.

Inzercia

Výsledky poukazujú na dospievajúcich, ktorí využívali vnútorné chlórované bazény viac ako 250 hodín pred dosiahnutím veku 10 rokov alebo viac ako 125 hodín pred dosiahnutím veku 7 rokov. Mali približne o 300 percent vyššiu pravdepodobnosť, že zaregistrujú abnormálne nízke hladiny testosterónu ako u rovesníkov, ktorí tento druh plaveckých zariadení v detstve nenavštevovali.  Bernard povedal HPC, že ak chce spoločnosť pokračovať v používaní chlóru, musí regulovať hladiny chlóru. Nielen vo vode, ale aj vo vzduchu v okolí bazénov, ako sa to stalo v Nemecku.

Akú vôňu si vybavíte pri pomyslení na letné kúpaliská? Zdroj: Pexels.com

Vo všeobecnosti škodí už len vlhké teplo

Ešte obozretnejší by mali byť muži pri vírivkách.  Tie sa bežne dezinfikujú chlórom a tiež vytvárajú teplo, ktoré by podľa niektorých mohlo byť škodlivé pre produkciu spermií. Tlačová správa Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) cituje profesora urológie Paula J. Tureka. Ten zdôraznil, že existujú desiatky rokov staré poznatky o škodlivých účinkoch vystavenia vlhkému teplu na plodnosť. Tvrdil, že brazílska štúdia priniesla nesporné dôkazy, o tom, že muži, ktorí sa venujú rekreačným aktivitám zahŕňajúce vlhké teplo, sú v oblasti plodnosti rizikoví.

Rovnaký postoj má Clevelandská klinika.  V článku z roku 2017 odporúča, aby muži vynechali vírivku a zvolili radšej saunu.  Rovnako ako pri iných rizikách životného štýlu by sa nemali podceňovať účinky aktivít s chlórom a vlhkým teplom.

Vírivky sú pre spermie ešte väčším nepriateľom. Zdroj: Pexels.com

ZDROJE:  National Library of Medicine, givelegacy.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.