Chlórovaná voda zvyšuje neplodnosť u mužov kvôli estrogénu

Aj relax v bazéne vám môže uškodiť Už aj  bývalá olympijská plavkyňa odmieta ísť do bazéna –  najmä vtedy, ak voda silne zapácha po chlóre. Po zisku bronzovej medaily na hrách v Sydney v roku 2000 sa Catherine Garceau, členke kanadského tímu synchronizovaného plávania, rozvinula chronická bronchitída a často sa opakujúce migrény. „Ponorila som sa… Prečítať celé

Aj relax v bazéne vám môže uškodiť

Už aj  bývalá olympijská plavkyňa odmieta ísť do bazéna –  najmä vtedy, ak voda silne zapácha po chlóre. Po zisku bronzovej medaily na hrách v Sydney v roku 2000 sa Catherine Garceau, členke kanadského tímu synchronizovaného plávania, rozvinula chronická bronchitída a často sa opakujúce migrény. „Ponorila som sa do možných vedľajších účinkov chlóru a objavila som niekoľko šokujúcich faktov,“ citovala ju CNN.

Objavila alarmujúcu správu. Bazén síce „voňal čistotou“ kvôli chlóru, no práve v tom tkvel skutočný problém. V mnohých prípadoch sa zdravotné účinky vystavenia bazénovej vode môžu rozšíriť a prejdú až k mužskej neplodnosti. Môže za to vlhkosť aj prítomný ženský hormón zvaný estrogén. Problematický je aj vo vodný chlórový roztok, ktorý sa nachádza v pitnej vode. Preto by ste mali zvážiť do vašej domácnosti zakúpenie filtra. Zvyšky estrogenových chemikálií sa nachádzajú aj v prírodných vodách. Tento hormón sa navyše dostáva aj do odpadových vôd. Ako? Je súčasťou mnohých antikoncepčných tabliet a vylučovaním putuje ďalej.

Kontaminácia vs. dezinfekcia

Vráťme sa však k bazénom. Je dôležité si zapamätať, že táto voda, aj keď je preplnená chlórom zabíjajúcim choroboplodné zárodky, môže obsahovať aj iné nečistoty.  Nájdeme v nich vlasy, pot, opaľovací krém, make-up či iný cudzí materiál. Tom Lachocki, generálny riaditeľ National Swimming Pool Foundation, azda najkontroverznejšie zhrnul všetky obavy, keď pre CNN povedal: „Keď otvoríte kohútik a nalejete si pohár vody, normálne doň nevložíte zadok. Ale zakaždým, keď sa človek dostane do bazéna, pridáva kontaminanty.“

K tomu si pridajme ešte prenosné kožné ochorenia. Problematické a rozšírené sú hlavne mykózy. Kvôli čistote a dezinfikovaným priestorom sa chlóru úplne vyhnúť nevieme, začo si pýta svoju daň. V umelých vodných plochách s vysokou koncentráciou ľudí je priam nevyhnutnosťou. Vhodnou alternatívou sú jazerá. Tam však treba dať pozor a vopred zistiť, či v nich nie sú premnožené sinice alebo či sa do nich nevypúšťal nebezpečný toxický materiál.

INZERCIA

Muži by sa mali vyhnúť pitiu chlórovanej vody, pokiaľ nie je filtrovaná. Zdroj: Pexels.com

Pripájajú sa respiračné ochorenia a astma

Potenciálne zdravotné účinky sú závažnejšie, pokiaľ ide o vnútorné zariadenia. Správa z roku 2012 od Holistic Primary Care (HPC) naznačuje, že plávanie v chlórovanej vode zvyšuje pravdepodobnosť respiračných a astmatických problémov u detí.

Citovala Alfreda Bernarda, PhD, riaditeľa výskumu na Katolíckej univerzite v Leuvene v Belgicku. Radí lekárom, aby svojim pacientom s astmou povedali, aby sa vyhýbali bazénom s vysokými hladinami chlóru – ktorý sa vyskytuje dokonca aj v niektorých bazénoch na dvore, ale je znásobený prítomnými látkami v priestoroch krytých bazénov.

Ale čo účinky na plodnosť?

Bernard a jeho výskumný tím v roku 2011 publikovali článok v časopise International Journal of Andrology, ktorý preukázal súvislosť medzi používaním verejných chlórovaných bazénov v detstve a znížením funkcie semenníkov. Štúdia zahŕňala 361 dospievajúcich mužov vo veku od 14 do 18 rokov, ktorí navštevovali bazény dezinfikované medeno-striebornou ionizáciou alebo chlórom.

Výsledky poukazujú na dospievajúcich, ktorí využívali vnútorné chlórované bazény viac ako 250 hodín pred dosiahnutím veku 10 rokov alebo viac ako 125 hodín pred dosiahnutím veku 7 rokov. Mali približne o 300 percent vyššiu pravdepodobnosť, že zaregistrujú abnormálne nízke hladiny testosterónu ako u rovesníkov, ktorí tento druh plaveckých zariadení v detstve nenavštevovali.  Bernard povedal HPC, že ak chce spoločnosť pokračovať v používaní chlóru, musí regulovať hladiny chlóru. Nielen vo vode, ale aj vo vzduchu v okolí bazénov, ako sa to stalo v Nemecku.

Akú vôňu si vybavíte pri pomyslení na letné kúpaliská? Zdroj: Pexels.com

Vo všeobecnosti škodí už len vlhké teplo

Ešte obozretnejší by mali byť muži pri vírivkách.  Tie sa bežne dezinfikujú chlórom a tiež vytvárajú teplo, ktoré by podľa niektorých mohlo byť škodlivé pre produkciu spermií. Tlačová správa Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) cituje profesora urológie Paula J. Tureka. Ten zdôraznil, že existujú desiatky rokov staré poznatky o škodlivých účinkoch vystavenia vlhkému teplu na plodnosť. Tvrdil, že brazílska štúdia priniesla nesporné dôkazy, o tom, že muži, ktorí sa venujú rekreačným aktivitám zahŕňajúce vlhké teplo, sú v oblasti plodnosti rizikoví.

Rovnaký postoj má Clevelandská klinika.  V článku z roku 2017 odporúča, aby muži vynechali vírivku a zvolili radšej saunu.  Rovnako ako pri iných rizikách životného štýlu by sa nemali podceňovať účinky aktivít s chlórom a vlhkým teplom.

Vírivky sú pre spermie ešte väčším nepriateľom. Zdroj: Pexels.com

ZDROJE:  National Library of Medicine, givelegacy.com

Pokračujte na ďalší príspevok »