Riešenie pre budúcnosť: Filter na mikroplasty s úspešnosťou takmer 99%
Ide o kreatívny a dôležitý spôsob riešenia toho, aby sa mikroplasty nenachádzali v každom kúte našej planéty. Nájdeme ich všade Mikroplasty sú rozhodne živou témou, ktorá víri vody hlavne vo vedeckej a enviromentálnej oblasti. Drobné častice sa kvôli svojmu nadmernému výskytu delia na primárne a sekundárne. Primárne sa nachádzajú v komerčne využívaných produktoch, ako je kozmetika,… Prečítať celé
Ide o kreatívny a dôležitý spôsob riešenia toho, aby sa mikroplasty nenachádzali v každom kúte našej planéty.
Nájdeme ich všade
Mikroplasty sú rozhodne živou témou, ktorá víri vody hlavne vo vedeckej a enviromentálnej oblasti. Drobné častice sa kvôli svojmu nadmernému výskytu delia na primárne a sekundárne. Primárne sa nachádzajú v komerčne využívaných produktoch, ako je kozmetika, odevy či rybárske siete. Sekundárne mikroplasty sú častice vznikajúce rozpadom väčších plastových predmetov, napríklad plastových fliaš. Tento rozpad spôsobuje vystavenie sa environmentálnym faktorom, najmä slnečnému žiareniu a morským vlnám.
Problém mikroplastov je, že im môže trvať stovky alebo tisíce rokov, kým sa rozložia – a medzitým spôsobia zmätok v životnom prostredí. Na plážach sa viacfarebné mikroplasty miešajú so zrnkami piesku. V oceánoch mikroplastové znečistenie často nevedome konzumujú morské živočíchy.
Negatívny dopad na životné prostredie pochádza z odpadkov, ktoré sa nesprávnym likvidovaním dostávajú do našich oceánov. Vyzerá to tak, že im nemáme ako uniknúť – búrky dvíhajú hladiny a rozprúdia toky riek, následkom čoho sa mikroplasty presúvajú v potravinovom reťazci až k nám.
Spoločnosť potrebuje nové riešenie
Pri početných výskumoch sa mikroplasty našli v morských organizmoch od planktónu po veľryby, v zmesiach mrazených morských plodov a čo je zarážajúce, aj v pitnej vode. Aby sa veci ešte viac skomplikovali, mikroplasty sa v oceáne môžu viazať s inými škodlivými chemikáliami predtým, než ich pohltia podmorské živočíchy.
Mnohé krajiny prijímajú opatrenia na zníženie počtu mikroplastov v rámci ochrany životného prostredia. O pitnú vodu síce tak skoro neprídeme, no problémom ostáva fakt, že štandardné zariadenia na úpravu vody nedokážu odstrániť všetky stopy mikroplastov.
Vedci v Južnej Kórei vyvinuli novú metódu čistenia riek či oceánov, ktorá dokáže rýchlo a efektívne eliminovať mikroplasty a iné znečisťujúce látky. Medzi použité materiály patrí nanocelulóza, polovodičové drôty a filtračné stĺpce vyrobené z piesku, štrku a biofilmov. Poslednú zložku tvorí väčšie množstvo mikrobiálnych buniek, ktoré sú pevne prichytené k rôznym povrchom alebo sebe navzájom. Pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia sú chránené vlastným mimobunkovým obalom.
Prekvapujúce výsledky
Kľúčom k fungujúcemu systému je látka známa ako kovalentný triazénový rámec (CTF). Veľký povrch a poréznosť poskytuje dostatočný priestor na ukladanie molekúl. Nedávny výskum ukázal, že podobné zlúčeniny vedia eliminovať organické farbivá v priemyselných odpadových vodách. Tím usilovne pracoval na tom, aby sa molekuly v CTF viac „priatelili“ s vodou a stali sa takzvane hydrofilnými.
CTF vystavili miernej oxidácii, čo sa ukázalo ako správny krok. Výsledný filter má pri veľmi rýchlom odstraňovaní mikroplastov z vody vysokú účinnosť – údajne viac ako 99,9 % znečisťujúcich látok sa od vody oddelilo do 10 sekúnd. Výhodou je, že materiál sa dá použiť viackrát bez oslabenia jeho výkonu.
V ďalšom teste výskumníci vyvinuli verziu polyméru, ktorý dokáže absorbovať slnečné svetlo, a premieňa energiu na teplo. Skúšobný variant využili na čistenie inej toxickej látky, známej ako prchavé organické zlúčeniny (VOC). V závere dokázal odstrániť viac ako 98 % VOC silou jedného slnečného žiarenia. Prototyp kombinujúci oba typy membrán pohltil viac ako 99,9 VOC aj mikroplastov.
Plasty vs. boj s časom
Životnému prostrediu pomôže aj šírenie povedomia o tom, aby sme prestali zaobchádzať s plastom ako s odpadom. V mnohých prípadoch môže byť životne dôležitým zdrojom, ak ho dokážeme opätovne použiť a recyklovať.
Pokiaľ uvažujeme v číslach, ročne sa predá viac ako 1,4 bilióna nápojových obalov, z čoho je 500 miliárd tvorených plastom. Priveľa z nich zbytočne skončí na odpadovej skládke a potrvá 450 rokov, kým sa plastové časti definitívne rozložia. Kým ubehne 365 dní, v našich oceánoch skončí osem miliónov ton tohto materiálu, čo je ekvivalent jedného smetiarskeho auta za minútu.
Juhokórejskí vedci pri svojich testoch rátali s tým, že projekt dokáže čistiť kontaminovanú vodu a zásobovať oblasti, v ktorých je problém s elektrickou energiou. Úspech pokusov ich však príjemne prekvapil.
„Technológia, ktorú sme tu vyvinuli, je bezkonkurenčným spôsobom čistenia vody s najvyššou účinnosťou čistenia na svete. Jej výnimočnosť spočíva v ultra vysokej rýchlosti, počas ktorej sa odstráni viac ako 99,9 percent fenolových mikroplastov a kontaminantov VOC,“ vysvetľuje profesor Park Chi-Young, hlavný autor štúdie.
Zdroje: www.newatlas.com
Zdroj titulnej fotografie: www.unsplash.com