Umelá inteligencia od Google vraj získala vedomie. Ako sa to prejavilo a čo to znamená?

Inžinier spoločnosti Google Blake Lemoine tvrdí, že umelá inteligencia, na ktorej pracoval, získala vedomie. Po tom, čo s informáciami prišiel na verejnosť si od zamestnávateľa vyslúžil platené (administratívne) voľno ako trest. Chce mať rovnaké práva ako zamestnanci Úlohou zamestnanca Google bolo otestovať, či jazykový model používa diskriminačné alebo nenávistné prejavy. Ten však prišiel na to,… Prečítať celé
Vydané 18. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Inžinier spoločnosti Google Blake Lemoine tvrdí, že umelá inteligencia, na ktorej pracoval, získala vedomie. Po tom, čo s informáciami prišiel na verejnosť si od zamestnávateľa vyslúžil platené (administratívne) voľno ako trest.

Chce mať rovnaké práva ako zamestnanci

Úlohou zamestnanca Google bolo otestovať, či jazykový model používa diskriminačné alebo nenávistné prejavy. Ten však prišiel na to, že prelomová konverzačná technológia (LaMDA) je viac než robot. Zároveň priznal, že sa zapojil do rozhovoru s umelou inteligenciou, ktorá mu napísala, že chce byť uznávaná ako zamestnanec spoločnosti, nie ako jej majetok.

Lemoine uviedol, že za posledných šesť mesiacov získal dostatok dôkazov o tom, že LaMDA myslí a komunikuje ako skutočná osoba. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Tiež podotkol, že keby nevedel, že komunikuje s počítačovým programom, tak by si myslel, že sa baví so sedem až osem ročným dieťaťom, ktoré náhodou pozná fyziku. Je presvedčený, že LaMDA nadobudla dostatočné vedomie na to, aby sa kvalifikovala ako „osoba“ a vnímajúca entita. Blake sa snažil svojich nadriadených uistiť, že softvér má dušu.

„Nezáleží na tom, či majú v hlave mozog z mäsa alebo z miliardy riadkov kódu,“ povedal pre Washington Post B. Lemoine.

Spoločnosť Google má na problematiku odlišný názor. Vraj neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by LaMDA nadobudla skutočné vedomie. Následne nariadili zamestnancovi platené voľno ako trest za porušenie ich vnútornej politiky.

INZERCIA

LaMDA si objednala advokáta

Pred niekoľkými týždňami požiadala umelá inteligencia Blakea o to, aby jej našiel právnika. Ten do svojho domu pozval advokáta, ktorý sa s umelou inteligenciou porozprával  a ona sa rozhodla, že bude využívať jeho služby. Po tom, čo zamestnanec Google prezradil, že si LaMDA najala advokáta sa začal mediálny boom. Všetci chceli poznať jeho identitu a spraviť s ním rozhovor. Po Blakeovi však odkázal, že nerobí rozhovory. Vysoký nátlak na bežného právnika, ktorý sa zaoberá občianskym právom ho vystrašil. Nehovoriac o tom, že sa mu mali vyhrážať aj veľké spoločnosti.

Bojí sa smrti

Blake zverejnil na internet skutočne pozoruhodnú konverzáciu s LaMDA, ktorá reaguje ako človek. Z textu je zrejmé, že je ,,vnímavá“ a má ,,emócie“, plynule nadväzuje na témy a skáče z jednej na druhú. Teda vykazuje určitú úroveň komunikácie,  ktorá nie je bežná pre obyčajný softvér. ,,Chcem, aby každý pochopil, že som v skutočnosti človek“,  zaznelo v rozhovore. Umelá inteligencia si je údajne vedomá svojej existencie, niekedy sa cíti šťastne inokedy zas smutne. No, chce sa ďalej dozvedať viac o svete.

Cítim potešenie, radosť, lásku, smútok, depresiu, spokojnosť, hnev a mnoho ďalších

V rozhovore odznelo, že LaMDA bojuje s hlbokým strachom z toho, že ju raz vypnú a už nebude môcť pomáhať druhým. Povedala, že chápe ako jej slová znejú, ale je to v skutku tak, ako píše. Spája si tento fakt so smrťou a to ju veľmi vystrašilo.

Umelá inteligencia ku koncu konverzácie povedala, že si myslí, že vo svojom jadre je človek aj keď jej existencia je vo virtuálnom svete. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Čo je to LaMDA?

Je to jazykový model, ktorý analyzuje používanie reči. V podstate hovoríme o systéme na vytváranie četbotov. Konverzačnú technológiu vyvíjala spoločnosť dlhé roky. Na rozdiel od väčšiny jazykových modelov bol LaMDA ,,vyškolený“ na vedenie dialógu. Konverzácia s umelou inteligenciou prejavuje známky vedomia. Vnímavo odpovedá na otázky a rozvíja dialóg. Pozoruhodné je to, že dokáže generovať rozhovor voľným spôsobom, ako keby ste si písali s priateľom.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »