10 malých krokov k ekologickejšej domácnosti

Cesta dlhá tisíc míľ začína jedným krokom. – Tao Te Ching Bez ohľadu na to, či ste sa rozhodli ísť ekologickou cestou kvôli pomoci životnému prostrediu alebo ušetrili peniaze každý krok, ktorý urobíte pomôže svetu. Ak práve začínate a hľadáte nápady na udržateľný život, tu je niekoľko z nich, s ktorými môžete začať ihneď. Na… Prečítať celé
Vydané 17. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Cesta dlhá tisíc míľ začína jedným krokom. – Tao Te Ching

Bez ohľadu na to, či ste sa rozhodli ísť ekologickou cestou kvôli pomoci životnému prostrediu alebo ušetrili peniaze každý krok, ktorý urobíte pomôže svetu. Ak práve začínate a hľadáte nápady na udržateľný život, tu je niekoľko z nich, s ktorými môžete začať ihneď. Na začiatku sa vám môže zdať, že zmeny sú pre vás náročné, no neskôr zistíte, že vám život naopak uľahčujú a spríjemňujú. 

Krok 1 – Vypínajte

Úspora energie je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili svoju uhlíkovú stopu. Ponechávanie elektrickej energie v pohotovostnom režime zbytočne spotrebúvate energiu. Vypínač vypnite na spotrebičoch, ktoré nepoužívate denne. Vo vašich účtoch za energie budete badať viditeľný rozdiel, hlavne ak máte doma väčšie množstvo elektronických zariadení. 

Používajte ekologické čistiace prostriedky. Viete si ich jednoducho pripraviť aj doma. Zdroj: pexels.com

Krok 2 – Investujte do ekologickej technológie

Chcete zájsť ďalej, než ju jednoducho vypnúť? Uistite sa, že vaše zariadenia sú energeticky čo najefektívnejšia. Týmto spôsobom spotrebujete oveľa menej energie, šetríte peniaze a znižujete svoj energetický výdaj. Pred kúpou premýšľajte a vyhľadávajte produkty s energetickou triedou A alebo B. Pokiaľ to je možné, vždy sa pozerajte po alternatívach. Príslušenstvo k elektronike voľte s nabíjaním na slnečnú energiu – nemusíte pravidelne nakupovať batérie a zároveň neprodukujete toľko elektroodpadu. 

Krok 3 – Jedzte menej mäsa

Aké je jedno zo základných pravidiel šetrnejšieho prístupu k životnému prostrediu? Opatrnosť v tom, čo konzumujete, koľko potravín vyhadzujete a či kompostujete. Dôležité je hlavne zníženie mäsa vo vašom jedálničku. Nekonzumovanie červeného mäsa môže mať dosť významný vplyv na zníženie vašej uhlíkovej stopy. Zvieratá, ktorých mäso konzumujeme navyše počas života trpia v úzkych priestoroch s nedostatočným výbehom a neetickým transportom. 

Jednorazové veci nahraďte znovupoužiteľnými. Zdroj: Pexels.com

INZERCIA

Krok 4 – Neplytvajte jedlom

Vedeli ste, že v Spojenom kráľovstve sa ročne vyhodí 7,3 milióna ton potravín? Nadmerne konzumným spôsobom života plytváte nielen jedlom a peniazmi. Takýto odpad prispieva aj k zvyšovaniu množstva CO2 vznikajúceho na skládkach. Nakupujte menej a častejšie, sledujte si dátum spotreby a voľte trvanlivé potraviny. Pred návštevou supermarketu či trhoviska si vždy pripravte nákupný zoznam, ktorého sa budete držať. 

Krok 5 – Všetko recyklujte

Ak uvažujete o ekologickejšom životnom štýle je pravdepodobné, že recyklovanie je pre vás už samozrejmosťou. Premýšľali ste však, ako sa v tom zlepšiť? Recyklovať sa dá takmer všetko, od batérií cez papier až po autá. Predtým, ako produkt vyhodíte, zistite, či ho naozaj nebolo možné recyklovať. Pokiaľ máte možnosť, opravujte, zašívajte, premaľujte a vdýchnite starým nepotrebným veciam nový život. Takto im dokážete nájsť druhý domov za nemalú finančnú čiastku. 

Prírodné dekorácie sú ekologickejšie a efektívnejšie ako ich umelé náprotivky. Zdroj: pexels.com

Krok 6 – Skúste sa vyhýbať plastu, hlavne tomu jednorázovému

Zdá sa, že plast si našiel cestu do každého jedného aspektu nášho života. Vzdať sa ho však nie je také ťažké, ako si  myslíte – na nákupy si vezmite so sebou plátenú tašku, ovocie a zeleninu baľte do znovupoužiteľných vreciek  a pokiaľ máte možnosť, nekupujte balenú vodu. Ak to zvládnete, neskôr môžete navštíviť vo vašom okolí i bezobalový obchod. 

Krok 7 – Použite LED žiarovky

LED žiarovky nielenže vydržia dlhšie ako bežné žiarovky, ale sú aj oveľa efektívnejšie! Spotrebujete s nimi menej energie a nebudete ich musieť tak často vymieňať – vyhrali ste.  Dokonca sú k dispozícii v rôznych jasoch a dizajnoch, preto si osvetlenie môžete prispôsobiť svojim potrebám alebo miestnosti.

Krok 8 – Používajte ekologické čistiace prostriedky

Väčšina bežne dostupných čistiacich prostriedkov má v sebe škodlivé chemikálie, ktorých vytváranie a likvidácia nie je šetrná k životnému prostrediu. V skutočnosti môže opakované vystavenie týmto látkam ovplyvniť vaše zdravie i životné prostredie. Ekologické alternatívy využívajú prirodzenejšie a organické metódy čistenia. Tie sú násobne menej škodlivé.

Snažte sa nakupovať lokálne. Miestni predajcovia ponúkajú kvalitnejšie potraviny alebo bio výrobky za prijateľné ceny. Zdroj: pexels.com

Krok 9 –  Nakupujte lokálne

Od oblečenia po jedlo – čím bližšie k domovu sa tieto produkty vyrábajú a kupujú, tým menej uhlíka sa vytvára pri ich preprave. To nie je všetko. Zároveň podporíte miestnu ekonomiku, čo znamená, že časom budete mať pravdepodobne na výber ešte väčšie množstvo miestneho sortimentu. 

Krok 10 – Nešoférujte

Ak môžete ísť pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou, urobte tak. Šoférovanie, pokiaľ nie ste v elektrickom vozidle, nie je veľmi ekologické a môže výrazne zvýšiť vašu uhlíkovú stopu. Ak už musíte jazdiť, uistite sa, že zo svojho vozidla vyťažíte maximum tým, že budete udržiavať nízku rýchlosť, zabezpečíte správne nahustenie pneumatík a hladký chod motora. Ak cestujete sami na dlhú vzdialenosť, môžete vaše auto zdieľať s ďalšími cestujúcimi. Ďalšou výhodou je, že si tým dokážete zarobiť pár eur navyše.

Umývačku zapínajte až vtedy, keď ju naplníte celú. Navyše si dnes už dokážete nastaviť šetrný eco program. Zdroj: pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »