Oplatí sa v roku 2022 investovať do solárnych panelov?

Áno či nie? Odpoveď nie je jednoznačná. Vždy keď stúpajú ceny za elektrinu a rastú životné náklady, rastie rovnako dopyt po alternatívnych zdrojoch energie. Môžeme ušetriť krátkodobými zmenami v domácnosti, no veľa ľudí sa snaží nájsť dlhodobé riešenia, ako znížiť svoje účty za elektrinu. Zatiaľ čo mnohé výhody solárnej energie sú dobre propagované, existujú aj vysoké… Prečítať celé

Áno či nie? Odpoveď nie je jednoznačná.

Vždy keď stúpajú ceny za elektrinu a rastú životné náklady, rastie rovnako dopyt po alternatívnych zdrojoch energie. Môžeme ušetriť krátkodobými zmenami v domácnosti, no veľa ľudí sa snaží nájsť dlhodobé riešenia, ako znížiť svoje účty za elektrinu. Zatiaľ čo mnohé výhody solárnej energie sú dobre propagované, existujú aj vysoké počiatočné náklady spojené s inštaláciou domáceho systému obnoviteľnej energie. Na konci dňa, slnečné žiarenie máte do konca svojho života zadarmo. Sú teda panely skutočne výhodnou investíciou pre vašu domácnosť? 

Solárna energia nevyhovuje každej domácnosti

Pravdou je, že nákup solárneho systému nie je vhodný pre každú domácnosť. V najlepšom prípade vám solárna energia umožňuje znížiť vašu environmentálnu stopu, kompenzovať vaše mesačné účty za energiu a zvýšiť vašu nezávislosť od miestnej spoločnosti poskytujúcej elektrickú energiu. S rastúcimi cenami energie je v súčasnosti nákup modernej solárnej energie výhodnejší. No rozhodujúcim a primárnym faktorom určujúcim množstvo solárnej energie je poloha a množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na vašu strechu. A ako taký solárny panel funguje? Výstižné a pútavé vysvetlenie nájdete vo videu kliknutím sem. 

Solárna energia je vo svete čoraz obľúbenejšia. Zdroj: pexels.com

Solárne panely sa vám vyplatia, ak…

Solárne panely majú tendenciu byť lepšou investíciou pre majiteľov domov, ktorí spĺňajú nasledujúce kritériá:

 • Na váš dom dopadá veľké množstvo slnečného žiarenia. Ak bývate v časti Slovenska, ktorá je počas roka vystavená silnému slnku, potom vyťažíte zo solárnych panelov maximum. Niet divu, že solárna energia je najpopulárnejšia na miestach ako Arizona, Texas a Kalifornia. Ak je váš dom pokrytý príliš veľkým tieňom zo stromov alebo iných domov či dokonca výškových budov, solárne panely pravdepodobne nevytvoria dostatok energie.
 • Máte na streche dostatok miesta. – Dobrý solárny systém vyžaduje veľkú plochu na streche, bez  komínov, prekážok akými sú strešné dekorácie alebo iných zariadení. S menšou strechou stále môžete potenciálne nainštalovať systém, ale budete musieť nájsť najefektívnejšie solárne panely (ktoré sú často drahšie), aby ste maximalizovali svoj obmedzený priestor. Strechy so strmším sklonom budú zasa pre technikov náročnejšie na inštaláciu panelov a môžu tiež viesť k vyšším mzdovým nákladom.
 • Strechu máte orientovanú na juh alebo západ. –  Domy so strechami orientovanými na juh, juhozápad alebo západ dostávajú priamejšie slnečné žiarenie (aspoň na severnej pologuli), čím sa zvýši energia generovaná panelom.

 • Máte vysoké účty za elektrinu. – Ak máte vysokú cenu elektriny, môžete dosiahnuť väčšie úspory, keď zvolíte solárnu energiu. Tu viac slov netreba. Rozhodujúce sú účty. 

  INZERCIA

 Solárne panely výrazne nenarúšajú koncept a architektonický štýl. Ich dizajn je nadčasový. Zdroj: pexels.com

Solárne panely sa vám naopak nevyplatia, ak…

Ak spĺňate niektoré z nasledujúcich kritérií, nemusíte mať také šťastie pre vysokú návratnosť investícií solárnej energie.

 • Váš dom nie je dostatočne vystavený slnku. – Ak viete niečo o fungovaní solárnych panelov, nebude pre vás prekvapením, že tmavšie oblasti profitujú z tohto obnoviteľného zdroja energie o niečo menej. Ak má vaša strecha tendenciu byť počas dlhých úsekov dňa zatienená (napríklad ak je váš dom v tieni väčšej budovy alebo hustých stromov), potom vaše solárne panely nemusia byť vystavené toľkému potrebnému slnečnému žiareniu.
 • Máte nízke náklady na elektrinu. –  Ak sú vaše účty za elektrinu už pomerne minimálne, inštalácia rezidenčného solárneho systému prinesie skromnejšie úspory.
 • Nemáte správny typ strechy. –  Niektoré typy striech jednoducho nevyhovujú inštalácii solárnej energie. Napríklad staršie alebo historické domy, domy s príliš škridlovými strechami a domy s väčšími strešnými oknami nemusia byť vhodné pre solárnu energiu. 

Útulný domov = domov plný tepla. Zdroj: pexels.com

Koľko rokov solárne panely vydržia?

Keď premýšľate o počiatočnej investícii do solárnych panelov, ďalšou otázkou, ktorú treba zvážiť, je životnosť systému. Ako dlho vydržia po zakúpení? Budú fungovať dostatočne dlho pre vrátenie ušetrených peňazí za elektrickú energiu? Odpoveď sa opäť môže mierne líšiť v závislosti od konkrétneho typu solárnych panelov. Spravidla však väčšina obytných solárnych systémov vydrží 20 až 30 rokov a vyžaduje minimálnu údržbu. Väčšina najlepších solárnych panelov má silné záruky, ktoré zaisťujú, že váš systém bude fungovať podľa očakávaní najmenej dve desaťročia.

Ďalšie výhody:

 • Elektrina po celý rok
 • Znížite svoju uhlíkovú stopu
 • Zvýšite trhovú hodnotu svojej nehnuteľnosti
 • Zarábate peniaze z prebytočnej energie, ktorú vytvoríte

Zdroje: www.ecowatch.com, www.theweek.co.uk

Pokračujte na ďalší príspevok »