Google obmedzuje nahrávanie hovorov aplikáciami tretích strán

Google prichádza s novými pravidlami pre Obchod Play, ktoré budú platiť od 11. mája tohto roku. Na základe týchto pravidiel americká spoločnosť Google vyradí z Obchodu Play aplikácie tretích strán, slúžiace na nahrávanie hovorov. Tieto aplikácie na zariadeniach s operačným systémom Android používajú rozhranie Accessibility API, ktoré je určené pre ľudí so zdravotným postihnutím, na získanie prístupu k zvukovým… Prečítať celé

Google prichádza s novými pravidlami pre Obchod Play, ktoré budú platiť od 11. mája tohto roku. Na základe týchto pravidiel americká spoločnosť Google vyradí z Obchodu Play aplikácie tretích strán, slúžiace na nahrávanie hovorov. Tieto aplikácie na zariadeniach s operačným systémom Android používajú rozhranie Accessibility API, ktoré je určené pre ľudí so zdravotným postihnutím, na získanie prístupu k zvukovým funkciám.

Záznamník hovorov

Mnoho telefónov má záznamník hovorov vstavaný vo svojom softvéri od výroby, ako súčasť operačného systému. Využívať ho tak môžu napríklad používatelia smartfónov s operačným systémom MIUI od Xiaomi, alebo ColorOS od výrobcu OPPO. Rovnako je záznamník hovoru integrovaný do aplikácie Telefón v smartfónoch Google Pixel. Univerzálne však nie je súčasťou všetkých telefónov s operačným systémom Android, kvôli rozdielnym zákonom jednotlivých krajín.

V prípade, že túto funkciu telefón nemal, mal používateľ možnosť si stiahnuť a nainštalovať aplikáciu tretích strán z Obchodu Play slúžiacu na tento účel. To však spoločnosť Google mení a novými pravidlami obmedzuje všetky takéto aplikácie tretích strán.

Aplikácia Obchod Play [Google]

Aplikácia Obchod Play [Google]

Opatrenia spoločnosti Google

Spoločnosť Google sa už v minulosti snažila používateľov odradiť od nahrávania hovorov. Od Androidu verzie 6.0 napríklad zrušila oficiálne rozhranie API na nahrávanie hovorov, ktoré vývojári aplikácií využívali. Toto rozhodnutie ich prinútilo hľadať neoficiálne spôsoby, ako hovory nahrávať. S Androidom 10 však už spoločnosť úplne zablokovala nahrávanie hovorov cez mikrofón.

Na zariadeniach s Androidom 10 a vyšším, sa im ale nakoniec podarilo obmedzenie nahrávania obísť. Využívali na to práve rozhranie Accessibility API. Aktualizované pravidlá obchodu Google Play však obsahujú hneď niekoľko zmien, ktoré sa týkajú využívania tohto rozhrania.

Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť oznámila, že rozhranie Accessibility API nie je navrhnuté a nemožno ho využívať na nahrávanie zvuku hovorov. Aplikácie ktoré momentálne túto funkciu používajú na nahrávanie hovorov, sa tak ocitnú v rozpore s jej zmýšľaným použitím.

Google od 11. mája obmedzuje nahrávanie hovorov aplikáciami tretích strán [Unsplash]

Google od 11. mája obmedzuje nahrávanie hovorov aplikáciami tretích strán [Unsplash]

Inzercia

Zmena len pre aplikácie tretích strán

Google na svojej konferencii pre vývojárov následne vysvetlil, že toto obmedzenie postihuje len aplikácie, ktoré zaznamenávajú hovory bez vedomia druhého účastníka hovoru a využívajú rozhranie Accessibility API. Ak teda telefón obsahuje predinštalovanú funkciu nahrávania hovorov, tá zostane fungovať bez obmedzení, nakoľko nepotrebuje povolenie na prístup k zvuku. Vývojári aplikácií tretích strán, ktorí si chcú zachovať prístup k hovorom, budú musieť do svojej aplikácie pridať oznámenie pre používateľa a vyžadovať jeho výslovný súhlas pred začatím nahrávania hovoru.

Spoločnosť zatiaľ neuviedla ako plánuje nové zmeny pravidiel presadiť. Je teda otázkou, či aplikácie tretích strán na nahrávanie hovorov z Obchodu Play stiahne, alebo nie. Google nutnosť týchto zmien v pravidlách Obchodu Play obhajuje tým, že chce zlepšiť ochranu súkromia a osobných údajov. Zariadenia Android budú tiež lepšie kompatibilné s rozdielnymi zákonmi jednotlivých krajín o ochrane súkromia.

 

 

Zdroje: TechCrunch, Gizmodo, XDA Developers, Engadget

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.