Benefity prírodných čistiacich prostriedkov, ktoré vás presvedčia

Upratovanie bez zbytočných chemikálií Množstvo čistiacich prostriedkov určených do domácnosti obsahuje agresívne čistiace látky, ktoré neprospievajú ako našej pokožke, tak i dýchacím cestám. Neraz vás po dôkladnom umývaní začne bolieť hlava. Pokiaľ zabudnete použiť rukavice, pokožka na rukách zostáva podráždená a vysušená. V ojedinelých prípadoch sa môže vytvoriť ekzém alebo iné poškodenie. No vy takéto… Prečítať celé

Upratovanie bez zbytočných chemikálií

Množstvo čistiacich prostriedkov určených do domácnosti obsahuje agresívne čistiace látky, ktoré neprospievajú ako našej pokožke, tak i dýchacím cestám. Neraz vás po dôkladnom umývaní začne bolieť hlava. Pokiaľ zabudnete použiť rukavice, pokožka na rukách zostáva podráždená a vysušená. V ojedinelých prípadoch sa môže vytvoriť ekzém alebo iné poškodenie. No vy takéto prípravky používate naďalej, pretože máte pocit, že „extrémne silný čistič zabíjajúci 100 percent baktérií“ je to najúčinnejšie na vodný kameň či mastnotu.

Aká je však skutočná daň týchto toxických čistiacich prostriedkov pre vaše zdravie a životné prostredie? Ak sa rozhodnete ísť prírodnejšou cestou, môžete ich nahradiť ekologickejšími alternatívami – tým sa potešia odpadové vody aj životné prostredie. Dokážu byť rovnako účinné a dokonca poskytujú aj benefity naviac, napríklad v podobe esenciálnych olejov, sviežeho ovzdušia a bezpečnosť pri každodennom používaní. Objavte s nami ich všetky výhody.

Pri používaní prírodných čističov nemusíte používať rukavice. Zdroj: pexels.com

Bezpečnosť pre celú rodinu

Používanie čisto prírodných čistiacich prostriedkov je pre vás a vašu rodinu oveľa zdravšou a bezpečnejšou voľbou. Vyhnete sa vdychovaniu agresívnych chemikálií v toxických čistiacich prostriedkoch znížite riziko kožných ochorení, ako sú ekzémy a infekcie dýchacích ciest. Takéto zdravotné riziká sú obzvlášť nebezpečné, ak máte doma malé deti. Dýchanie toxických výparov od mladého veku môže spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy, ako je astma. Deti sa radi hrajú na podlahe, čo zvyšuje pravdepodobnosť podráždenia pokožky a alergických reakcií. Samozrejme, stále by ste mali dbať na to, aby ste aj ekologické alternatívy uchovávali mimo dosahu malých detí. Prechod na produkty s čisto prírodnými zložkami však pomáha znižovať riziko otravy chemikáliami, popálenín a iných bezpečnostných problémov. Veľký zmysel dávajú aj v kuchyni. Vyhnete sa tak intoxikácii potravín a nápojov škodlivou chémiou. 

Niektoré látky v bežných čistiacich prostriedkov sú pre našu pokožku silnými iritantami. Zdroj: pexels.com

Pomocná ruka pre životné prostredie

Prechod na prírodné čistiace prostriedky tiež pomáha chrániť planétu tým, že obmedzuje počet nebezpečných chemikálií, ktoré sa uvoľňujú do životného prostredia. Bežné čistiace prostriedky sú často zlou správou pre prírodné zdroje Zeme. Mnohé obsahujú fosfor a dusičnany a zariadenia na úpravu vody ich nie sú schopné odstrániť z odpadových vôd. V dôsledku toho potom skončia vo vodných tokoch a spôsobujú otravu miestneho ekosystému. Na rozdiel od nich, čisto prírodné zložky ekologických čistiacich prostriedkov takéto hrozby nepredstavujú. Eko verzie sú nekorozívne a netoxické. Vďaka tomu sú oveľa zdravšou a bezpečnejšou voľbou pre váš domov a planétu. Zistíte tiež, že budú s väčšou pravdepodobnosťou zabalené v recyklovaných obaloch, čo je taktiež malým plusom pre životné prostredie. A čo viac, ekologické produkty majú tendenciu používať udržateľnejšie a etickejšie výrobné metódy.

Chránite nábytok a iné povrchy v domácnosti

Čistenie vášho domova agresívnymi čistiacimi prostriedkami si môže vybrať svoju daň na podlahách, pracovných doskách a nábytku vášho domova. Dráždivé zložky obsiahnuté v nich sú často žieravé. Niektoré prostriedky do kúpeľne zasa obsahujú malé čiastočky, ktorými sa môže umývaním doškriabať umývadlo či vaňa. V dôsledku toho sa  skracuje životnosť cenného majetku vášho domova.  Ak by ste čo i len náhodou rozliali čisto prírodný produkt, nemusíte sa obávať, že zanechá stopy alebo škvrny.

Ocot si poradí napríklad aj s vodným kameňom v kúpeľni. Zdroj: pexels.com

Vyhnete sa alergénom, endokrinných disruptorov a iritantov

Pri používaní bežných čističov je zvykom otvárať okná a nosiť rukavice. Aj napriek tomu môže byť ťažké vyhnúť sa vdýchnutiu bežných toxických zložiek, ako je amoniak a acetón. A čo viac, tieto chemikálie zostávajú vo vzduchu a na povrchoch dlho po umývaní.  Tým predstavujú riziko pre všetkých v domácnosti –  najmä pre alergikov, astmatikov či ľuďmi s citlivou pokožkou a tých, ktorí majú problémy s hormonálnou nerovnováhou. Väčšina prírodných prostriedkov sa bežným dráždidlám, alergénom a toxickým látkam vrátane sóje, farbív, syntetických vôní, formaldehydu, bielidiel a síranov vyhýba. Namiesto toho používajú ocot, oleje, povrchovo aktívne látky na rastlinnej báze a prírodné vône. Ekologické domáce čistiace prostriedky tiež veľmi jasne dávajú najavo, koľko jednotlivých zložiek používajú. Ľahšie tak zistíte, či vám daný výrobok môže škodiť v dôsledku zriedkavej alergie alebo citlivosti.

Ušetrené peniaze

Niektoré prírodné čistiace prostriedky môžu dokonca vyjsť lacnejšie ako ich chemické náprotivky. Často budete musieť použiť menej prírodného čistiaceho prostriedku pre dosiahnutie rovnakého lesku povrchoch a podlahách. Nakoniec ušetríte aj peniaze na opravy a výmeny v domácnosti, pretože vám nepopália, nedoškriabu ani inak nezničia nábytok.

Vyskúšajte aj výrobu domácich čistiacich prostriedkov, aby ste sa sami presvedčili, aké ekonomické a efektívne môžu byť. Ocot, voda a sóda bikarbóna sú fantastickým univerzálnym zázrakom, ktorý nestojí takmer nič. Chýba vám svieža, čistá vôňa domova? Skúste pridať do sprejov prírodnú vôňu, ako je antibakteriálny čajovník alebo levanduľa. 

Niektoré chemické látky sú problémom hlavne v kuchyni v styku s potravinami. Zdroj: pexels.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »