Na tieto huby si dávajte pozor! NAJJEDOVATEJŠÍ výber z lesa

Na našom území majú na svedomí muchotrávky až 95% smrteľných otráv! Prečítajte si tento zoznam prudko jedovatých húb, ktoré sa nachádzajú (nie len) na našom území, a vyvarujte sa nešťastnému zberu. Príjemné hubárčenie a následnú konzumáciu všetkým.   Muchotrávka zelená (Amanita phalloides) Snáď najsmrteľnejšia zo všetkých húb, muchotrávka zelená, sa nachádza v celej Európe a veľmi sa… Prečítať celé
Vydané 25. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Na našom území majú na svedomí muchotrávky až 95% smrteľných otráv!

Prečítajte si tento zoznam prudko jedovatých húb, ktoré sa nachádzajú (nie len) na našom území, a vyvarujte sa nešťastnému zberu. Príjemné hubárčenie a následnú konzumáciu všetkým.

 

Muchotrávka zelená. Zdroj: mykoweb.com

Muchotrávka zelená (Amanita phalloides)

Snáď najsmrteľnejšia zo všetkých húb, muchotrávka zelená, sa nachádza v celej Európe a veľmi sa podobá jedlým hubám.

Amatérski hubári si ju najviac pletú so šampiónmi a bedľami.

Jej tepelne stabilné amatoxíny odolávajú teplotám varenia a rýchlo poškodzujú bunky v celom tele. Do 6 až 12 hodín po konzumácii sa objavia prudké bolesti brucha, zvracanie a krvavé hnačky, ktoré spôsobujú rýchlu stratu tekutín z tkanív a intenzívny smäd. Čoskoro nasledujú príznaky vážneho postihnutia pečene, obličiek a centrálneho nervového systému, vrátane zníženia výdaja moču, a zníženia hladiny cukru v krvi.

Tento stav vedie ku kóme a smrti vo viac ako 50 percentách prípadov. Medzi pozoruhodné úmrtia patrí pápež Klement VII., ktorý zomrel na náhodnú otravu muchotrávkou zelenou v roku 1534, a pravdepodobne aj rímsky cisár Claudius v roku 54 nl.

 

Muchotrávka biela. Zdroj: nahuby.sk

Muchotrávka biela

Je to smrteľne jedovatá huba a príznaky a priebeh otravy sú rovnaké ako pri muchotrávke zelenej (Amanita phalloides).

Neskúsení hubári si ju často mýlia s bielymi druhmi pečiarok. Prezradia ju iba lupene na spodnej strane hlúbika.

Rastie od júna do októbra, prevažne v listnatých lesoch v nižších polohách.

 

Muchotrávka tigrovaná. Zdroj: antropocene.it

Muchotrávka tigrovaná

Toxíny, ktoré obsahuje Muchotrávka tigrovaná (Amanita pantherina), predovšetkým muskarín a mykoatropín, spôsobujú hlavne nervové podráždenie spojené s ospalosťou, závratmi či halucináciami, čo môže vyústiť až do bezvedomia.

Rastie najmä v ihličnatých lesoch, zriedkavejšie v listnatých, na presvetlenejších vyhriatych miestach. Rozšírená je dosť hojne od nížin až do vrchov.

Otrava muchotrávkou tigrovanou je prudká, a pôsobí najneskôr  do 4 hodín po požití! Má psychotropné účinky a otrávený má pocity ako v opitosti.

 

Bedlička hnedoružová. Zdroj: nahuby.sk

Bedlička hnedoružová

Je to chutne vyzerajúca huba, obsahujúca smrtiaci amatoxín, ktorý niči pečeň. Je široko rozšírená po celej Európe a častiach Ázie, a je nebezpečná kvôli zameniteľnosti s inými jedlými druhmi.

Jedlé bedle majú voľne posuvný prsteň, ten je ale na jedovatých bedličkách upevnený pevne. Vyskytujú sa najmä v smrekových lesoch, v horách s vápenatou pôdou.

Náhodná konzumácia vedie k závažnej toxicite pečene a môže mať smrteľné následky, ak sa neposkytne okamžitá liečba.

 

Cortinarius rubellus. Zdroj: first-nature.com

Druh Cortinarius

Dva druhy – pavučinec otravný (Cortinarius rubellus) a pavučinec plyšový (Cortinarius orellanus), sú si navzájom veľmi podobné. Zrada spočíva v tom, že sa podobajú na mnoho jedlých odrôd.

Tieto huby obsahujú jed známy ako orellanín, ktorý spočiatku spôsobuje príznaky podobné bežnej chrípke. Orellanín má zákerne dlhú dobu latencie, a môže trvať 2 dni až 3 týždne, kým spôsobí príznaky, čo často vedie k nesprávnej diagnóze. Toxín ​​v konečnom dôsledku, ak sa nelieči, spôsobuje zlyhanie obličiek a smrť.

 

Kapucňovka okrovohnedastá. Zdroj: commons.wikimedia.org

Kapucňovka okrovohnedastá

 

Galerina marginata (kapucňovka okrovohnedastá), ktorá sa bežne vyskytuje na severnej pologuli a v častiach Austrálie, je smrteľne jedovatá huba, ktorá obsahuje podobné toxíny ako muchotrávka zelená.

Je nebezpečná hlavne preto, že si ju aj skúsení hubári často pletú s jednou z najväčších kulinárskych lahôdok, šupinačkou menlivou.

Smrteľnou dávkou pre dospelého človeka je 12-15 plodníc. Požitie spôsobuje hnačku, vracanie, podchladenie a poškodenie pečene. Ak sa nieliči, môže viesť k smrti.

 

Conocybe filaris. Zdroj: mycoportal.org

Conocybe filaris

Tento druh je bežnou hubou v severozápadnom Pacifiku v Spojených štátoch. Požitie môže spôsobiť smrteľné zlyhanie orgánov.

Pôsobi nevinne a vyzerá ako tuctová trávniková huba, no zdanie klame. Po požití vás čaká nástup gastrointestinálnych symptómov, väčšinou  6-24 hodín po konzumácii húb, čo často vedie k počiatočnej nesprávnej diagnóze otravy jedlom alebo žalúdočnej chrípky.

Je známe, že táto huba obsahuje obzvlášť smrtiaci amatoxín, ktorý pri požití môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie pečene.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.