požičanie auta

Cestovateľské tipy do Turecka

Cestovateľské tipy do Turecka

V Turecku môžete nájsť takmer každý druh krajiny, ak viete, kam ísť. Môžete si vychutnať termálne pramene s krištáľovo čistou vodou, relaxovať na lákavých plážach, vidieť ruiny starovekých ríš, vznášať sa na teplovzdušnom balóne nad unikátnymi útvarmi, žúrovať na jachte ako milionár, vychutnať si lahodné kulinárske špeciality a dokonca si aj zalyžovať.

Jedinečná poloha Turecka každoročne priťahuje milióny turistov. Bez ohľadu na ročné obdobie sa tu môžete venovať mnohým zábavným aktivitám. Okrem toho tu môžete zažiť nespočetné množstvo kultúrnych výletov, vrátane potuliek po starovekých ruinách, ktoré sú zapísané aj v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Či už ste vášnivý fotograf, gurmán, milovník dobrodružstiev alebo len profesionálny opaľovač, v Turecku môžete zažiť dovolenku svojich snov.

Cestovateľské tipy do Turecka

1.1 Počasie v Turecku a kedy ho navštíviť

1.2 Cestovanie v Turecku

1.3 Čo jesť v Turecku?

1.4 Ramadán v Turecku

1.5 Čo nosiť v Turecku?

1.6 Let teplovzdušným balónom v Turecku

1.7 Podvody v Istanbule

1.8 Vízum do Turecka

1.9 Je bezpečné cestovať do Turecka?

1.10 Mena v Turecku a peniaze

 

Pláž Çirali. Zdroj: planetware.com

1.1 Počasie v Turecku a kedy ho navštíviť

Nie, Turecko nie je len letnou destináciou, ako mnoho miest v Európe. V závislosti od toho, čo chcete robiť, môžete Turecko navštíviť v každom ročnom období.

Istanbul a oblasť Marmarského mora sa v lete veľmi otepľujú a niekedy môže aj pršať. Táto oblasť je počas zimy chladnejšia ako mnohé iné časti Turecka a môže tiež snežiť (ale nie často).
Väčšina pobrežia Turecka má typické teplé stredomorské počasie, s teplými a suchými letami, a miernymi zimami. Stredná časť krajiny (ako Stredná Anatólia) má teplejšie letné dni, ale chladné noci a rána.

Počas jari, leta a zimy si môžete užiť nielen množstvo úchvatne krásnych pláží, ale aj parasailing, paragliding, a dokonca aj kanoistiku v starovekých častiach Turecka.

A od zimy je tu zimná krajina zázrakov. V priebehu rokov sa Turecko stalo horúcim miestom pre milovníkov lyžovania so svojimi vynikajúcimi lyžiarskymi strediskami, nádhernými hotelmi a úžasnou prírodou.

 

1.2 Cestovanie v Turecku

V Turecku sa môžete pohybovať vnútornými letmi, prenájmom auta, autobusom, a v závislosti od miesta aj trajektom.
S množstvom leteckých spoločností, ktoré vyhovujú vášmu rozpočtu, môžete Turecko ľahko preskúmať lietadlom. Vďaka konkurencii si môžete rezervovať lacný let a letieť takmer do každého mesta v Turecku.

Hoci požičanie auta je vždy možnosťou, vo všeobecnosti sa to neodporúča. Ak sa chystáte na infarkt, potom môže byť pre vás požičanie auta to pravé. S jedným z najdrahších benzínov na svete, neustálou premávkou, a vyhrotenými vodičmi, ktorí ignorujú väčšinu dopravných značiek, si v Turecku môžete ľahko prenajať auto s pasom alebo vodičským preukazom. Len sa uistite, že si prenajmete auto od spoľahlivej agentúry, ako je Europcar alebo Avis, a získajte poistenie pre auto.

Väčšina obyvateľov Turecka využíva autobus, najmä nočný, ako cenovo výhodnejšiu možnosť. Autobusy v Turecku na dlhšie trasy sú veľmi luxusné a šokujúco cenovo dostupné.

 

Manti. Zdroj: mincerecipes.info

1.3 Čo jesť v Turecku?

Turecká kuchyňa je jednou z najrozmanitejších a najznámejších kuchýň na celom svete. Možno ste už jedli turecké jedlá, ale existujú jedlá, ktoré musíte ochutnať priamo pri návšteve Turecka.

Ako hlavné jedlo si môžete dať Iskender Kebab, Şiş (Shish) Kebab, Mantı, Etli Ekmek, alebo ak ste vegetarián, môžete si dať Meze alebo street food ako Kumpir.

Iskender Kebab je tradičný döner kebab, ktorý sa podáva s jogurtom, teplou paradajkovou omáčkou, a rozpusteným maslom na kúskoch na tenké plátky nakrájaného jahňacieho mäsa.

Na druhej strane Şiş (Shish) Kebab je grilované kuracie, hovädzie alebo jahňacie na ražni, podávané s ryžou, šalátom a hranolkami.
Ak túžite po sacharidoch, mali by ste vyskúšať Mantı alias turecké ravioli! Mantı sú malé ručne robené knedle plnené mletým jahňacím alebo hovädzím mäsom, preliate smotanovým jogurtom a omáčkou z rozpusteného masla a paradajkovej pasty. Výborná možnosť je aj Etli Ekmek, čo je dlhý a tenký kúsok placky, obložený mäsom a syrom.

Národný nápoj, Rakı, je nevyhnutnosťou, ak chcete zažiť autentický turecké alkohol. Je to destilát, destilovaný z hrozna a vyrobený z anízu. Keď sa Rakı zmieša s vodou a ľadom, jeho farba sa zmení z priehľadnej na bielu, preto sa nazýva aj levie mlieko.

1.4 Ramadán v Turecku

Ramadán sa v Turecku nazýva Ramazan. Je dôležité o tom vedieť, pretože je to mesiac pôstu, ktorý končí sviatkom Eid ul-Fitr. Počas tohto obdobia miestni obyvatelia nejedia a dokonca ani nepijú nič od východu slnka až po jeho západ – jedia až po západe slnka.
Ak sa počas ramadánu nachádzate v menšej časti Turecka, mali by ste vedieť, že niektoré reštaurácie budú počas dňa zatvorené a považuje sa za nevhodné, ak budete jesť pred tými, ktorí sa postia.

1.5 Čo nosiť v Turecku?

Krajina je rozdelená, kde jedna polovica ľudí nosí konzervatívny odev, zatiaľ čo druhá polovica nosí, čo chce, a nevadí im ukázať  kožu. Nevyčnievajte ako turista, ale snažte sa splynúť!
V Turecku si môžete obliecť takmer čokoľvek, v závislosti od počasia. Počas leta sa najčastejšie nosia ľahké bavlnené nohavice, tričká a šľapky. V závislosti od lokality môžete nosiť aj šortky.

Ak sa chystáte navštíviť mešity a kostoly, nemali by ste nosiť žiadne šortky ani topy bez rukávov. Ženy by si mali zakrývať aj vlasy. A nezabudnite si vziať ponožky, pretože väčšina mešít má kobercové podlahy a chodiť s topánkami po koberci (alebo vnútri domu) nie je pre Turkov prijateľné.

 

Let teplovzdušným balónom v Turecku. Zdroj: visitcappadocia.com

1.6 Let teplovzdušným balónom v Turecku

Najkrajšie miesto na zemi, kde si môžete užiť let teplovzdušným balónom, je práve tu v Turecku. Nachádza sa v mystickej rozprávkovej krajine zvanej Cappadocia, ktorá vyzerá, akoby patrila na inú planétu.

Všade v Kappadokii sú čarovné jaskyne, v ktorých stále žijú ľudia a mnohé sa premenili na veľkolepé hotely. Práve tu si môžete užiť let teplovzdušným balónom a zažiť ten najkúzelnejší východ slnka.

 

Istanbul. Zdroj: raiplay.it

1.7 Podvody v Istanbule

Istanbul je vďaka svojej historickej kráse jedným z najnavštevovanejších miest v Turecku. A ako každé iné turistické mesto, aj tu sú typické turistické podvody. Najznámejšie sú podvody s taxíkmi a vreckoví zlodeji.

Taxíky zvyčajne merajú dlhšiu cestu, aby ste sa dostali do cieľovej destinácie neskôr, a tak zaplatili viac peňazí. Ak musíte použiť taxík, dobrý tip je, požiadať recepciu vášho hotela alebo hostela, aby vám zavolala taxík.

Aby ste sa vyhli vreckovým zlodejom, musíte si dávať pozor na svoje veci. Ak ste v dave, držte tašku pred sebou alebo niekde, kde ju vidíte.
A v neposlednom rade vám predajcovia môžu účtovať viac peňazí, pretože si myslia, že nepoznáte skutočnú cenu ich produktov alebo služieb. Aby ste tomu zabránili, urobte si prieskum! Vďaka internetu ste na jedno kliknutie od poznania všetkých najlepších a najhorších obchodov po celom svete.

1.8 Vízum do Turecka

Niektoré národnosti nepotrebujú víza na vstup do Turecka, medzi ktoré patria niektoré európske krajiny, niekoľko ázijských krajín a tiež niekoľko juhoamerických krajín. Môžu vstúpiť bez víz na 90 dní.

Slovenskí občania pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní môžu cestovať bez víz.

1.9 Je bezpečné cestovať do Turecka?

Odpoveď na túto otázku je áno, ale tak ako všade na svete, by ste mali byť opatrní voči svojmu okoliu. Našťastie, meno Turecka sa po niekoľkých teroristických útokoch, ku ktorým došlo v minulosti, vymazalo, a dnes je vyhlásené za bezpečné.

Buďte opatrní v davoch ľudí a ak ste príliš úzkostliví, snažte sa nenavštíviť Turecko v čase náboženských a štátnych sviatkov. Majte na pamäti, že pobrežia sú bezpečné a veľké mestá ako Istanbul sú vždy obklopené policajtmi.

Pokiaľ nenavštívite mestá blízko sýrskych hraníc, nemáte sa čoho obávať.
V každom prípade by ste si mali dať záležať na tom, aby ste si pred plánovaním cesty a ešte raz pred návštevou prečítali cestovné odporúčanie.

 

1.10 Mena v Turecku a peniaze

Miestna mena v Turecku je turecká líra. Hoci väčšina miest uprednostňuje hotovosť, môžete platiť aj kartami VISA a Mastercard. Zjednávanie je tiež veľmi bežné v miestnych obchodoch. Pri väčších nákupoch môžete získať až 50% zľavu.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »