Instagram testuje nový nástroj na overenie veku používateľov

Sociálna sieť Instagram testuje v Spojených štátoch amerických nové nástroje na overenie veku svojich používateľov. Tie by mali podľa materskej spoločnosti Meta zabrániť neplnoletým používateľom vydávať sa za dospelých. Okrem jednoduchého nahratia fotografie občianskeho preukazu používateľa, čo je metóda, ktorej overenie môže trvať až dva dni, majú teraz používatelia ďalšie dve možnosti overenia ich veku. Nahraj video… Prečítať celé
Vydané 27. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Nahraj video

Prvou možnosťou overenia svojho veku je nahratie selfie videa. Používateľov, ktorí si vyberú túto možnosť, celým procesom prevedú pokyny na obrazovke. Po nasnímaní sa video zdieľa so spoločnosťou Yoti, s ktorou spoločnosť Meta v tomto bezpečnostnom procese spolupracuje. Spoločnosť Yoti sa špecializuje na vývoj technológie overovania veku pomocou umelej inteligencie.

Technológia spoločnosti Yoti po prijatí videa odhadne vek používateľa na základe jeho čŕt tváre a potom video automaticky odstráni. Takýto automatizovaný proces by mal trvať do 20 minút. Napriek tomu že testovanie zatiaľ prebieha len v USA, spoločnosť Yoti bola tiež schválená nemeckým regulačným orgánom pre ochranu mládeže v mediálnom priestore.

Instagram v správe ohlásil, že technológia spoločnosti Yoti nedokáže rozpoznať identitu, ale len vek používateľa. Aj napriek tomu sa mnohí používatelia boja, že ich identita môže byť zneužitá.

Logo sociálnej siete Instagram [Unsplash]

Požiadaj ručiteľa

Druhou možnosťou overenia je takzvané „social vouching“, za vek používateľa tak teda budú ručiť jeho vzájomní sledovatelia. Tí, ak spĺňajú podmienky, v aplikácií potvrdia koľko má daný používateľ rokov. Osoba, ktorá za daného používateľa ručí, však musí mať viac ako 18 rokov a nesmie v tom čase ručiť za nikoho iného. Ak si používateľ zvolí túto možnosť, bude musieť vybrať troch ľudí, ktorí za neho budú ručiť, a tí musia odpovedať na žiadosť do troch dní.

Prečo je overenie veku používateľov na Instagrame potrebné?

Sociálna sieť Instagram vyžaduje overenie veku primárne z dvoch dôvodov. Tým prvým je, že na registráciu profilu musí mať používateľ minimálne 13 rokov a aj to sa odvíja podľa toho, v ktorej krajine sa nachádza (niekde je tento vek vyšší). Používatelia, ktorí svoj vek nepotvrdia, nebudú môcť využívať Instagram.

Druhým dôvodom je ochrana mladistvých na sociálnych sieťach. Ak má používateľ napríklad 13 až 17 rokov, jeho účet bude predvolene nastavený ako súkromný. Rovnako bude mať aj obmedzenú možnosť kontaktu s ostatnými používateľmi, ktorých nepozná. Obmedzená bude aj možnosť inzercie. Firmy takéhoto používateľa nebudú môcť osloviť pomocou personalizovaných reklám.

Aplikácia sociálnej siete Instagram [Unsplash]

Spoločnosť uviedla, že tieto nové opatrenia zabránia tínedžerom v prístupe k zoznamke na Facebooku, dospelým v odosielaní priamych správ tínedžerom, ktorých nepoznajú a umožnia tínedžerom dostávať len obmedzený obsah reklám.

Spoločnosť Yoti

Technológia spoločnosti Yoti funguje na základe umelej inteligencie, ktorá dokáže odhadnúť vek podľa tváre. Táto umelá inteligencia bola vytvorená podľa anonymných obrázkov ľudí z celého sveta, ktorí umožnili spoločnosti Yoti použiť ich údaje. Spoločnosť tvrdí, že všetky obrázky použité na trénovanie umelej inteligencie boli získané transparentne a osoba, ktorá ich poskytla, ich môže kedykoľvek odstrániť.

Zdroje: CNET, Meta, Deutsche Welle, The Express Tribune, The Washington Post