Talianske domčeky za jedno euro ešte stále čakajú na nových majiteľov

Už pred niekoľkými rokmi sme čítali o lákavých ponukách v Taliansku. Domy za jedno euro. Kde je háčik? Ten, kto  prišiel s nápadom repatriovať mestá a dediny v Taliansku, je úplný génius. Do dedín, v ktorých sa život postupne vytratil navrátiť dúhu, lásku, ľudí a kultúru možno aj takýmto spôsobom. Natíska sa však otázka, či sú tieto domy za… Prečítať celé
Vydané 27. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Už pred niekoľkými rokmi sme čítali o lákavých ponukách v Taliansku. Domy za jedno euro. Kde je háčik?

Ten, kto  prišiel s nápadom repatriovať mestá a dediny v Taliansku, je úplný génius. Do dedín, v ktorých sa život postupne vytratil navrátiť dúhu, lásku, ľudí a kultúru možno aj takýmto spôsobom. Natíska sa však otázka, či sú tieto domy za jedno euro splneným snom alebo naopak nočnou morou?

Odišli za lepším životom

Za schátranými farebnými domčekmi stojí smutný príbeh. Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia mnoho Talianov opustilo krajinu. Odchádzali najmä zo slnečnej oblasti Mezzogiorno, kde bolo náročné zaobstarať si živobytie bez ohľadu na to, ako tvrdo pracujete.

Amerika sa zdala byť jediným možným východiskom – cesta za lepším životom. Spočiatku malo ísť iba o dočasné riešenie. Odídenci sa mali vrátiť. Nakoniec už brány regiónu neprekročili. Takto sa postupne z talianskych ulíc vytratil život. Väčšina domov bola opustená a poslední obyvatelia pomaly vymierali. A ich deti? Tie odchádzali za lepšími príležitosťami.

V dôsledku vyľudnenia a nedostatočnej starostlivosti o nehnuteľnosti dedinky začínajú vyzerať pomerne strašidelne. Ľudia preto dali hlavy dohromady a vymysleli nápad, ako ich repatriovať. Domy za jedno euro skutočne oslovia nie jedného cudzinca. Starosta Grisolia poskytol novým majiteľom ďalší benefit – daňová úľava z nehnuteľnosti na desať rokov, ak ste si kúpili dom v jeho meste.

Odvtedy sa talianske domy za jedno euro začali objavovať úplne všade. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

INZERCIA

Je dobrý nápad kúpiť dom za euro?

Program domu za symbolické euro je vytvorený s cieľom renovácie a revitalizácie talianskych dedín, funguje veľmi dobre a zapojili sa do neho ďalšie obce. Mnoho dedín prvýkrát po dlhej dobe zaznamenalo nárast počtu obyvateľov a programy renovácie priniesli prácu a investície do oblastí, ktoré to potrebujú.

1.  Väčšina domov sú obyčajné ruiny

Faktom je, že väčšina domov, ktorých kúpna cena je jedno euro, sa nachádza v historických centrách. Tieto budovy ľudia opustili pred viac ako sto rokmi, teda boli veľmi dlho zanedbávané, čo sa podpísalo na ich konečnom stave – rozpadajú sa. Mnohé nehnuteľnosti si vyžadujú nové strechy, stropy, steny, podlahy, vybavenie. Skratka ide o rozsiahle rekonštrukcie, ktoré vás vyjdú pekne draho. Samozrejme, hrozí riziko, že sa podlaha prepadne. Nie je ani výnimkou, že voda sa vo vodovodných kohútikoch nenachádza

Inzercia

 

2. Musíte dodržať podmienky

S „výhodnou“ kúpou prichádzajú na rad podmienky. Väčšina zmlúv je postavená tak, že ich podpisom ste sa zaviazali k renovácii nehnuteľnosti v určitom časovom horizonte. Aby starostovia alebo iné autority zabezpečili pravidelný príjem ich obyvateľom, tak ďalšou podmienkou je výber stavebnej firmy. Teda nemôžete si svojvoľne vybrať, kto vám zrealizuje renováciu, to už za vás vybral niekto iný.

 

3. Náklady na renováciu môžu byť obrovské

Ako sme už spomínali domy môžu mať viac ako sto rokov. Prešli si úplne všetkým. Existujú prípady, keď noví majitelia investovali do domu za jedno euro ďalších 250-tisíc.

Dom v Taliansku za jedno euro nie je zlý nápad. Treba si však dať pozor na to, aký si kúpite. Zbystrite, ak na dome spadla strecha, pretože steny môžu byť tiež poškodené (napr. vplyvom počasia). Nie je pravidlom, že ak nehnuteľnosť zrekonštruujete, tak sa vám investícia predajom vráti. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Domy ešte stále hľadajú svojho majiteľa

Aj v roku 2022 sa do projektu zapojili talianske dediny napríklad Leonforte – Sicília, Ripacandida -Basilicata, Castiglione-Sicília.

  • Sicílska dedina Leonforte  patrí v roku 2022 medzi mestá s ponukami domov za jedno euro. Ponuka platí ako pre rezidentov, tak pre cudzincov. Ako sme už vyššie spomínali kúpou domu sa zaviažete plniť požiadavky a časové obmedzenia na renováciu.
  • Ripacandida, malá dedina v Basilicate, je ďalšou talianskou dedinou, ktorá sa snaží oživiť svoju ekonomiku. Predajom domov chce dedinka získať ekonomickú dynamiku a zvýšiť cestovný ruch v oblasti.
  • Castiglione di Sicilia  predáva svoje domy za 1 euro vo fázach. Prvá fáza skončila 27. marca a ďalšiu ohlásia v najbližších mesiacoch, čo predstavuje možnosť získať nehnuteľnosť priamo v srdci talianskeho vidieka.

Pokračujte na ďalší príspevok »