Jedlá zo sveta

Tradičné novoročné jedlá z celého sveta

S príchodom Nového roka sa naprieč svetom zvyknú pripravovať tradičné novoročné jedlá ako napríklad typické koláče, rôzne druhy chlebov či dlhé rezance (symbolizujúce dlhý život). Konzumuje sa aj poľný hrášok (predstavujúci mince), bravčové mäso (ako symbol šťastia) alebo sleď obyčajný, ktorý je najpočetnejšou rybou na našej planéte a znamená hojnosť. Aj keď sa jednotlivé jedlá… Prečítať celé
Vydané 31. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

S príchodom Nového roka sa naprieč svetom zvyknú pripravovať tradičné novoročné jedlá ako napríklad typické koláče, rôzne druhy chlebov či dlhé rezance (symbolizujúce dlhý život). Konzumuje sa aj poľný hrášok (predstavujúci mince), bravčové mäso (ako symbol šťastia) alebo sleď obyčajný, ktorý je najpočetnejšou rybou na našej planéte a znamená hojnosť. Aj keď sa jednotlivé jedlá v rámci svetových kuchýň líšia, podstata zostáva rovnaká – treba sa najesť dosýta, aby bol nasledujúci rok úspešný a plný prosperity.

 

Prečítajte si o niektorých novoročných špecialitách podávaných v rôznych kútoch sveta.

1.Hoppin‘ John – Juh Spojených štátov amerických

Novoročná tradícia z „amerického juhu“ je jedlo z ryže, bravčového mäsa a ochuteného hrášku (často aj z čierneho hrášku), ktorý symbolizuje mince. Môže sa pridať varená zelenina (akákoľvek, záleží podľa chuti) a ako príloha slúži napríklad kukuričný chlieb (predstavuje farbu zlata). Medzi miestnymi sa hovorí, že každému, kto ho nevynechá zo svojich novoročných zvykov prinesie šťastie. Toto jedlo má však pôvod v indických a afrických zvykoch – pravdepodobne ho do Ameriky priniesli otroci. Recept na Hoppin‘ John (alebo Carolina hrášok a ryža) sa prvýkrát objavil v roku 1847 v knihe Sarah Rutledge „The Carolina Housewife“. V priebehu rokov ho domáci, ale najmä profesionálni šéfkuchári dochutili a pozmenili do súčasnej podoby.

tradičné novoročné jedlá

Hoppin‘ John – ryžové jedlo s hrachom a bravčovým mäsom, podávané na juhu USA. Zdroj:sk.pinterest.com

 

2. Tamales, Mexiko

Tamales, tradičné mexické jedlo vyrobené z kukuričného cesta/resp. šupiek (prípadne banánových listov), býva naplnené rôznymi druhmi mäsa, fazuľou alebo syrom. V Mexiku sa podáva pri takmer každej špeciálnej príležitosti, obzvlášť v období sviatkov. V mnohých rodinách sa zvyknú stretávať skupinky žien, ktoré tieto „malé balíčky“ pripravujú, pričom každá jedna má na starosti iný aspekt výrobného procesu. Hotové tamales neskôr rozdajú medzi priateľov, rodinu a susedov.

Cesto sa spracuje na kukuričné šupky, ktoré však neslúžia na konzumáciu. Používajú sa iba na obalenie plnky tamale, ktorú je potrebné uvariť. Na Nový rok sa mexická pochúťka často podáva s menudo, držkovou alebo „homino“ polievkou, ktoré po novoročných oslavách padnú vhod.

Mexické tamales Zdroj:sk.pinterest.com

 

 3. Oliebollen, Holandsko

V Holandsku si vychutnávajú vyprážané „olejové gule“ alebo oliebollen, ktoré sa dajú kúpiť  v pouličných stánkoch. Už tradične sa konzumujú na Silvestra a na rôznych slávnostných veľtrhoch. Šiškové knedlíky vzniknú vytvarovaním malého kopčeka cesta a následným posypaním ríbezľami či hrozienkami. Guličky sa pripravia vo fritéze a nakoniec poprášia práškovým cukrom. V niektorých moderných variáciách ich Holanďania podávajú napríklad s bobuľovou náplňou, no vo väčšine prípadov sa držia tradičného receptu. Ak navštívite Amsterdam, určite vyhľadajte „Oliebollenkraam“ – malé chatrčky, prípadne prívesy odstavené na ulici, v ktorých sa predávajú balíčky horúcich vyprážaných oliebollen.

Slávnostné Oliebollen podávané v Holandsku. Zdroj:sk.pinterest.com

 

 4. Cotechino con lenticchie (bravčová klobása), Taliansko

Taliani začínajú oslavy Silvestra  – La Festa di San Silvestro overeným cotechino con lenticchie, teda klobásou s dusenou šošovicou. O tomto jedle sa takisto hovorí, že prináša šťastie, a to najmä kvôli šošovici,  ktorá je symbolom šťastia a peňazí. Slávnostné menu sa končí talianskou sladkosťou chiacchiere – koláčikmi z vyprážaného cesta. Cesto sa vyvaľká na tenké pásiky a vloží do horúceho oleja (dajú sa piecť i v rúre). Chiacchiere sa nafúknu, upečú do chrumkava a stratia nadbytočnú mastnotu. Odporúča sa posypať ich práškovým cukrom, poliať medom či čokoládou.

La Festa di San Silvestro Taliani oslavujú tradičným Cotechino con lenticchie. Zdroj:sk.pinterest.com

tradičné novoročné jedlá

Chiacchiere – obľúbené (novoročné) talianske koláčiky. Zdroj:sk.pinterest.com

 5. Nakladaný sleď, Poľsko a Škandinávia

Sleď patrí všeobecne k rybám, ktoré sú v Poľsku a niektorých častiach Škandinávie podstatne rozšírené. Kvôli jeho striebornému sfarbeniu mnohí obyvatelia týchto krajín jedia nakladaného sleďa presne o polnoci, a to z dôvodu, aby im dopomohol k štedrému a prospešnému roku. Niektorí preferujú sleďa v smotanovej omáčke, zatiaľ čo iní si k nemu pridajú iba cibuľu.

K jedným zo špeciálnych (poľských) silvestrovských receptov patrí nakladaný sleď – Sledzie Marynowane. Vyrába tak, že celé slané slede sa namočia na 24 hodín do vody, následne sa  navrstvia do pohára s cibuľou, novým korením, cukrom a bielym octom.

Škandinávci často pridávajú sleďa na (väčší) polnočný smorgasbord (švédsky stôl) – spoločne s údenými a nakladanými rybami, paštétou či mäsovými guľkami.

Nakladaný sleď – novoročná špecialita v Poľsku a Škandinávii. Zdroj:sk.pinterest.com

 

Zdroje: tastesbetterfromscratch.com, edition.cnn.com, www.allrecipes.com

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »