Vesmír

Slovenská družica GRBAlpha je už na orbite, štartovala na druhý pokus z Bajkonuru

Nanosatelit GRBAlpha je pokračovateľom prvej slovenskej družice skCUBE, okolo Zeme má lietať v priemernej výške 550 kilometrov.
Vydané 22. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Ďalší úspech slovenského vesmírneho výskumu. Nanosatelit s názvom GRBAlpha je už na orbite po tom, čo ako súčasť nosného stupňa Fregat vyštartovala z ruského Bajkonuru. Pôvodný štart bol plánovaný na 20. marca 2021, lenže bol odložený s následným úspešným štartom práve dnes 22. marca 2021.

Video zo štartu rakety Sojuz prostredkoval pomocou videa z tesnej blízkosti Jakub Kapuš na Facebooku:

 

Na vývoji nanosatelitu s rozmermi iba 10×10×10 centimetrov a hmotnosťou 1,1 kilogramu sa podieľalo minimálne desať partnerov, v prvom rade Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach, Konkolyho observatórium v Budapešti, Ústav Teoretickej Fyziky a Astrofyziky Masarykovej univerzity v Brne, ale aj Hirošimská a Nagojská univerzita. Jedná sa teda o výsledok slovensko-česko-maďarsko-japonskej spolupráce.

Výborný materiál s kompletnými údajmi o satelite priniesol web Kozmonautika.sk, článok obsahuje všetky technické údaje na jednom mieste.

INZERCIA

Vľavo je nanosonda skCUBE, vpravo nová GRBAlpha | Foto: Spacemanic via Kozmonautika.sk

Ciele misie

GRBAlpha je medzinárodná technologická misia, pričom nadväzuje na úspešnú misiu prvého slovenského satelitu skCUBE. Názov misie je skratkou anglických slov Gamma Ray Bursts a Alpha naznačuje, že sa jedná o prvú, testovaciu misiu detektora gamma zábleskov. Jedná sa o prekurzor pre plánovanú flotilu nanosatelitov CAMELOT (CubeSats Applied for Measuring and Localising Transients, respektíve CubeSaty aplikované na meranie a lokalizáciu prechodných javov). Misia GRBAlpha vznikla zlúčením vedeckých a rádio-amatérskych aktivít v jednom satelite. Po technickej stránke sa jedná o nanosatelit s rozmermi 10x10x10 cm a hmotnosťou približne 1.1 kg. Na svojej palube nesie všetky základné systémy, teda palubný zdroj, vysielačku, palubný počítač, množstvo senzorov a vedecký experiment. (oficiálny text)

Nanosatelit GRBAlpha má rozmery asi iba 10×10×10 centimetrov, napriek tomu obsahuje početné senzory a aj vedecký experiment | Foto: Spacemanic via Kozmonautika.sk

Vedecký experiment na palube

Srdcom vedeckého detektora je cézium jodidový kryštál s veľkosťou 7,5 × 7,5 × 0,5 cm. Keď ho zasiahne gama fotón, vzniknú v ňom optické fotóny, ktoré sú následne zaznamenané malými kremíkovými detektormi, ktoré budú vo vesmíre použité prvý krát. Hlavným cieľom misie je overiť fungovanie tohto detektora a jeho postupné degradovanie vplyvom nabitých častíc na obežnej dráhe. Na palube sa tiež nachádza detektor nabitých častíc (PSD) od Výzkumního a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ). (oficiálny text)

Vedeckí pracovníci stojaci za projektom druhej slovenskej družice GRBAlpha | Foto: Spacemaniac via Kozmonautika.sk

 

Vedeckí pracovníci stojaci za projektom druhej slovenskej družice GRBAlpha | Foto: Spacemaniac via Kozmonautika.sk. Jakub Kapuš je druhý sprava.

 

Jakub Kapuš bol v januári hosťom Borisa Filana v jeho rozhlasovej relácii Pálenica, rozhodne vám odporúčame vypočuť si ako podcast na Audiolibrix:

Pálenica Borisa Filana: Jakub Kapuš

Pokračujte na ďalší príspevok »