Biznis

Najcennejší americký startup za 95 miliárd dolárov riadia dvaja tridsaťroční Íri

Dvaja bratia žijú svoj írsky americký sen. Krátko po tridsiatke nadobudli majetok v hodnote 23 miliárd dolárov.
Vydané 19. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Patrick a John Collisonovci v rozhovore pre Bloomberg (reprofoto Bloomberg na YouTube)

Patrick a John Collisonovci predali svoju prvú spoločnosť za 5 miliónov dolárov, keď boli ešte tínedžeri. Asi o desať rokov neskôr má druhý podnik, ktorý založili, hodnotu 95 miliárd dolárov, čo z neho robí najhodnotnejší americký startup.

V novembri mala pritom spoločnosť podstatne nižšiu hodnotu 70 miliárd dolárov.

Bratia z Írska založili americkú spoločnosť Stripe v roku 2010 po odchode z vysokej školy v USA.

Najnovšie nacenenie hodnoty spoločnosti Stripe Inc., ich firmy zaoberajúcej sa spracovaním online platieb, poskytuje Patrickovi (32 rokov) a Johnovi (30 rokov) čisté imanie zhruba po 11,5 miliárd dolárov, čím sa obaja bratia zaradili medzi najbohatších mileniálov-miliardárov v indexe Bloomberg Billionaires.

Súčasné ocenenie startupu podľa údajov CBInsights prekonáva SpaceX a Instacart Inc. miliardára Elona Muska a prekonáva trhovú hodnotu verejne obchodovaných rivalov vrátane Adyen NV, Global Payments Inc. a Fiserv Inc.

INZERCIA

Online prezentácia spoločnosti Stripe

Spoločnosť Stripe, ktorá predáva softvér umožňujúci podnikom prijímať platby online, najviac rástla práve v čase pandémie, keď množstvo konvenčných predajcov prešlo na internetové platby a vzniklo veľké množstvo nových internetových obchodov.

Spoločnosť teraz plánuje investovať do svojich európskych prevádzok, najmä do svojho ústredia v Dubline, do podpory rastúceho dopytu a rozšírenia svojej globálnej platobnej a pokladničnej siete, uviedla spoločnosť v nedeľu vo svojom vyhlásení.

Spoločnosť má podľa svojej webovej stránky tiež sídlo v San Franciscu a ako svojich investorov uvádza Baillie Gifford, Fidelity Management & Research a Sequoia Capital.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »