Inteligentná polička sama objednáva chýbajúce suroviny. Amazon Dash Smart Shelf

Váha od Amazonu je pripojená k internetu a automaticky kúpi tovar, keď vám dôjde jeho zásoba. Je to šikovné, ale aj problematické.
Vydané 19. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Magazín Wired zverejnil recenziu inteligentnej poličky Dash Smart Shelf od Amazonu, čo je v podstate váha pripojená na internet. Nakonfigurujete ju a položíte na ňu tovar, ktorý máte v komore – od kuchynských surovín po toaletný papier, ale vždy iba jeden druh a typ sortimentu.

Inteligentná polica Dash sa dodáva v troch veľkostiach: malá (18×18 cm), stredná (30×25 cm) a veľká (45×33 cm). Je zaujímavé, že každá stojí 20 dolárov bez ohľadu na veľkosť.

Akonáhle váha zaregistruje, že sa vám zásoby tovaru míňajú, napríklad plechoviek s rybami, automaticky objedná dodanie nových.

Amazon túto novú technológiu, ktorá však koncového zákazníka stojí iba 20 amerických dolárov, spočiatku rok testoval v prostredí malých a stredne veľkých podnikov. Vraj sa tam osvedčil natoľko, že ju spoločnosť uviedla do komerčného predaja.

Dash Smart Shelf navyše dokáže predvídať vašu budúcu spotrebu a nakupovať tovar len vtedy, keď je to naozaj potrebné. Plechovky s ovocím zrejme spotrebujete pomalšie ako balenie plienok pre svoje dieťa, s čím technológia počíta.

INZERCIA

V podstate sa jedná o automatizované inteligentné nákupy bez priameho zásahu od zákazníka. Inteligencia produktu ale stále nie je tak vyspelá, ako by niektorí mohli chcieť – napríklad váha nakupuje stále ten istý tovar bez ohľadu na to, či práve nie je vo výraznej akcii jeho kvalitatívny konkurent.

Takisto nepredvída sezónne akcie a nedokáže získať zľavy na základe aktivity, ako to môžu predajcovia ponúkať (napr. kúpte teraz dva a dostanete ďalšie dva zadarmo a podobne). Okrem toho umožňuje iba nákup cez Amazon, ktorý nemusí mať vždy najvýhodnejšie ponuky.

Po objednaní Dash Shelf máte k dispozícii 24-hodinové okno na vykonanie zmien v objednávke, prípadne možnosť ju zrušiť. Potom sa zásielka začne spracovávať a vy ju nemôžete zmeniť ani zrušiť.

Najbežnejším prípadom použitia sú tovary ako toaletný papier alebo krmivo pre domáce zvieratá či káva, no Dash Smart Shelft sa dá konfigurovať s tisíckami produktov, vrátane technologického sortimentu.

Ak teda nemáte radi predstavu o inteligentnej domácnosti s regálmi vybavenými senzormi, ktoré pre vás neviditeľne usporiadajú výrobky, toto môže byť správna cesta. Prenikanie moderných technológií do našich každodenných životov nám ich síce spríjemňuje a robí jednoduchšími, zároveň nám ale vytvára novú závislosť a podporuje vznik návykov, ktoré nás odosobňujú od praktickej starostlivosti o vlastné životné prostredie – domácnosť. Robotické vysávače, inteligentné senzory, automatické nákupy, to všetko má zmysel, ak si dáme pozor, aby nás nenútili do rozhodnutí, ktoré si ani neuvedomujeme.

Pokračujte na ďalší príspevok »