Manipulačné taktiky

Rozoznáte manipulačné taktiky vo vzťahu? Odhaľte ich včas

Ghosting, Gaslighting, Ghostlighting, Benching, Lovebombing... Všetky tieto moderné a cudzie pojmy prináša najmä doba internetového randenia.
Ako sa pred týmito fenoménmi dnešnej doby brániť?
Vydané 27. októbra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Anglické názvy manipulačných taktík emočného zneužívania síce u nás zatiaľ nemajú slovenské ekvivalenty, no väčšina mladých ľudí ich už veľmi dobre pozná.

Bohužiaľ, niektorí aj pravidelne využívajú.

Mnohé z týchto manipulácií môžu mať na naše duševné a psychické prežívanie trvalé následky, aj keď na prvý pohľad vyzerajú nevinne.

Keďže väčšinu času trávime online, nevyhneme sa ani tomu, aby sa aj tie najosobnejšie a najintímnejšie okamihy nášho života odohrávali práve v tomto priestore. Dnes už nemáme čas a priestor zoznamovať sa zoči-voči a často siahneme po zoznamovacích aplikáciách. Priznajte sa, že aj vy ste sa minimálne zo zvedavosti na nejakú prihlásili.

Dôležité je poznamenať, že tieto techniky sa samozrejme netýkajú len zoznamovacích aplikácií, ale aj akejkoľvek inej internetovej komunikácie či bežného života. Objavujú sa aj v rodinnom či pracovnom prostredí. A teraz si už poďme vysvetliť, aké taktiky to sú, ako ich vieme odhaliť a ako sa pred nimi (a či vôbec) môžeme ubrániť.

Zoznamovacie aplikácie zažívajú najväčší boom svojej existencie. ZDROJ: Pexels.com

Gaslighting, najhoršia forma emočnej manipulácie

Začneme hneď najhoršou a najzákernejšou taktikou. Gaslighting je forma emocionálneho zneužívania, v ktorej manipulátor úmyselne klame,  zahmlieva pravdu a podkopáva dôveru obete s cieľom spôsobiť zmätok a neistotu. Snaží sa skresľovať realitu, ktorú jeho obeť vníma ako skutočnú.

Termín vznikol na základe divadelnej hry z roku 1938 s názvom Gas Light, v ktorej sa hlavný hrdina snaží rôznymi spôsobmi presvedčiť svoju manželku, že je šialená.

Obeť gaslightingu postupne začína pochybovať o svojich pocitoch, myšlienkach či spomienkach. Deje sa to najmä preto, že gaslighter – manipulátor svojim správaním neustále spochybňuje všetko, čo prežíva. Dehonestuje jej reakcie, presviedča ju o tom, že nemá pravdu, alebo že sa veci stali inak, ako si ich pamätá. Práve toto vedie k tomu, že obeť začne pochybovať o sebe, je zmätená, neistá a výrazne utrpí aj jej sebavedomie.

Ako správne rozlíšiť príznaky gaslightingu a náležite reagovať

Najdôležitejšie je vnímať reakcie nášho tela. Nie je v poriadku cítiť sa v niekoho blízkosti neustále neistý, vinný, zmätený, smutný či prežívať úzkosť a mať pocit, že strácate vlastný rozum. Toto všetko sú signály nášho tela, ktoré sa nás snažia varovať pre zlými vplyvmi či manipuláciami. Potrebné je aj vnímať argumenty a útoky, ktorými nás niekto neustále zaplavuje. Gaslighter najčastejšie používa napríklad frázy: Mýliš sa; Toto som nikdy nepovedal; Si príliš citlivý/á; Si hysterický/á; Ak ma naozaj miluješ, urobíš to pre mňa; Robím to preto, že ťa milujem; Ja si to takto nepamätám

Medzi ďalšie príznaky patrí napríklad aj izolácia od rodiny a priateľov či neustály pocit viny sa za svoje činy.

A ako teda správne reagovať?

Najlepšie je s takýmto človekom natrvalo pretrhnúť väzby a obklopiť sa ľuďmi, ktorým dôverujete. Pokiaľ však v tomto vzťahu nejakým spôsobom musíte zotrvať (je to váš šéf, či rodič), môžete sa brániť napríklad vetami: Ja veľmi dobre viem, čo som videl/a; Nespochybňuj to, ako sa cítim; Nenúť ma robiť to, čo nechcem; Nepodceňuj ma…

Nie je hanba obrátiť sa na odborníka, pokiaľ sa neviete vyslobodiť z toxického vzťahu. ZDROJ: Pexels.com

Ghosting: Vyparil sa ako duch

Táto taktika sa objavuje najmä v online priestore. Možno ste už od svojho priateľa či priateľky počuli vetu: On/Ona ma ghostol! A čo to ten ghosting teda vlastne je? Tento pojem je, pochopiteľne, odvodený od anglického slova ghost, čo v preklade znamená duch. A presne toto je to, čo váš partner či priateľ urobí: vyparí sa ako duch. Jednoducho bez slov a bez varovania zmizne z vášho života a prestane s vami komunikovať.

Toto správanie môže byť, pochopiteľne, veľmi zraňujúce a zanecháva vás v neistote a zmätenosti. Zo dňa na deň prestanete dostávať odpovede na správy alebo hovory a nepoznáte ani jasný dôvod, prečo sa to deje.

Príčiny ghostingu môžu byť rôzne. Niektorí ľudia sa takto bez slov môžu vypariť napríklad preto, že sa cítia nepohodlne s akoukoľvek konfrontáciou a radšej sa vyhnú nepríjemnému rozhovoru. Môže to byť aj príznakom toho, že sa daná osoba jednoducho rozhodla ukončiť s vami kontakt alebo stratila o vás záujem.

Nebudeme si klamať, takto zmiznúť je nepekné, zbabelé a bolestivé, najmä vtedy ak ste si mysleli, že s danou osobou budujete niečo skutočné.

Najhoršie na tom je, že dôvod sa nikdy nedozviete, pretože vám už nikdy neodpovedia na správu a jednoducho čakajú, že sa cez to prenesiete sami.

Ako sa vyhnúť ghostingu?

Tu vás asi bohužiaľ sklameme, no odpoveď nepoznáme. Ghostingu sa jednoducho nedá vyhnúť. Keďže pravdepodobne nemáte vešteckú guľu a neviete predpovedať, čo sa stane, musíte jednoducho dúfať, že sa to nestane.

Ghosting môže byť emocionálne zraňujúci, pretože zanecháva druhú osobu s množstvom nezodpovedaných otázok. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že komunikácia je v rámci akéhokoľvek vzťahu kľúčová a manipulácia ako ghosting vo vyspelom vzťahu nemá miesto. Pokiaľ sa rozhodnete s niekým ukončiť vzťah, je vždy najlepšie byť úprimný a urobiť to otvorene a citlivo.

Ghostlighting: dva v jednom

Keď ste si už mysleli, že fenoménov randenia bolo dosť: prichádza staronový, zložený z dvoch nám už známym: Ghostlighting. Ide o spojenie dvoch najhorších manipulačných taktík randenia.

Začnete sa s niekým vídať, četovať, telefonovať… A potom príde prvá fáza ghostligtingu, ktorá vyzerá ako tradičný priebeh ghostingu. Osoba, s ktorou budujete vzťah bez slov odíde a vám zostanú len oči pre plač. Čo je na tom najhoršie je to, že týmto to nemusí skončiť.

Prichádza druhá fáza: gaslighting. Osoba, ktorá vás bez slov opustila sa rovnako nečakane vráti do vášho života a zaplavuje vás pozornosťou. Pokiaľ sa nejakým spôsobom ohradíte a začnete jej vyčítať nečakaný odchod, vybalí na vás gaslightingové ťahy. V podstate sa bude tváriť, že nič také nespravila a vás ovládne zmätok. Dostaví sa aj pocit viny, pretože zodpovednosť v tejto „kauze“ padne na vás.

Čo robiť, ak ste obeťou ghostlightingu

Nedajte sa a bojujte za skutočnú pravdu. Vy obaja predsa viete ako to skutočne bolo a nedovoľte manipulátorovi ovládnuť vaše pocity a vnímanie.

Najlepších krokom je takúto osobu úplne odrezať zo svojho života a nedať jej ani šancu vrátiť sa do vášho okruhu ľudí.

Benching a ghosting môžu spôsobiť smútok a pocit beznádeje. ZDROJ: Pexels.com

Benching: Striedacia lavica

Manipulačná taktika benching, funguje rovnako ako striedačka vo futbale či inom športe. Osoba, o ktorú javíte záujem má „rozrobených“ viac vzťahov naraz a vás jednoducho presunula na čakaciu listinu. Inými slovami: posadila vás na striedačku a necháva si vás v zálohe, najmä pre prípad, že ju odmietne osoba,  ktorú ma aktuálne na prvom mieste. Píše si s viacerými ľuďmi naraz a čaká, ktorý z nich ju najviac zaujme. Víťaz skóruje a ostatní čakajú na zázrak.

Takéto správanie sa prejavuje najmä u osôb, ktoré nedokážu fungovať bez vzťahu, a práve preto si vás necháva ako rezervné koleso v prípade defektu – rozchodu. Opäť ide o veľmi nepeknú manipuláciu a akonáhle odhalíte, že objekt vášho záujmu už s niekým vzťah rieši, nedajbože ho už má, najlepšie riešenie je spraviť za ňou hrubú čiaru a ukončiť akúkoľvek komunikáciu. Nechcete byť predsa s niekým, pre koho ste len druhá možnosť.

Lovebombing: explózia citov

Lovebombing je manipulačná technika, pri ktorej vám vaša polovička prejavuje až príliš veľa lásky, nehy a náklonnosti. Hlavným cieľom je hneď na začiatku získať vaše srdce. Už v ranom štádiu vzťahu vám vyznáva lásku a uisťuje vás, že ste pre ňu jediný/á, neustále chváli vašu povahu a vzhľad. Jednoducho hovorí všetko, čo chcete počuť. Často vám volá a píše, posiela darčeky. Je na tom ale niečo podozrivé, však? Máte pravdu, takéto správanie je obrovský red flag.

Práve takéto správanie vo vzťahu využívajú najmä manipulátori, sociopati a narcisti. Zaplavia vás pozornosťou až natoľko, že sa v nej začnete topiť. A práve to je ich cieľom, získať si vás a manipulovať s vami. Ani sa nenazdáte a ste uväznený vo vzťahu, z ktorého je náročné vymaniť sa. Ste odrezaný od priateľov a rodiny, stratíte slobodu a nezávislosť. Dôležité je uvedomiť si hneď na začiatku, že takáto prehnaná náklonnosť nie je prirodzená a bežná. Na budovanie vzťahu treba veľa času a porozumenia.

A čo dodať na záver? Asi len toľko, že nebuďte pri výbere partnera naivný. Naopak, buďte naozaj ostražitý a podozrievavý. Vždy je lepšie odhaliť manipulátora hneď na začiatku, ako tápať v toxickom vzťahu.

Pokračujte na ďalší príspevok »