S týmto malým zázrakom opatrne! Žihľavový čaj vám môže aj uškodiť.

Najskôr prejdime na pozitíva žihľavy, ktorých je hneď niekoľko. Máte vysoký krvný tlak? Pomôže žihľava! Máte zápal močových ciest? Pomôže žihľava! Máte akné? Pomôže žihľava! Je tomu naozaj tak? Čo dokáže taký šálok čaju? Látky, vďaka ktorým má liečivé účinky: beta-sitosterol, lektíny, lignány, serotonín, histamín. Okrem toho je bohatým zdrojov antioxidantov, preto je súčasťou i … Prečítať celé

Najskôr prejdime na pozitíva žihľavy, ktorých je hneď niekoľko. Máte vysoký krvný tlak? Pomôže žihľava! Máte zápal močových ciest? Pomôže žihľava! Máte akné? Pomôže žihľava! Je tomu naozaj tak? Čo dokáže taký šálok čaju?

Látky, vďaka ktorým má liečivé účinky:

  • beta-sitosterol,
  • lektíny,
  • lignány,
  • serotonín,
  • histamín.

Okrem toho je bohatým zdrojov antioxidantov, preto je súčasťou i  jarnej detoxikačnej očisty. Rastlina je prírodný stimulátor, takže ak vám dlhodobo chýba energia, stavte rovnako na osvedčenú žihľavovú kúru. Základom pŕhlivej rastliny je zelené farbivo chlorofyl, zabezpečujúce produkciu zdraviu prospešných látok. Zložením sa podobá hemoglobínu, červenému farbivu našej krvi. Žihľava má nielen protizápalové, ale aj dezinfekčné vlastnosti. Okrem toho nám ponúka celú škálu vitamínov, minerálov, aminokyselín, tukov, a tiež polyfenoly a pigmenty. Sú nimi napríklad vitamíny A, K, C a minerály ako draslík, horčík, železo. Je obohatená aj o  kyselinu palmitovú, olejová a linolénovú, kvercetín, kurkumín a betakarotény.

 Žihľava nám teda má čo ponúknuť a navyše si ju viete nazbierať takmer kdekoľvek. Najvhodnejším časom, kedy ju zberať je obdobie od apríla do septembra – vtedy sú lístky ešte mladé a nekvitnú. Pozor! Zbierať by sme ju mali len na svetlých a čistých miestach. Čaj by ste si mali pripraviť ihneď, pretože má vtedy najsilnejšie účinky. Ak si žihľavu plánujete usušiť do zásoby, robte tak na tienistom a vzdušnom mieste. Potom ju už len vložíte do suchých papierových vreciek. Ak preferujete praktickejšiu a rýchlu voľbu, žihľavový čaj si zakúpite aj v supermarkete. Ak máte na výber, voľte skôr lekáreň.

Na žihľavu viete natrafiť takmer kdekoľvek, voľte však čistejšie miesta a zbierajte ju vtedy, keď má ešte mladé lístky a nekvitne. Zdroj: Pexels.com

Tlmí zápalový proces, bolesti kĺbov a reumu

Žihľava má protizápalové vlastnosti, vďaka ktorým je súčasťou rôznych mastí na kĺby či reumu. Keď vás popŕhli žihľava, zvykne sa hovorievať, že aspoň vás na staré kolená nebudú bolieť kĺby. Faktom je, že žihľava síce nepôsobí ako prevencia bolesti kĺbov, ale ak máte zápal kĺbov, dokáže zmierniť bolesť, opuch, aj samotný zápal. Užíva sa nielen vnútorne, extrakt z listov smiete aplikovať zvonku na postihnutý kĺb.  Najlepšou voľbou na aplikáciu externe je krém s obsahom extraktu koreňa. Okrem vonkajšieho použitia pomáha znižovať aj vnútorné zápaly pomocou žihľavových odvarov a čajov. V minulosti sa liečila reuma šľahaním žihľavou, ktorá podporila prekrvenie a celkovú látkovú výmenu. Dnes sa jej liečivé vlastnosti využívajú skôr pomocou výluhov a mastí.

Máte zväčšenú prostatu alebo zápal močových ciest?

Aj tu dokáže  žihľava pomôcť. Extrakt z koreňa, konkrétne v dávke 120 mg trikrát denne počas šiestich mesiacov, v klinických štúdiách pomohol pri ťažkostiach s močením, ktoré sú časté pri zväčšenej prostate. Je potrebné dodať, že štúdia porovnávala ľudí, ktorí neužívali žiadne lieky. Vo výskume išlo o nočné a príliš časté močenie, bolesti pri tomto akte alebo nemožnosť úplne sa vymočiť. Navyše, extrakt pŕhľavy dokázal zmenšiť veľkosť prostaty. Tieto účinky sa pripisujú látke zvanej beta-sitosterol.

Vďaka svojmu močopudnému a protizápalovému efektu dokáže pomôcť aj pri miernych  zápaloch močových ciest. Okrem brusiniek, aj žihľava je často súčasťou urologických čajov. Mnohí zasa ocenia jej anivírusové a anibakteriálne účinky.

Môžete ho piť tri až štyrikrát denne počas troch týždňov. Zdroj: Pexels.com

Inzercia

Znižuje krvný tlak, cholesterol a cukor = výhra pre ľudí vo vyššom veku

Výsledky výskumov u zvierat a bunkových subkultúr poukazujú na zníženie cholesterolu v krvizníženie krvnej zrážanlivosti a zníženie krvného tlaku. Štúdie na ľuďoch však chýbajú, preto sa zatiaľ na tieto ochorenia neodporúča. Dokázaný je však efekt pŕhľavy na zvýšenie močenia. Keďže pomáha telu odvodňovať sa, krvný tlak sa znižuje. Okrem podpory znižovania krvného tlaku môže žihľava znižovať aj hladinu cukru v krvi a vstrebávanie cukru v črevách.

V čom je ešte prínosom?

  • zmiernenie nadmerného menštruačného krvácania
  • znížená produkcia mazu na pokožke hlavy
  • podporuje rast vlasov
  • pomáha pri zápalových formách akné

A čo nežiadúce účinky?

Pŕhľava znižuje obsah cukru v krvi, čo môže byť problémom pre diabetikov – v kombinácii s inzulínom cukor v krvi môže výrazne poklesnúť. Vyhnúť by sa jej mali nielen diabetici, ale i  tehotné ženy, pretože má vplyv na hormonálnu rovnováhu dôležitú pri vývoji dieťaťa. Tiež  znižuje krvný tlak a tep, môže tým zvyšovať účinok iných liekov. Nimi sú napríklad ACE inhibítory, beta blokátory, blokátory kalcia a iné. Dávajte si pozor aj vtedy, ak beriete lieky na riedenie krvi ako sú warfarin, aspirin a clopidogrel. Keďže pôsobí ako diuretikum, v kombinácii s ďalšími odvodňovacími liekmi ako sú furosemid alebo hydrochlorothiazid, môže dôjsť k dehydratácii organizmu. Pokiaľ užívatie niektoré z nasledovných liekov, vždy sa najskôr poraďte so svojim lekárom.

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels.com

Zdroje: chovatelahospodar.sk, slovenskypacient.sk, mediteka, sk

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.