Na zamyslenie

Tanečný mor skolil masy ľudí: čo ich skutočne posadlo?

  • 30 októbra, 2022
  • 5 min read
Tanečný mor skolil masy ľudí: čo ich skutočne posadlo?

Tanečný mor z roku 1518, udalosť, pri ktorej stovky občanov Štrasburgu nekontrolovateľne a zjavne nedobrovoľne, tancovali celé dni.

Mánia trvala približne dva mesiace, kým sa skončila rovnako záhadne, ako začala.

 

V júli 1518 žena, Frau Troffea, vyšla na ulicu a začala tancovať.

Zdalo sa, že nedokáže prestať a tancovala ďalej, až kým neskolabovala od únavy. Po odpočinku obnovila nutkavú šialenú aktivitu, a začala opäť zbesilo tancovať.

Takto pokračovala celé dni a do týždňa bolo podobne postihnutých viac ako 30 ďalších ľudí.

Vedenie mesta znepokojil neustále sa zvyšujúci počet tanečníkov. Občianski a náboženskí vodcovia teoretizovali, že riešením je viac tanca, a tak zriadili cechové sály, v ktorých sa mohli zhromažďovať tanečníci a hudobníci. Nasadili tam aj profesionálnych tanečníkov, aby pomohli postihnutým pokračovať v tanci.

Mesto si dokonca najalo kapelu, ktorá poskytla sprievodnú hudbu, ale netrvalo dlho a maratón si začal vyberať svoju daň. Mnohí tanečníci skolabovali od úplného vyčerpania. Niektorí dokonca zomreli na mŕtvicu a infarkt.

Nákazu to len zhoršilo a tanečné nutkanie nakoniec pohltilo až 400 ľudí. Viacerí z nich zomreli v dôsledku námahy a totálneho vyčerpania.

Inzercia

Podivná epizóda sa skončila až v septembri, keď boli tanečníci odvedení do svätyne na vrchole hory, aby sa modlili za rozhrešenie.

 

Ilustrácie tanečného moru. Zdroj: medium.com

Súčasné vysvetlenia tanečného moru zahŕňali démonickú posadnutosť a prehriatu krv.

Vyšetrovatelia v 20. storočí naznačili, že postihnutí mohli konzumovať chlieb vyrobený z ražnej múky kontaminovanej hubovou chorobou námeľ, o ktorej je známe, že vyvoláva kŕče.

Americký sociológ Robert Bartholomew predpokladal, že tanečníci boli prívržencami heretických siekt, tancovali, aby prilákali božskú priazeň.

Najrozšírenejšou teóriou bola teória Johna Wallera, ktorý v niekoľkých článkoch uviedol dôvody, prečo sa domnieva, že tanečný mor je formou masovej psychogénnej poruchy.

Takéto prepuknutia sa vyskytujú v podmienkach extrémneho stresu, a vo všeobecnosti sa formujú na základe miestnej ťaživej atmosféry. V prípade tanečného moru z roku 1518, Waller uviedol sériu hladomorov a prítomnosť takých chorôb, ako sú kiahne a syfilis, ako ohromujúce stresory postihujúce obyvateľov Štrasburgu.

Ďalej tvrdil, že vysvetlenie sa s najväčšou pravdepodobnosťou týka svätého Víta, katolíckeho svätca, o ktorom zbožní Európania v 16. storočí verili, že má moc prekliať ľudí tancujúcim morom. V kombinácii s hrôzami chorôb a hladomoru, ktoré obe sužovali Štrasburg v roku 1518, mohla povera o svätom Vítovi spustiť hystériu vyvolanú stresom, ktorá zachvátila veľkú časť mesta.

 

Tanečný mor sa v histórií opakoval

Hoci je to teraz najznámejší príklad, Štrasburg nebol jediným „tanečným morom“, ktorý zasiahol Európu počas stredoveku a raného novoveku.

Mnoho prípadov nekontrolovaného a hrozivého tanca bolo zaznamenaných v Nemecku, Francúzsku a iných častiach Svätej ríše rímskej. V skorších storočiach boli tieto udalosti interpretované ako boží trest alebo démonické posadnutie, napravené náboženskými riešeniami, ako sú procesie, omše alebo priamy zásah kňazov.

Dve desaťročia pred letom 1518 klerik v Štrasburgu menom Sebastian Brant vo svojej satirickej alegórii Loď bláznov napísal, že tanec a hriech sú jedného druhu, a obvinil Satana zo všetkého tohto cirkusu a skazy.

 

Detail z rytiny Hendrika Hondiusa z roku 1642, ktorá vychádza z kresby Petra Breughela z roku 1564, ktorá zobrazuje ľudí trpiacich tanečnou epidémiou, ktorá sa v tom roku vyskytla v Molenbeeku. Zdroj: berfrois.com

 

Kedy to celé začalo?

Najskoršie známe prepuknutie tanečnej mánie sa vyskytlo v 7. storočí, a v Európe sa objavilo mnohokrát až do 17. storočia, kedy náhle prestalo.

Jeden z prvých známych incidentov sa odohral okolo roku 1020 v Bernburgu, kde 18 roľníkov začalo spievať a tancovať okolo kostola, čím narušili štedrovečernú bohoslužbu.

Ďalšie ohniská sa vyskytli v 13. storočí, vrátane jedného v roku 1237, kedy veľká skupina detí, ktorá cestovala, začala vyhrotene skákať a tancovať.

Ďalší obludný incident sa stal v roku 1278, pri ktorom asi 200 ľudí tancovalo na moste cez rieku Meuse, čo spôsobilo jeho zrútenie. Mnohým z tých, ktorí prežili, bolo prinavrátené plné zdravie v neďalekej kaplnke zasvätenej sv. Vítovi.

K prvému veľkému prepuknutiu mánie došlo v rokoch 1373 až 1374, pričom incidenty boli hlásené v Anglicku, Nemecku a Holandsku.

Najznámejšia kauza tejto obdoby, sa odohrala v roku 1374 – rozšírila sa do niekoľkých miest pozdĺž rieky Rýn.

Epidémia začala v Aachene a potom sa rozšírila do ďalších miest, ako sú Kolín, Flámsko, Franky, Henegavsko, Metz, Štrasburg, Tongeren, Utrecht, a ďalej do Talianska a Luxemburska.

Udalosť z roku 1518, ktorú sme podrobnejšie opísali, bola najdôkladnejšie zdokumentovanou, a pravdepodobne poslednou z niekoľkých takýchto ohnísk v Európe.

About Author

Natália Jančušková