Poľnohospodárska revolúcia v Afrike: Môžeme sa inšpirovať?

Hospodárska kríza vrcholí. Aké riešenia použiť, aby bolo pestovanie pre farmárov udržateľnejšie a ziskovejšie? Organizácie sa snažia predísť najhorším scenárom „Svet je pokryvený, farmári strácajú schopnosť farmárčiť,“ povedal vedúci vedecký pracovník ICARDA, Dr. Filippo Bassi. Pod skratkou sa skrýva Medzinárodné centrum pre poľnohospodársky výskum v suchých oblastiach. Organizácia viac ako štyri desaťročia vykonáva výskum s cieľom poskytnúť… Prečítať celé

Organizácie sa snažia predísť najhorším scenárom

„Svet je pokryvený, farmári strácajú schopnosť farmárčiť,“ povedal vedúci vedecký pracovník ICARDA, Dr. Filippo Bassi. Pod skratkou sa skrýva Medzinárodné centrum pre poľnohospodársky výskum v suchých oblastiach. Organizácia viac ako štyri desaťročia vykonáva výskum s cieľom poskytnúť inovatívne, vedecky založené poľnohospodárske riešenia. Na prvom mieste je zlepšenie podmienok vidieckych komunít v suchých oblastiach.

Vláda, inštitúcie či odborníci v oblasti poľnohospodárstva poskytujú celú škálu podpory, ktorú poľnohospodári potrebujú, aby prosperovali. zdroj: unsplash.com

Vďaka partnerstvu s CGIAR dokáže inštitúcia plniť svoj účel v rámci potravinovej bezpečnosti. Síce sa sídlo ICARDA nachádza v Libanone, riešenia založené na vedecky overenej praxi sa okrem Stredného východu uplatňujú aj v Ázii a Afrike.

Pokojne sa môže stať, že  poľnohospodárska kríza zasiahne niektoré z najsuchších krajín na svete. Vtedy sa vedci a farmári obrátia na rozvíjajúce sa výskumné centrum v Maroku, aby doplnili zásoby svojej úrody.

Trezor, ktorý neskrýva peniaze

Hlavné mesto Maroka, Rabat, je v súčasnosti aj hlavným centrom skladovania a výskumu ICARDA. Vedenie inštitúcie tak rozhodlo po tom, čo jeho predchádzajúce centrum v Aleppe (Sýria) obsadila v septembri 2015 islamistická povstalecká skupina.

Úsilie Maroka o ochranu obilia a strukovín je len jednou časťou jeho mnohostranného prístupu k inováciám v poľnohospodárstve. zdroj: unsplash.com

Stredisko uchováva desiatky tisíc zŕn od pšenice a jačmeňa, po šošovicu a cícer. Všetky zásoby starostlivo uskladňujú v podzemnom trezore pri teplotách blízkych bodu mrazu. Na tomto mieste sa semiačka nielen schovávajú, ale experti ich biologicky rozvíjajú natoľko, aby sa stali odolnejšími voči chorobám a globálnemu otepľovaniu.

Nové génové banky sa používajú na uchovávanie vzoriek po dobu až 100 rokov vo veľkých chladiarňach. Dopĺňajú ich laboratóriá určené na výskum plodín v kontrolovanom prostredí. Dobrou správou je, že akékoľvek výskumné práce na nových odrodách plodín nezostanú uviaznuté v laboratóriu na neurčito.

„Pokiaľ ide o objavovanie vlastností, génové banky budú úzko spolupracovať so šľachtiteľmi, ktorí prinesú nové odrody na polia farmárov,“ hovorí Dr. Sonja Vermeulen, globálna riaditeľka genetických inovácií v CGIAR.

Vzdelávanie farmárov

Nie je to len dobre situovaný sklad, ktorý pomáha severnej Afrike s prípravou na horšie časy. Popredný svetový poskytovateľ poľnohospodárskej pomociOCP AFRICA – vznikol v roku 2016 s cieľom prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju afrického poľnohospodárstva. Vyvíjajú hnojivá prispôsobené miestnym podmienkam a potrebám úrody a spolupracujú s partnermi z rôznych afrických vlád či neziskových organizácií.

Medzi najúspešnejšie projekty OCP AFRICA patria „OCP School Lab“ a „Agribooster“. Školské laboratórium (School Lab) pozostáva z mobilnej školy a laboratória, ktoré sa snaží podporovať farmárov prostredníctvom poskytovania pôdnych analýz a odporúčaní pre aplikáciu hnojív. Vďaka meraniam zisťujú, čo vyhovuje africkej pôde a plodínám. Školenia určené špeciálne pre farmárov zvyšujú povedomie o správnych poľnohospodárskych postupoch a oboznamujú ich s novými technológiami.

Množstvo vypestovaných produktov slúži nielen pre osobnú potrebu, ale aj ako zdroj príjmu. zdroj: unsplash.com

Agribooster je model komplexného rozvoja, ktorého cieľom je podporovať africký poľnohospodársky hodnotový reťazec. Pomáha zvyšovať výnosy a produktivitu, pričom zabezpečuje informácie o správnom hnojive a zdrojoch. Program poskytol v roku 2020 vylepšené, prispôsobené hnojivá, vďaka čomu zlepšil situáciu ghanských farmárov počas krízy spojenej s COVID-19.

Cieľom projektu je tiež podporiť 430 000 lokálnych farmárov vrátane 104 000 žien a uľahčiť im prístup ku kvalitným a cenovo dostupným poľnohospodárskym výrobkom. Vďaka správnemu vzdelaniu teda dokážu prezentovať rovnako dobré produkty. Zmysluplné ciele sa tak počas najbližších rokov môžu odzrkadliť na pozitívnom rozvoji poľnohospodárstva a fungovaní miestnej ekonomiky.

Zdroje: www.growfurther.org, www.ocpafrica.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com