Rozšíril sa aj v Európe

Aktuálne: nový vírus Omicron vyvoláva u vedcov obavy. Čo by sme o ňom mali vedieť?

Rozšíril sa aj u nás v Európe. Prvé prípady nákazy nového variantu COVID-19, Omicron v sobotu potvrdili krajiny  Nemecko, Česká republika a Taliansko. Nemecko cez víkend informovalo verejnosť o tom, že pomocou PCR testov boli identifikované dva podozrivé prípady, ktoré v piatok 26. novembra WHO označila ako znepokojujúce. Títo ľudia prileteli z infekčnej oblasti Južnej Afriky. Z toho dôvodu sa obracajú na ostatných… Prečítať celé
Vydané 29. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Rozšíril sa aj u nás v Európe. Prvé prípady nákazy nového variantu COVID-19, Omicron v sobotu potvrdili krajiny  Nemecko, Česká republika a Taliansko.

Spojené kráľovstvo zaznamenalo dva prípady. | pixabay.com

Nemecko cez víkend informovalo verejnosť o tom, že pomocou PCR testov boli identifikované dva podozrivé prípady, ktoré v piatok 26. novembra WHO označila ako znepokojujúce. Títo ľudia prileteli z infekčnej oblasti Južnej Afriky. Z toho dôvodu sa obracajú na ostatných cestujúcich, ktorí tiež vstúpili do krajiny rovnakým letom, aby sa čo najskôr nahlásili na miestnom oddelení zdravotníctva.

V Českej republike zaznamenali jeden prípad. Nakazenou má byť žena z Liberca, ktorá sa vrátila z dovolenky v Namibii.

Taliansko zatiaľ eviduje len jeden prípad novej mutácie koronavírusu. Tlačová agentúra ANSA bližšie špecifikovala, že ide o plne zaočkovaného človeka, ktorý sa pred niekoľkými dňami vrátil z Mozambíku.

WHO označila Omicron číslom B.1.1.529 ako VOC | pixabay.com

Nový kmeň koronavírusu bol prvýkrát zistený v Botswane – vnútrozemský štát na juhu Afriky. Vírus sa údajne rýchlejšie šíri, čoho sú dôkazom aj denné prírastky infikovaných ľudí, ktoré sa pred niekoľkými týždňami pohybovali v stovkách a dnes v tisíckach. Vedci otvorenie hovoria o tom, že omicron je genetický odlišný od predchádzajúcich mutácií, no za ten krátky čas nestihli zistiť či je prenosnejší alebo nebezpečnejší.  Zatiaľ nemáme k dispozícii ani informácie, ktoré by potvrdili, že variant spôsobuje závažné ochorenie. To či je omicron infekčnejší a či proti nemu budú vakcíny účinne sa dozvieme až o pár týždňov.

,,Tento variant má veľké množstvo mutácií, no nie všetky sú znepokojujúce.  Predbežné dôkazy naznačujú zvýšené riziko reinfekcie s týmto kmeňom v porovnaní s inými VOC. Zdá sa, že počet prípadov rastie takmer vo všetkých provinciách Južnej Afriky.“ – varuje WHO

Inzercia

Čo znamená skratka VOC a ako sa odlišuje od VOI?

Z informácií Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vieme, že odborníci monitorujú dve kategórie variantov vírusu – Variant of Concern (VOC) a Variant of Interest (VOI).

Ak nájdeme pri novom kmeni skratku VOC, tak ide o epidemiologicky závažný vírus, ktorý by mala vnímať aj verejnosť. Jeho výskyt stojí za zvýšením prenosnosti alebo za škodlivými zmenami v epidemiológii COVID-19. Schopnosť prenikať do tela a vyvolať chorobu je intenzívnejšia.  Okrem toho účinnosť zavedených opatrení alebo dostupných diagnostík, vakcín či liekov   pri tomto variante nemusí dosiahnuť požadovaný efekt.  

Označením VOI rozumieme, že variant je objektom ďalšieho vedeckého skúmania. Odborníci pozorujú zmeny, ktoré môžu ovplyvniť epidemiologický významné vlastnosti vírusu.

osobný archív

Členské štáty Európskej únie v piatok uzavreli hranice pre cestujúcich zo siedmich juhoafrických krajín – Botswana, Eswatini, Lesotha, Mozambiku, Namíbia, Južnej Afriky a Zimbabwe. Rovnako postupovali aj Ausrália, Thajsko a Srí Lanka. Izrael išiel najtvrdšou cestou a po potvrdení jedného prípadu  uzavrel svoje hranice pre všetkých cudzincov na 14 dní.

Čo robiť, ak ste sa vrátili z Afriky?

Ľudia, ktorí sa za posledných štrnásť dní vrátili z Južnej Afriky, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambiku, Zimbabwe, Izraelu, Hongkongu a Seychely by  mali urýchlene nahlásiť  svoj návrat na e-mailovej adrese omikron@uvzsr.sk. Je potrebné, aby obmedzili kontakty a to bez ohľadu na ich očkovací status. Zrejme ideme po vzore Talianska, ktoré varovalo, že ich občan sa nakazil aj napriek plnej vakcinácii.

Slovensko z piatka na sobotu zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky (Botswana, Eswatini, Lesotha, Mozambiku, Namíbia, Južnej Afriky a Zimbabwe). To isté platí aj v prípade, že chcete odletieť do vymenovaných krajín. Zákaz bude platiť do trinásteho decembra.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.