KORONAVÍRUS

Niektorí neočkovaní v Českej republike sú ochotní zaplatiť si za nákazu koronavírusom

Internetom sa posledné dni šíria šialené inzeráty. Istá časť neočkovanej populácie Českej republiky je ochotná zaplatiť za nákazu koronavírusom. Pandemickú situáciu sa rozhodli vziať do vlastných rúk, no ich konanie je však za hranicou zákona a mnohí ho nespájajú ani so zdravým rozumom. Neočkovaní sa takto chcú vyhnúť vakcinácií a obmedzeniam, ktoré súvisia so sprísňovaním… Prečítať celé
Vydané 29. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Internetom sa posledné dni šíria šialené inzeráty. Istá časť neočkovanej populácie Českej republiky je ochotná zaplatiť za nákazu koronavírusom. Pandemickú situáciu sa rozhodli vziať do vlastných rúk, no ich konanie je však za hranicou zákona a mnohí ho nespájajú ani so zdravým rozumom. Neočkovaní sa takto chcú vyhnúť vakcinácií a obmedzeniam, ktoré súvisia so sprísňovaním opatrení v súvislosti s nákazou COVID-19.

Niektorí neočkovaní začali cielene vyhľadávať nákazu covidom, časť z nich je dokonca ochotná si za ňu aj zaplatiť. Český internet a jeho sociálne siete začali obsahovať rôzne inzeráty, cez ktoré ľudia cielene vyhľadajú koronavírus.

Jeden z inzerátov znel takto:

Súrne zháňam niekoho, kto má v súčasnej chvíli doma covid pozitívne dieťa. Ponúkam 1 000 Kč za prenos na moju osobu. Peniaze zaplatím ihneď po potvrdení nákazy PCR testom… Proste to chce raz za 6 mesiacov prečkať 10 dní samoliečby tejto smrteľnej choroby, ktorá sa nelieči a sama za 10 dní zmizne,“ píše užívateľ Facebooku Pavel.

Rovnako absurdne znel aj jeden z ďalších mnohých inzerátov:

Nemáte niekto doma pozitívnu osobu? Rada by som jej spravila čaj, pobozkala ju na čelu a popriala jej skoré uzdravenie. Potrebujem ten papier o prekonaní koronavírusu. Najprv 14-dňová dovolenka, potom 6 mesiacov pokoj a pustia ma už všade,“ písalo sa v ďalšom inzeráte.

Niektorí z dopytujúcich sa ľudí svoju snahu odôvodňujú obídením obmedzení, ktoré im zakazujú návštevu reštaurácií bez potvrdenia o vakcinácií či o prekonaní ochorenia.

Inzeráty eviduje aj česká polícia

Podobné prípady sledujeme, avšak štatistiku z nich nerobíme. Väčšinou sú totiž uverejnené v súkromných skupinách na sociálnych sieťach, kde nemáme prístup,“ povedal Ondrej Moravčík ako hovorca policajného prezídia v ČR.

Advokát Štepán Cyprýn uviedol, že pokiaľ sa dokáže, išlo o trestný čin šírenia nákazlivej choroby, páchateľovi môže hroziť odňatie slobody až na 3 roky, čo je základná trestná sadzba. Vždy však záleží na rozhodnutí orgánov činných v trestnom konaní.

V súvislosti s týmito ponukami môže byť trestným aj podplácanie či podnecovanie k trestnému činu, za čo hrozia až 2 roky odňatia slobody.

Polícia štatisticky sleduje len konkrétne trestné činy, nie ich spôsob vykonania. „Vo všeobecnosti môžem uviesť, že v rámci celej republiky polícia rieši rôzne porušenia platných opatrení a trestné činy v súvislosti s covid-19,“ prezradil hovorca policajného prezídia David Schön.

Neočkovaní a ich snahy o nákazu aj porušovaním opatrení

Nenosenie respirátorov v mestskej hromadnej doprave je ďalším spôsobom, ako sa títo ľudia snažia zamedziť zákazy, ktoré sa ich týkajú pre absenciu potvrdenia o vakcinácií či prekonania COVID-19.

Ja sa snažím už niekoľko mesiacov. Nenosím rúško, nedezinfikujem sa, chodím kamkoľvek, bavím sa s kýmkoľvek zahrňujúc pozitívnych,“ opísala Karolína B. v jednom z príspevkov facebookovej skupiny.

Odborníci takéto chovanie označujú za rizikové. A to nie len z právnych či etický dôvodov, ale hlavne z tých zdravotných. Na covidové oddelenia v nemocniciach je vysoký nápor, a ak sa ľudia svojím nezodpovedným správaním dostanú až tam, len zbytočne zaťažujú zdravotníctvo.

neočkovaní

Aj neprekrytie horných a dolných dýchacích ciest je jednou z metód, ako sa neočkovaní snažia nakaziť, Zdroj: Pixabay/iira116

Imunológ takéto správanie označuje za ruskú ruletu

Samozrejme, že je to veľmi rizikové správanie. V zdravej a relatívne mladej populácií je prekonanie ochorenia skutočne oveľa menej nebezpečné než pre nás- starších ľudí,“ uviedol imunológ Václav Hořejší.

Stále je tu však riziko, že asi jeden z tisíca nakazených umrie. Keď sa však nechajú zaočkovať, prakticky neumrie nikto, možno jeden z milióna. Takáto ruská ruleta je skutočne nezmyselná,“ doplnil Hořejší.

Imunológ však podotkol, že ani prekonanie infekcie s príznakmi nemusí byť stopercentnou ochranou pred reinfekciou. „V porovnaní s očkovaním je to nezrovnateľné,“ priznal.

Virologička Ruth Tachezy nepodporuje ani cielené nakazenie sa pri mladých ľuďoch. „Nákaza je vždy riziková. Samozrejme, že s vekom šanca na ťažký priebeh narastá. Nikdy ale nemôžete s istotou vedieť, či neskončíte v nemocnici. Považujem to za absolútnu nezodpovednosť voči ostatným,“ uviedla.

Zdroje: NovinkyTopky, Seznam Zprávy, Denník N, Blesk

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay/Engin_Akyurt

Pokračujte na ďalší príspevok »