klasická hudba

Najslávnejší skladatelia klasickej hudby všetkých čias. Poznáte ich aj vy?

Líšili sa štýlom, zručnosťami, inováciami a popularitou. Nič nevyvoláva takú vášnivú diskusiu medzi odborníkmi na klasickú hudbu a fanúšikmi ako určenie, ktorí z týchto skladateľov je najdôležitejší. Traja, objavujúci sa neustále na popredných priečkach, sú ale jednoznačne Beethoven, Bach a Mozart.  Ludwig van Beethoven (1770- 1827) komponoval skladby už takmer hluchý Nemecký skladateľ a klavirista… Prečítať celé

Líšili sa štýlom, zručnosťami, inováciami a popularitou. Nič nevyvoláva takú vášnivú diskusiu medzi odborníkmi na klasickú hudbu a fanúšikmi ako určenie, ktorí z týchto skladateľov je najdôležitejší. Traja, objavujúci sa neustále na popredných priečkach, sú ale jednoznačne Beethoven, Bach a Mozart. 

Ludwig van Beethoven (1770- 1827) komponoval skladby už takmer hluchý

Nemecký skladateľ a klavirista Ludwig van Beethoven je všeobecne považovaný za najväčšieho skladateľa všetkých čias, aký kedy žil. Jeho život a kariéra boli poznačené progresívnou hluchotou, choroba mu ale nezabránila skomponovať niektoré zo svojich najvýznamnejších diel počas posledných 10 rokov života, keď takmer nepočul. Beethovenove významné diela zahŕňajú sonáty, symfónie, koncerty a kvarteta. Známa je napríklad Symfónia č. 9 d mol op. 125, rázna Symfónia č. 5 c mol op. 67, tajuplná Sonáta mesačného svitu a romantická Pieseň pre Elišku.

BEETHOVEN. Zdroj: pinterest.com

Spočiatku staromódny Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)

Johann Sebastian Bach bol nemecký skladateľ a organista z obdobia baroka. Jeho súčasníci ho obdivovali pre jeho talent, no jeho skladby považovali za staromódne. Znovuobjavenie jeho diela na začiatku 19. storočia viedlo k takzvanému Bachovmu oživeniu, v ktorom bol považovaný rovnako ako Beethoven za jedného z najväčších svetových skladateľov vôbec. Medzi jeho najslávnejšie skladby patria Brandenburské koncerty, The Well-Tempered Clavier, BWV 846–893, Suity pre violončelo bez sprievodu, BWV 1007–1012, Orchestrálne suity, BWV 1066–1069 a Omša h mol, BWV 232.

JOHANN SEBASTIAN BACH. Zdroj: Pinterest.com

Zázračné dieťa Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791)

Rakúsky skladateľ klasického obdobia Wolfgang Amadeus Mozart je všeobecne uznávaný ako jeden z najväčších skladateľov západnej hudby. Je jediným skladateľom, ktorý písal a vynikal vo všetkých hudobných žánroch svojej doby. Hovorí sa, že dokázal hrať už ako 3 ročný  a hudbu komponoval vo veku piatich rokov.  Bol skutočne zázračným dieťaťom. Medzi pozoruhodné skladby patrí Figarova svadba, Elvira Madigan a Klarinetové kvinteto A dur, K 581.

WOLFGANG AMADEUS MOZART. Zdroj: Pinterest.com

Johannes Brahms (1833 – 1897) na ľudovú nôtu

Johannes Brahms bol nemecký skladateľ a klavirista z obdobia romantizmu, no inklinoval skôr ku Tradičnej klasickej hudbe. Písal v mnohých žánroch vrátane symfónií, koncertov, komornej hudby, klavírnych diel a zborových skladieb, z ktorých mnohé zasiahol vplyv ľudovej hudby. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Symfónia č. 3 F dur, uspávanka Wiegenlied  op. 49, č. 4 obľúbená dodnes a rezké Uhorské tance.

Inzercia

JOHANNES BRAHMS. Zdroj: pinterest.com

Megalomanský Richard Wagner (1813 – 1883)

Nemecký skladateľ a teoretik Richard Wagner rozšíril opernú tradíciu a dopomohol k revolúcii v západnej hudbe. Jeho kompozície majú zväčša dramatický charakter. Medzi Wagnerove hlavné diela patria opery Lietajúci Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin, Tristan a Izolda, Parsifal a tetralógia Prsteň Nibelungov, ktorej súčasťou je aj Valkýra. Bol jednou z najkontroverznejších postáv klasickej hudby pre megalomanské sklony a antisemitské názory. 

RICHARD WAGNER. Zdroj: pinterest.com

Otec modernej hudby Claude Debussy (1862 – 1918)

Francúzsky skladateľ Claude Debussy je často považovaný za otca modernej klasickej hudby. Vyvinul nové zložité harmónie a hudobné štruktúry, ktoré je možné prirovnať k umeniu vtedajších impresionistických a symbolistických maliarov či spisovateľov. Medzi jeho hlavné diela patrí Clair de lune, La Mer, Predohra k Faunovmu popoludniu a opera Pelléas et Mélisande.

CLAUDE DEBUSSY. Zdroj: Pinterest.com

Piotr Iľjič Čajkovskij (1840 – 1893) a jeho Labutie jazero

Piotr Iľjič Čajkovskij, ktorý v období romantizmu písal hudbu so širokou emocionálnou príťažlivosťou, sa stal jedným z najpopulárnejších ruských skladateľov. Vyučoval sa v západoeurópskej tradičnej hudbe. Následne si osvojil prvky francúzskej, talianskej a nemeckej hudby s osobitným ruským štýlom. Niektoré z jeho najznámejších diel boli skomponované pre balet, vrátane čarovného a nezabudnuteľného Labutieho jazera, Šípkovej Ruženky či nebojácneho Luskáčika op. 71. Úspech zožal aj kvôli Klavírnemu koncertu č. 1 b mol op. 23 a Marche Slave, op. 31. Viac nielen o jeho sexuálnej orientácii sa dočítate v našom článku kliknutím na tento odkaz.

PIOTR IĽJIČ ČAJKOVSKIJ. Zdroj: Pinterest.com

Inovátor Frédéric Chopin (1810 – 1849)

Frédéric Chopin bol poľský francúzsky skladateľ a klavirista z obdobia romantizmu. Ako jeden z mála komponistov sa venoval jedinému nástroju, ktorým bol klavír. Mal nesmierne citlivý prístup ku klaviatúre a vytvoril množstvo inovácií v prstoklade a používaní pedálu. Ľudia ho poznajú  predovšetkým vďaka tvoreniu klavírnych skladieb. Medzi najznámejšie patria: Nocturne, op. 9 č. 2 v E-dur, Nokturno in C-sharp moll, B. 49 a Heroická polonéza.

FRÉDÉRIC CHOPIN. Zdroj: Pinterest.com

Plodný Joseph Haydn (1732 – 1809) 

Ľahkosť, vtip a elegancia. Takto sú charakterizované jeho kompozície. Rakúsky skladateľ Joseph Haydn bol jednou z najvýznamnejších osobností vo vývoji klasickej hudby 18. storočia. Pomohol vytvoriť formy a štýly pre sláčikové kvarteto a symfóniu. Haydn bol plodným skladateľom a medzi jeho najznámejšie diela patrí Symfónia č. 92 G dur, Cisárske kvarteto a Violončelový koncert č. 2 D dur. 

JOSEPH HAYDN. Zdroj: Pinterest.com

Antonio Vivaldi (1678 – 1741)

Antonio Vivaldi bol taliansky skladateľ a huslista z obdobia baroka. Písal hudbu pre opery, sólové nástroje a malé súbory. Často je ale oslavovaný práve pre koncerty, v ktorých sa striedajú virtuózne sólové pasáže s pasážami pre celý orchester.  Za svoj život napísal neuveriteľných 500 koncertov.  Najznámejším z nich je skupina štyroch husľových koncertov s názvom Štyri ročné obdobia. Jeho mandolínový koncert C dur, RV 425, Koncert pre štyri husle a violončelo h mol op. 3, č.10 či Koncert pre dve trúbky C dur sú rovnako hravé a živé.

ANTONIO VIVALDI. Zdroj: Pinterest.com

ZDROJ: britannica.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.