cesta za úspechom

Čajkovskij – známy Luskáčikom aj svojou sexuálnou orientáciou + NOTY

Prvá skladba v štyroch rokoch  Počuli sme už azda mnohé reči… „s talentom sa musíš narodiť“, „talent sa buduje hodinami cvičenia“ alebo napríklad „vyrastal v rodine s nadanými rodičmi“. Aká bola cesta za úspechom jedného z najznámejších ruských hudobných skladateľov? Čajkovskij sa narodil 7. mája 1840 v ruskom meste Votkinsk banskému inžinierovi Ilľovi Petrovičovi Čajkovskému… Prečítať celé
Vydané 12. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Prvá skladba v štyroch rokoch 

Počuli sme už azda mnohé reči… „s talentom sa musíš narodiť“, „talent sa buduje hodinami cvičenia“ alebo napríklad „vyrastal v rodine s nadanými rodičmi“. Aká bola cesta za úspechom jedného z najznámejších ruských hudobných skladateľov? Čajkovskij sa narodil 7. mája 1840 v ruskom meste Votkinsk banskému inžinierovi Ilľovi Petrovičovi Čajkovskému a Alexandre Andrajevnej pôvodom z Francúzska.

Neubehlo veľa času a už ako štvorročný chlapec spolu so svojou sestrou zložil prvú skladbu venovanú matke. Neuveriteľne nadané dieťa o dva roky na to ukázalo svoj talent i inak – v šiestich rokoch dokázal plynule komunikovať v nemeckom i vo francúzskom jazyku. Ide o jazyky, ktoré patria medzi najnáročnejšie a učiť sa ich je pre mnohých výzvou aj v dospelosti. Ako rástol, jeho záujem o vzdelanie narastal, no rovnako rástla jeho láska k matke. Nanešťastie už v detstve sa musel vyrovnať s jej smrťou, ktorú zapríčinila vtedajšia nákaza cholerou. Únikom z reality bola pre neho práve hudba. Miloval klasickú hudbu a inšpiroval ho rakúsky klasicistický hudobný skladateľ Mozart. Netrvalo dlho a zložil svoje prvé dielo –  talianskú canzonettu Mezza notte (krátka pieseň v talianskom štýle).

Piotr Iľjič Čajkovskij – jeden z najznámejších a najuznávanejších skladateľov na svete, foto: pinterest.com

Z právnickej školy na hudobné konzervatórium ako homosexuál

Rodičia Piotra neboli z jeho záľuby k hudbe priveľmi naklonení, preto začal študovať na petrohradskej škole pre nižšiu šľachtu. Tá bola zároveň i právnickou fakultou.  Počas štúdia a dospievania zistil, že jeho sexuálna orientácia sa zmenila. Začali ho priťahovať muži a jeho neuróza a depresia, ktorou trpel sa čím ďalej, tým viac prehlbovala. Jedným z pozitív štúdia na právnickej škole boli pre neho návštevy divadiel a opier. V hĺbke svojej duše vedel, že jeho srdce patrí hudbe. No po dlhých rokoch i napriek tomu školu úspešne doštudoval a nastúpil na ministerstvo spravodlivosti na post úradníka. Práca ho nenapĺňala, no vynaložil obrovskú snahu v nej uspieť.

Akonáhle pochopil, že práca na ministerstve nie je jeho životným poslaním, nastúpil na konzervatórium pod vedením ruského pianistu, skladateľa a dirigenta Antona Rubinštejna. Bol náramne talentovaný a snaživý, čomu nasvedčoval aj fakt, že počas štúdia dokázal skomponovať až dvesto variácií skladby za jeden jediný deň. Po štúdiu začala jeho kariéra pomerne rýchlo napredovať. Prijal miesto učiteľa harmóniu na uznávanom Moskovskom konzervatóriu a po ďalšie roky svoj život zasvätil skladaniu hudby z obdobia romantizmu.

foto: pexels.com

Rozprávkový Luskáčik

Čajkovského Luskáčik je svetovo najpopulárnejší balet s rozprávkovým dejom v dvoch dejstvách a troch obrazoch. Kto by ho nepoznal? V čase Vianoc je nesmierne obľúbeným, pretože sa jeho dej odohráva na Štedrý večer. Vznikol podľa predlohy známej rozprávkovej poviedky Luskáčik a Myší Kráľ.  Čajkovskij do partitúry vložil kúsok seba vystrihnutý zo svojho detstva plného čistoty, hravosti a nekonečnej detskej radosti.  Živosť strieda tajomnosť a zasnívanosť zároveň. To je jeden z dôvodov, prečo Luskáčik dokonale tiež symbolizuje vianočné obdobie. Po tom ako sa balet dostal na výslnie v Rusku, zavítal aj ku nám na Slovensko do Slovenského národného divadla v Bratislave. Tá sa odohrala 14. novembra 1928.

Noty zadarmo si môžete stiahnuť kliknutím na nižšie uvedený link:

Inzercia

» Waltz_of_the_Flowers

Labutie jazero

Opäť jeden z najznámejších baletov vôbec – Labutie jazero, ktoré má štyri dejstvá. Jeho premiéra sa odohrala vo Veľkom baletnom divadle 4. marca 1877 v Moskve. No Čajkovskij zožal slávu až s choreografiou Leva Ivanova a Mariusa Petipu. Túto inscenáciu mali možnosť vidieť diváci následne až v roku 1895 v Mariinskom divadle v Petrohrade. Rovnako je v súčasnosti Čajkovského inscenácia najobľúbenejšia aj v baletných kruhoch na vystúpeniach. Príbehom celého deja je láska princa Siegfieda, ktorý je zároveň hlavným hrdinom a nádhernej princeznej Odetty – zakliatej labuti. V Porovnaní s ihravým Luskáčikom, v Labuťom jazere je hudba dynamickejšia a silnejšia, čomu vypovedá i povaha celého príbehu.

Noty zadarmo si môžete stiahnuť kliknutím na nižšie uvedený link:

» Swan_Lake

foto: archív galérie mesta Topoľčany

Všetky Čajkovského opery:

  • 1867 – 1868: Vojvoda, Op. 3
  • 1869: Undina – nebola nikdy dokončená
  • 1870 – 1872: Opríčnik
  • 1874: Kovač Vakula , Op. 14; neskôr známa pod názvom Črievičky
  • 1877 – 1878: Eugen Onegin, Op. 24
  • 1878 – 1879: Panna Orleánska
  • 1885: Črievičky – dokončená v tomto roku
  • 1885 – 1887: Čarodejka
  • 1890: Piková dáma, Op. 68
  • 1891: Jolanta, Op. 69

Všetky Čajkovského balety:

  • 1875 – 1876: Labutie jazero, Op. 20
  • 1888 – 1889: Spiaca krásavica, Op. 66
  • 1891 – 1892: Luskáčik, Op. 71

Čajkovskij sa venoval tiež symfonickej tvorbe, vytváral diela pre orchester, zbor, komorne teleso a klavír.  No známe sú i jeho klavírne a husľové koncerty.

foto: pexels.com

 

Zdroje: snd.sk, zazivasen.sk, musescore.com, britannica.com, biography.com

Pokračujte na ďalší príspevok »