Technológie

Engineered Arts vytvorila robota s realistickými výrazmi tváre

Spoločnosť Engineered Arts, ktorá v minulosti vytvorila človeku podobného robota Mesmer, teraz predstavila svojho nového robota. „Ameca“ je nový humanoidný robot, ktorý na rozdiel od jej predchodcu, robota Mesmer, nemá realistické vlasy a ani pokožku, namiesto toho ale dokáže realisticky napodobňovať ľudské výrazy tváre. Engineered Arts Spoločnosť Engineered Arts je dizajnérom a výrobcom humanoidných robotov… Prečítať celé
Vydané 12. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Spoločnosť Engineered Arts, ktorá v minulosti vytvorila človeku podobného robota Mesmer, teraz predstavila svojho nového robota. „Ameca“ je nový humanoidný robot, ktorý na rozdiel od jej predchodcu, robota Mesmer, nemá realistické vlasy a ani pokožku, namiesto toho ale dokáže realisticky napodobňovať ľudské výrazy tváre.

Engineered Arts

Spoločnosť Engineered Arts je dizajnérom a výrobcom humanoidných robotov od roku 2005 so sídlom v Spojenom kráľovstve.

V zverejnenom videu je vidno, ako sa robot Ameca prebúdza. Počas toho sa tvári zmätene a frustrovane, neskôr prejavuje mierny údiv. Okrem mimiky dokáže robot čiastočne napodobniť aj gestiku človeka. Vo videu spolu s výrazmi tváre prirodzene pohybuje rukami. Robot si začne obzerať svoje ruky a v úžase dvíha obočie. Ku koncu videa sa robot po spozorovaní diváka tvári prekvapene a nakoniec sa usmeje a diváka privíta gestom ruky.

 

Realistické výrazy tváre

V porovnaní so staršími videami robotov spoločnosti sa animácia tváre značne vylepšila. Výrazy tváre robota Ameca sú bez pochýb oveľa plynulejšie a realistickejšie. Spoločnosť tvrdí, že pri vývoji použila 3D skener na zachytenie tvárí ľudí. Tak robotovi poskytla informácie o presnej štruktúre kostí, textúre pokožky a realistických výrazov tváre.

Tvár robota Ameca [Engineered Arts]

Tvár robota Ameca [Engineered Arts]

Ameca zatiaľ nevie chodiť

Na základe videa môžeme konštatovať, že Ameca má plne pohyblivú hlavu, krk, ramená, paže, ruky a prirodzenú mimiku. Vďaka tomu dokáže na človeka prenášať emócie prostredníctvom jej výrazov tváre. Spoločnosť Engineered Arts uviedla, že zatiaľ žiaden z jej robotov nedokáže chodiť. Dodala však, že sa plne venuje aj vývoju tejto funkcie. Nakoľko je Ameca modulárny robot, spoločnosť má v pláne postupom času robota naďalej vylepšovať.

Na svojej webovej stránke spoločnosť Engineered Arts uvádza, že Amecu považuje za platformu pre vývoj budúcich robotických technológií. Spoločnosť tvrdí, že Ameca zatiaľ nepoužíva umelú inteligenciu a možnosti tejto technológie ponecháva na vývojárov.

Humanoidný robot Ameca [Engineered Arts]

Humanoidný robot Ameca [Engineered Arts]

Už pri predstavení robota Mesmer spoločnosť uviedla, že na animáciu pohybov tela a hlavy využíva vysokorýchlostné a tiché motory s vysokým točivým momentom. Spoločnosť tiež vyvinula softvér, pomocou ktorého ovláda pohyby robota. Ameca je teda od začiatku navrhnutá tak, aby všetky jej časti spolu dokonale spolupracovali. Robot tiež používa množstvo senzorov, medzi ktoré patria napríklad kamery, hĺbkové senzory LiDAR a mikrofóny.

Aká je cena?

Zatiaľ o cene robota Ameca neexistuje žiadna informácia, no pravdepodobne nepôjde o malú sumu. V každom prípade má však spoločnosť Engineered Arts v pláne robota ponúknuť na kúpu alebo k prenájmu na akcie a podujatia. Spoločnosť ho tiež plánuje predviesť na veľtrhu CES 2022 v Las Vegas, ktorý by mal prebehnúť v dňoch 5. až 8. januára 2022.

 

 

Zdroje: The Verge, TechSpot, Engadget, Futurism

Pokračujte na ďalší príspevok »