Zvyky a tradície

Najbizarnejšie vianočné zvyky z celého sveta: Viete si niečo podobné predstaviť aj u nás?

Počuli ste o tom, že napríklad v Nemecku sa na stromček ako posledná vešia ozdoba v tvare zaváranej kyslej uhorky?
Vo Venezuele sa zase počas Vianoc chodí do kostola na kolieskových korčuliach!
Vydané 19. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Slamená koza ako symbol Vianoc či slávnostný Štedrý večer vo fast-foode? Budete prekvapení, aké ďalšie bizarné zvyky a tradície majú ľudia v rôznych kútoch sveta.

Aj u nás na Slovensku máme na Vianoce rôzne zvyky a tradície, ktoré sú v každom regióne trochu iné. Ktorý z nich sa dodržiava aj vo vaše rodine?

  • Šupina z kapra sa vkladá sa pod obrus počas štedrej večere. Šupina má zabezpečiť dostatok peňazí pre rodinu v budúcom roku. Mnoho ľudí si šupinu dáva aj do peňaženky, aby sa im peniaze rozmnožili a bolo ich vždy dostatok.
  • Orech v rohu je z ďalších typických zvykov počas Vianoc. V minulosti sa orechy hádzali do kútov v byte alebo v dome a mali zabezpečiť rovnakú hojnosť po celý rok ako na Vianoce.
  • Cesnak na stole dodnes mnohým nechýba na slávnostnom stole. Ide o najúčinnejší prírodný liek, ktorý má zabezpečiť rodine pevné zdravie počas celého nasledujúceho roka.
  • Prekrojené jabĺčko, z ktorého každý zje jeden kúsok, poznáte to? Pred večerou sa má náhodne vybrať jedno jablko, ktoré sa rozreže priečne na polovicu. Pokiaľ bola uprostred hviezda a jablko bolo zdravé, znamenalo to pre rodinu šťastie a zdravie.
  • Jeden tanier navyše sa predstieral pre náhodného hosťa. Ide o kresťanský symbol spolupatričnosti a milosrdenstva. Niektorí ľudia takto tiež prestierali pre zosnulých členov rodiny, iní symbolicky pre niekoho, kto by zaklopal a pozvali by ho ku stolu.
  • Med a cesnak sú tiež súčasťou vianočných tradícií v mnohých domácnostiach. Hlavná gazdiná, ktorá pripravila večeru, spravila krížik na čelo strúčikom cesnaku namočeným do medu všetkým svojim deťom a manželovi. Niekde sa zase večera začína oblátkami namočenými v mede.
  • Možno poznáte aj zvyk, kedy počas vianočných sviatkov hádzali slobodné dievčatá topánku za hlavu smerom k dverám. Pokiaľ špička smerovala k dverám, išlo o znamenie, že sa do roka vydá. Ak ale smerovala k dverám päta, dievča by zostalo slobodné ďalší rok.
  • Krátka modlitba či čítanie z Biblie pred večerou sa dodržiava v mnohých rodinách a to nielen v kresťanských. Ľudia zvyknú takto poďakovať za celý predošlý rok a za bohato prestretý stôl.

Bizarné vianočné zvyky z rôznych kútov sveta

Švédska koza Yule

Svoju kariéru začala ako štandardný čertovský sprievodca Mikuláša, ale neskôr, keď mládenci v jej kostýmoch začali pobehovať po uliciach švédskych miest stvárajúc čertovské kúsky, osamostatnila sa. Namiesto strašenia detí začala nakoniec deťom darčeky rozdávať. Švédi si ju za to uctievajú tak, že na otvorených priestranstvách stavajú jej nadmerné slamené podobizne. Koza Yule ako švédsky vianočný symbol sa datuje od starovekých pohanských sviatkov, informuje countryliving.com.

Nemecký strašidelný Krampus

V nemecky hovoriacich krajinách majú známeho antihrdinu svätého Mikuláša, ktorým je Krampus. Spolovice cap, spolovice démon s výrazne zahnutými rohami, ovešaný pekelnými reťazami, s dlhou bradou a ešte dlhším, večne vyplazeným, špicatým jazykom, dáva už svojím výzorom najavo, že zábava sa skončila. Krampus si so sebou nosí brezovú palicu, ktorou rád dáva na zadok a na chrbte veľký prútený kôš, určený na transport nezbedných detí rovno do pekla. Inými slovami, čert s uhlím, sprevádzajúci Mikuláša, známy z našich končín je len jeho slabým odvarom.

Zaváraná uhorka na stromčeku

Keď nemecká rodina spoločne ozdobuje stromček, rodičia naň ako poslednú zavesia ozdobu v tvare zaváranej kyslej uhorky. Snažia sa ju schovať čo najlepšie, a deti majú za úlohu túto nenápadnú dekoráciu nájsť. Ktorému sa to podarí ako prvému, dostane o darček navyše a nasledujúci rok ho vraj postretne šťastie.

Ukrajinské dekoračné pavučiny

Podľa ukrajinskej ľudovej povesti postihla jednu vdovu taká chudoba, až hrozilo, že zostane bez vianočnej výzdoby. Keďže však mala dobré srdce, zľutovali sa nad ňou pavúky obývajúce jej skromnú domácnosť. Keď sa vdova na Štedrý deň aj so svojou veľkou rodinou prebudila, čakalo ich v celom dome prekvapenie v podobe detailne prepracovaných pavučinových dekorácií. Na slávu empatických pavúkov si Ukrajinci zdobia umelými pavučinami vianočné stromčeky dodnes.

Islandská vianočná mačka

Že darčeky dostanú len tí, ktorí si ich počas uplynulého roka zaslúžili, platí všade vo svete. Na Islande je všetko v rukách obrovskej mačky, ktorá sa volá Jólakötturinn, skrátene tiež Yule (termín pre vianočné obdobie v severských krajinách). Tá sa vždy okolo Vianoc túla po krajine a požiera ľudí, odetých v starých šatách. Ten, kto nebol dostatočne pracovitý, aby si ešte pred sviatkami ostrihal ovce, spracoval vlnu a ušil nový odev, by podľa tradícií nemal ani nič lepšie čakať.

Inzercia

Že darčeky dostanú len tí, ktorí si ich počas uplynulého roka zaslúžili, platí všade vo svete. Zdroj: unsplash.com

Na omšu vo Venezuele iba na korčuliach

Vianočné obdobie je typické plnými stolmi a priberaním a to povianočné sa potom nesie v znamení nových predsavzatí ohľadom životosprávy. No dá sa to aj v opačnom poradí, napríklad po vzore Venezuelčanov z hlavného mesta Caracasu. Tí sa počas posledného predvianočného týždňa húfne zúčastňujú na skorých ranných omšiach, kde sa však dopravujú zásadne na kolieskových korčuliach. Po skončení obradov sa ľudia vyberú do reštaurácií, barov a kaviarní, kde spolu so svojimi blízkymi hodujú a popíjajú. Tento spôsob prepravy je natoľko populárny, že mestská samospráva je nútená kvôli nemu v daný týždeň obmedziť rannú dopravu.

Sivá kobyla z Walesu

Obdoba koledovania od domu k domu sa zachovala aj vo Walese. Mari Lwyd (sivá kobyla) je ľudská postava pokrytá plachtami a rôznymi dekoráciami, pripomínajúca kobylu. Sofistikovanejšie modely môžu mať namiesto hlavy konskú lebku. Kobyla sa pohybuje mestom, alebo dedinou, v sprievode hudobníkov a tanečníkov, ktorí pri dverách domov spievajú a predvádzajú krátke predstavenia.

Vianočný fast-food v Japonsku

Hoci Vianoce nie sú v Japonsku štátnym sviatkom (podľa Smithsonian Magazine sa odhaduje jedno percento populácie kresťanov), ľuďom to v oslavách nebráni. Známa fast-foodová sieť KFC v sedemdesiatych rokoch reagovala na dopyt cudzincov po sviatočnom jedle a vymyslela chytľavý slogan „Kentucky For Christmas!“, čiže, ako inak, KFC. Kampaň sa ujala a funguje až do dnes. Ak chcete v Tokiu 24. decembra obedovať vyprážané kuracie, musíte si ho kvôli obrovskému dopytu objednať niekoľko dní vopred.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »