Na stovke by Gepard porazil Usaina Bolta o 3 sekundy!

Najrýchlejšie zvieratá na Zemi V živočíšnej ríši môže rýchlosť znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Tu sú niektoré z najrýchlejších zvierat na svete. Najrýchlejšie suchozemské zviera Gepard (Acinonyx jubatus) Gepard dosahuje v behu na krátku vzdialenosť rýchlosť až  neuveriteľných 113 km za hodinu!  Je považovaný za najrýchlejšie suchozemské zviera, aj keď je schopný udržať si takúto… Prečítať celé

Najrýchlejšie zvieratá na Zemi

V živočíšnej ríši môže rýchlosť znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Tu sú niektoré z najrýchlejších zvierat na svete.

Gepard (Acinonyx jubatus). Zdroj: cms.int

Najrýchlejšie suchozemské zviera

Gepard (Acinonyx jubatus)

Gepard dosahuje v behu na krátku vzdialenosť rýchlosť až  neuveriteľných 113 km za hodinu!  Je považovaný za najrýchlejšie suchozemské zviera, aj keď je schopný udržať si takúto rýchlosť len na krátke vzdialenosti.

Za jeho neuveriteľnú rýchlosť môže viacero faktorov. Gepard má aerodynamické telo vytvarované miliónmi rokov evolúcie – malá hlava, dlhé línie trupu a extrémne dlhý chvost, ktorým udržuje pri behu správny smer.

Pri behu sa dotýka zeme vždy len jednou končatinou, pričom pri každom 7-8 metrovom skoku sú dve fázy, počas ktorých sa nedotýka zeme vôbec. Práve v týchto momentoch vyzerá gepard na fotkách najpôsobivejšie – vyzerá to, ako by letel.

V plnej rýchlosti dokáže gepard urobiť také skoky za sekundu až tri! Gepardie nohy by mohli slúžiť ako vzor pre výrobcov šprintérskych tretier. Ako jediné mačkovité šelmy majú gepardy krátke, len čiastočne zaťažiteľné, pazúry, ktorými sa odrážajú od zeme.

Kde sa gepardy vyskytujú? Pôvodne areál geparda zahŕňal Afriku, Arabský polostrov, Blízky východ a Indiu. V súčasnosti sa vyskytuje predovšetkým v strednej, západnej a južnej Afrike. Najväčšia populácia gepardov aktuálne žije v Namíbii a odhaduje sa na približne 3 000 jedincov.

 

Inzercia

Vidloroh (Antilocapra americana). Zdroj: pixels.com

Vidloroh (Antilocapra americana)

Zatiaľ čo gepard je najrýchlejší šprintér, vidloroh, známy aj ako americká antilopa, je najrýchlejším bežcom na dlhé trate v živočíšnej ríši. Je schopný vyvinúť maximálnu rýchlosť 96,5 km/h, a viac než pol hodiny vydrží bežať rýchlosťou 64 km/h.

Vidloroh dosahuje dĺžku tela okolo 1,5 metra, dĺžku chvosta 7-18 centimetrov, a hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 35-70 kilogramov.

Ruja prebieha od septembra do polovice októbra, kedy okolo seba samce vytvoria skupinu troch až štyroch samíc. V máji až júni sa rodia mláďatá, väčšinou dvojčatá, ktoré vážia približne 2 kg. Matka ich rozmiestni do úkrytov vzdialených od seba asi 100 m, kam ich chodí dojčiť. Ak je jedno mláďa napadnuté predátorom, druhé tak má šancu uniknúť.

Vo voľnej prírode sa vyskytuje od južnej Kanady, cez západné a stredné USA až po Mexiko.

 

Čierny Marlin vyplavený na breh Central Beach Plettenberg Bay. Ryba bola 3,05 metra dlhá a mala obvod 740 mm; odhadovaná hmotnosť Marlina bola 250 kg – 280 kg. Zdroj: showme.co.za

Najrýchlejšia ryba

Marlin čierny (Makaira indica)

Rôzne ryby môžu v prípade potreby dosiahnuť pôsobivú rýchlosť, ale zhromažďovanie presných a overiteľných výpočtov je náročné. Podľa niektorých zdrojov je najrýchlejší marlin čierny, s odhadovanou maximálnou rýchlosťou až 129 km za hodinu.

Tieto morské stvorenia môžu dosiahnuť obzvlášť veľké rozmery a hmotnosti. Existujú exempláre dlhšie ako 3 metre, a rekordný marlin čierny vážil 708 kg!

Marlín čierny vyskytuje sa najmä v ďalekých pobrežných a ostrovných vodách Tichého a Indického oceánu a je obzvlášť bežný vo Východočínskom mori, vo vnútrozemských moriach Indonézie, v Koralovom mori a pri pobreží Mexika a Strednej Ameriky.

Konská mucha (Tabanus trimaculatas). Zdroj: bugguide.com

Najrýchlejší hmyz

Konská mucha (Tabanus trimaculatas)

Rýchlosť hmyzu môže byť tiež ťažké presne zmerať. Je však známe, že mucha obyčajná môže za určitých okolností dosiahnuť rýchlosť odhadovanú na 145 kilometrov za hodinu, čo je rýchlosť meraná počas vedeckého experimentu.

Konská mucha je nepríjemný hmyz, ktorý je aktívny hlavne v lete, a jej uhryznutie je mimoriadne bolestivé. Samice hryzú zvieratá vrátane ľudí, aby získali krv . Uprednostňujú lietanie na slnku, vyhýbajú sa tmavým a tienistým oblastiam a v noci sú neaktívne. Vyskytujú sa po celom svete okrem niektorých ostrovov a polárnych oblastí (Havaj, Grónsko, Island).

 

Sokol sťahovavý (Falco peregrinus). Zdroj: eol.org

Najrýchlejší vták

Sokol sťahovavý (Falco peregrinus)

Pokiaľ ide o rýchlosť, z ktorej padá sánka, vtáky sú olympionikmi prírody. Sokol sťahovavý je považovaný za najrýchlejšieho vtáka a najrýchlejšieho člena živočíšnej ríše, pričom pri love dosahuje rýchlosť letu viac ako neuveriteľných 300 kilometrov za hodinu!

Obýva všetky kontinenty okrem Antarktídy, a na Slovensku predovšetkým pohoria Karpát.

Ďalším superrýchlym vtákom je orol skalný, ktorý letí rýchlosťou viac ako 240 kilometrov za hodinu.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.