Nordic Design: Naučte sa kombinovať formy, vzory a funkcie ako Škandinávci

Škandinávsky interiér má v sebe niečo magické. Neutrálna farebná paleta, minimum ozdôb a útulná atmosféra nás magneticky priťahujú. Tento štýl má niekoľko podobností aj s minimalizmom. Aj keď je minimalizmus teraz v móde, za pár rokov možno prestane byť trendy. No škandinávsky interiérový dizajn zostane stále na vrchole. Nordic Design Nordic design alebo aj škandinávský… Prečítať celé
Vydané 14. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Škandinávsky interiér má v sebe niečo magické. Neutrálna farebná paleta, minimum ozdôb a útulná atmosféra nás magneticky priťahujú. Tento štýl má niekoľko podobností aj s minimalizmom. Aj keď je minimalizmus teraz v móde, za pár rokov možno prestane byť trendy. No škandinávsky interiérový dizajn zostane stále na vrchole.

Nordic Design

Nordic design alebo aj škandinávský interiérový dizajn zachytáva rovnováhu medzi pohodlím a minimalizmom. V 20. storočí spolu s niekoľkými ďalšími štýlmi formoval moderný interiérový dizajn. Preto sa niektorými svojimi prvkami podobá aj modernizmu. Medzi hlavné prvky škandinávskeho štýlu patria čisté línie, minimálne dekorácie a dôležitosť umeleckých diel. Priestory majú byť nielen praktické, ale aj príjemné. Surové textúry textílií a ručne vyrobené predmety určite dodávajú škandinávskemu domácemu dekoru zemitý nádych. Zatiaľ čo drevo, koža a kožušiny dodávajú chladnej farebnej schéme teplo.

Foto: Danil Silantev

Hygge dekor

Hygge je takisto minimalistický štýl interiérového dizajnu zo Škandinávie. Slovo hygge sa vyslovuje ako „hoo-gah“. Tento pojem je odvodený zo starého nórskeho slova, ktoré znamená „pohoda“.  No dnes je typický hlavne pre Dánov. Dáni začali hygge začleňovať do svojho životného štýlu po tom, ako sa toto slovo objavilo v dánskych textoch v 18. storočí.

Predstavte si ako pijete šálku čaju alebo horúcej čokolády v chladných zimných mesiacoch. Presne to je hygge!

Hygge dekor je prívetivý a útulný, točí sa okolo vytvorenia atmosféry vo vašom vlastnom dome, ktorá podporuje spoločenstvo a oceňovanie dobrých vecí v živote.

Hygge ako bestseller

V roku 2017 vyšla kniha The Little Book of Hygge: Danish Secrets to Happy Living (Malá kniha o hygge: Dánske tajomstvá šťastného života) od Meika Wikinga, zakladateľa kodanského Inštitútu pre výskum šťastia. Táto kniha predstavila aj zvyšku sveta toto škandinávske tajomstvo. Kniha sa stala bestsellerom New York Times a odvtedy sa ľudia na celom svete snažia napodobniť Dánov.

Foto: Nav Rashmi Kalsi

Chcete vedieť ako zvládnuť nordický dizajn aj u vás doma?

Vpustite dnu prirodzené svetlo

Pre škandinávske krajiny je typické dlhé ponuré obdobie. Preto je kľúčové vpustiť do interiéru čo najviac prirodzeného svetla.

Pridajte kontrast

Charakteristickým znakom škandinávskeho interiéru sú kontrasty. Docieliť ich môžete výraznými čiernymi dekoráciami alebo farebnými umeleckými dielami.

Moderný nábytok

Zabudnite na klasické kusy nábytku. Domov zariadení v škandinávskom štýle potrebuje pohodlné a nadčasové kúsky.

Nordic Style 1

Nordic Design Foto: Jean-Philippe Delberghe

Miešajte textúry

Minimalistický štýl a striedma paleta farieb môže pôsobiť nudne. Zaujímavý akcent a pocit pohodlia pridajú koberce, vankúše, deky alebo kožušiny s rôznou textúrou.

Použite drevo

Teplé tóny dreva a sépiové odtiene sú v škandinávskom interiérovom dizajne veľmi obľúbené, pretože vytvárajú pocit slnečnej a svetlej miestnosti bez použitia príliš jasných farieb.

Nordic Design

Foto: R ARCHITECTURE

Vankúše, Vankúše, Vankúše

Švédi, Dáni či Nóri sú zruční vo vrstvení posteľnej bielizne. Často u nich nájdete zmes ľanových obliečok, vlnených prikrývok a malej zbierky akcentových vankúšov, často v tlmených tónoch.

Pridajte trošku farby

Keď sa v škandinávskych interiéroch používa farba, často je to len v malých intervaloch. Takmer ako v galérii.

Miešajte rôzne štýly

Hoci sa škandinávske interiéry orientujú skôr na modernú stranu, často sa v nich miešajú rôzne obdobia a štýly, aby priestor pôsobil viacvrstvovo a útulne. Zaujímavým prvkom do moderného interiéru môžu byť napríklad olejomaľby v ozdobných pozlátených rámoch. V útulnej izbe zaujme napríklad nadrozmerná industriálna lampa.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »