Budúcnosť
Môže sa stať virtuálne vzdelávanie hudbou budúcnosti?
Aj napriek všetkým mínusom, ktoré priniesla celosvetová pandémia koronavírusu nesmieme zabúdať na jej neodmysliteľné výhody. Primeraným príkladom môže byť napredovanie v dištančnom vzdelávaní. Čo kedysi nebolo možné je dnes realitou! Paradoxne ešte pred dvomi rokmi mnohé vysoké a stredné školy neposkytovali svojim študentom externý spôsob vzdelávania. Inštitúcie sa zväčša obhajovali tým, že daný odbor je… Prečítať celé
Aj napriek všetkým mínusom, ktoré priniesla celosvetová pandémia koronavírusu nesmieme zabúdať na jej neodmysliteľné výhody. Primeraným príkladom môže byť napredovanie v dištančnom vzdelávaní.
Čo kedysi nebolo možné je dnes realitou!
Paradoxne ešte pred dvomi rokmi mnohé vysoké a stredné školy neposkytovali svojim študentom externý spôsob vzdelávania. Inštitúcie sa zväčša obhajovali tým, že daný odbor je potrebné vyštudovať prezenčne, aby sa zachovala kvalita vedomostí žiakov i poslucháčov.
Nie je tajomstvom, že tradičný školský systém zlyháva a je zastaraný. Učebnice, z ktorých čerpáme vedomosti ešte pamätajú Slovenskú korunu. Tým chceme povedať, že informácie, ktoré sa máme učiť (prevažne naspamäť) nie sú aktuálne, odhliadnuc od príkladu so Slovenskou korunou. Práve preto by bolo dobre prispôsobiť sa novým technológiám a trendom v tejto oblasti.
Zamysleli ste sa niekedy nad výhodami dištančného vzdelávania?
Je nad slnko jasné, že pre väčšinu populácie nie je ideálne študovať diaľkovo, no online prostredie môže odhaliť veľa benefitov, ktoré ste začali vnímať ako samozrejmosť.
Študenti majú viac voľného času, pretože nemusia denne cestovať a stáť v kolónach. Teda môžu prebytočný čas efektívne využiť na zárobkovú činnosť. Okrem toho existuje možnosť/výhoda nahrávania si prednášok v dôsledku čoho sa k nim študenti môžu opätovne vrátiť. Nahrávanie prednášok skvalitňuje celkovú výučbu, najmä, preto, že poslucháči nie sú odkázaní len na vlastné poznámky. Zavedením dištančnej výučby sa aj náklady na prevádzkovanie samotných škôl sa znižujú.
Ako by mohla vyzerať budúcnosť vzdelávania?
1. Virtuálne výlety po celom svete
Vďaka inteligentným okuliarom či iným nástrojom sa budeme môcť ocitnúť v rôznych kútoch sveta. V súčasnosti firmy pracujú na tom, aby mohli študenti virtuálne navštevovať medzinárodné pamiatky.
2. Virtuálne učebne
Virtuálne učebne by slúžili študentom, ktorí nemôžu byť fyzicky prítomní na hodine zo zdravotných dôvodov. Týmto by sa predchádzalo zameškaniu učiva či opakovania ročníka.
3. Využívanie 3D tlačiarní
Práve 3D tlačiarne by mohli byť užitočným pomocníkom pre študentov i učiteľov. Otvárajú neobmedzené možnosti výučby, možnosti experimentovať a aj rozvíjať kreativitu. Poskytujú zážitky, vďaka ktorým si rýchlejšie zapamätajú informácie.
4. Všetko na cloude
Študenti a učitelia by si všetko ukladali na spoločný cloud, vďaka čomu by študenti mohli dávať väčší pozor na prednáškach, pretože by neboli zaneprázdnení robotickým písaním poznámok.
5. Interaktívne steny
Tabule zmiznú z tried a nahradia ich interaktívne steny.