ZDRAVIE

Internetom sa šíri, že očkovaní ľudia proti COVID-19 sú nebezpeční pre nezaočkovaných. Je to pravda?

Známy český dezinformačný portál alternatívneho spravodajstva Aeronet opäť nezaháľal. Svojich verných čitateľov znova varuje pred veľkým nebezpečenstvom- vakcínami. Očkovaní ľudia proti COVID-19 majú byť veľkou hrozbou pre tých nezaočkovaných. Majú spôsobovať potraty a dokonca krvácanie žien po menopauze. Vektorový vírus údajne nenapadá organizmus nosiča, dokonca ani hostiteľa, ale plod neočkovanej ženy, ktorá sa nachádza na… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Známy český dezinformačný portál alternatívneho spravodajstva Aeronet opäť nezaháľal. Svojich verných čitateľov znova varuje pred veľkým nebezpečenstvom- vakcínami. Očkovaní ľudia proti COVID-19 majú byť veľkou hrozbou pre tých nezaočkovaných.

Majú spôsobovať potraty a dokonca krvácanie žien po menopauze. Vektorový vírus údajne nenapadá organizmus nosiča, dokonca ani hostiteľa, ale plod neočkovanej ženy, ktorá sa nachádza na blízku. Tento jav nazvali vektorovou genocídou (s otáznikom).

Nezmyselná, poburujúca a hlavne- dezinformačná správa spracovaná v článku alternatívneho spravodajstva sa ďalej odkazuje na ďalšie relevantné a aj menej relevantné zdroje.

Hneď prvým zdrojom je InfoWars, ktorému portál Media Bias Fact Check pripisuje veľmi nízku dôveryhodnosť (najnižšiu možnú uvedenú v rebríčku), zároveň sa InfoWars môže pýšiť aj najvyššou úrovňou na stupnici konšpiračného obsahu.

Na trhanie z kontextu bol zneužitý americký spravodajský portál komerčnej televíznej siete CBS Miami, ktorý píše o tom, ako súkromná škola Centner Academy nebude zamestnávať očkovaných zamestnancov pre ich údajnú nebezpečnosť pre neočkované okolie. Vakcínu tiež nazvali experimentálnou. Táto udalosť je síce pravdivá, avšak tvrdenie sa neodvoláva na žiadne fakty a zároveň je veľmi kritizované.

INZERCIA

Globálna katastrofa kvôli očkovaniu

Varovanie belgického vedca Geerta Vandena Bosscheho pred globálnou katastrofou, ktorú by malo spôsobiť očkovanie kvôli COVID-19 sa internetom šírilo ešte v marci 2021.

Podľa vedca je očkovanie nebezpečnejšie ako samotný vírus, pretože má mať na svedomí imunitný únik nových vírusových mutácií. Experti však tvrdia, že plošná vakcinácia takejto katastrofe môže zabrániť. Zastavenie očkovania by nemalo vplyv na výskyt nových variantov vírusu.

Inzercia

Úlohou vakcín proti vírusu COVID-19 je ochrana pred závažným priebehom ochorenia a úmrtím na jeho následky. Očkovanie výrazne znižuje šancu na získanie infekcie s príznakmi alebo jej bezpríznakovú formu. Preto súčasné vedecké poznanie nepodporuje tvrdenie, že očkovaní ľudia proti COVID-19 by mohli viac rozširovať infekciu.

Vplyv očkovaných ľudí na neočkovaných

Medicínski experti spoločne s CDC vyslovili, že vplyv očkovaných ľudí na neočkované okolie je biologicky nemožný. A to aj napriek všetkým tvrdeniam z anti-vaxxerskej scény. tento hoax má celosvetový dosah, nanešťastie sa o ňom nehovorí len u nás.

Neexistuje dôkaz, ktorý by podporil tvrdenie, že očkovanie spôsobuje problémy s plodnosťou alebo menštruáciou. Nieto ešte aby vakcíny spôsobovali problémy ľuďom, ktorí ich ani nedostanú. Táto konšpirácia nie len, že ľudí od očkovania odhovára, ale aj spôsobuje paniku a izoláciu pred očkovanými jedincami.

Prečo je to biologicky nemožné?

Neexistuje absolútne žiaden biologický mechanizmus, ktorý by spôsoboval, že vedľajšie účinky vakcíny proti COVID-19 alebo jej komponenty by sa mohli šíriť ďalej„, povedal Dr. Shruti Gohil, zástupca vedúceho lekára na oddelení epidemiológie a prevencie infekcií na University of California.

Vakcinácia nemá súvis ani s potratmi. CDC (Centers fo disease control and prevention) zistilo, že výskyt potratov a narodení mŕtveho plodu sa nelíšil medzi očkovanými a neočkovanými ženami.

mRna vakcíny obsahujú len inštrukcie na výrobu spike proteínu, nie sú schopné generovať časti vírusu, preto sa nemá čo ďalej šíriť”, informuje Dr. Daniel Kuritzkes, riaditeľ divízie infekčných ochorení v Brighame a Women’s Hospital (nemocnica je śučasťou Harvard Medical School).

Vakcína Johnson & Johnson je založená na replikácií defektného adenovírusu. To znamená, že adenovírus je tiež neschopný reprodukcie” Dr. Daniel Kuritzkes pokračuje.

očkovaní ľudia

Podľa Dr. Daniela Kuritzkesa očkovaní ľudia nemôžu ovplyvniť neočkovaných, pretože sa na nich nemá čo šíriť, Zdroj: Unsplash.com/CDC

Gynekologička Jennifer Gunter vo svojom blogovom príspevku  použila veľmi výstižný titulok. „Vakcína proti COVID-19 je vakcína, nie kúzlo. Nemôže ovplyvniť menštruačný cyklus alebo plodnosť inej osoby pomocou prostredníka (zaočkovaného človeka)“.

Za túto dezinformáciu viní „otrasných ľudí“, ktorí online čítali hlásenia očkovaných ľudí ohľadom nepravidelnosti menštruačného cyklu. Na takomto základe sa títo ľudia ďalej rozhodli informácie pretransformovať pre účely svojej kampane chaosu.

Žiadna z vakcín, či už Pfizer alebo Moderna, ktoré používajú mRNA, alebo Johnson and Johnson (ktorá používa vektorový vírus), nemá silu ovplyvniť neočkovanú osobu. To zahŕňa jej menštruáciu, plodnosť, a taktiež aj tehotenstvo“ pokračuje doktorka Jen Gunter. Spomínané vakcíny uvádza, pretože pôsobí v USA, kde sa práve nimi očkuje.

Jennifer Reich, profesorka sociológie na University of Colorado- Denver, ktorá študovala váhavosť spojenú s vakcináciou, existenciu takýchto dezinformácií pripisuje faktu, že vakcíny sú nové. Ľudia teda nemajú niekoľkoročné údaje, ktoré by mohli odsledovať.

Dr. Paul A. Offit, ktorý napísal niekoľko kníh o anti-vaxxerskom hnutí nazval dezinformáciu spojenú s vplyvom očkovaných ľudí na nezaočkovaných „novým dnom“.

očkovaní ľudia

Vakcína proti COVID-19 nie je kúzlo, Zdroj: Unsplash.com/krakenimages

Ovplyvňuje samotná vakcína menštruačný cyklus zaočkovanej osoby?

mRNA ani spike proteíny sa do okolia neuvoľňujú“ píše ďalej. mRNA vakcína však môže ovplyvniť menštruačný cyklus očkovanej osoby. Túto nepríjemnosť spôsobujú napríklad aj steroidné injekcie, informuje Dr. Jennifer v ďalšom zo svojich blogových príspevkov.

Vakcíny proti COVID-19 môžu potenciálne problémy s menštruačným cyklom spôsobovať hneď z niekoľkých dôvodov. Buď je to priamo vakcínou, ktorá by v tomto prípade ovplyvnila prenosy informácií medzi mozgom a vaječníkmi alebo vaječníkmi a maternicou, prípadne by mohla ovplyvniť aj maternicovú výstelku.

Problémy môžu byť spôsobené aj imunitnou odpoveďou na vakcínu. Tento nežiadúci účinok môže súvisieť aj s vyskytnutou horúčkou, „necítením sa dobre”, prípadne môže zaúradovať aj stres spojený s očkovaním. Je však stále pravdepodobné, že menštruačné problémy s vakcináciou nemajú žiaden súvis.

Nakoniec jeden príspevok z Facebooku, ktorí je k téme a na pobavenie. Alebo na zaplakanie?

očkovaní ľudia

Dopyt po neočkovaných pracovníkoch pre strach z prenášania nežiadúcich účinkov, Zdroj: Facebook.com

Zdroje: Reuters, Pravda, TA3, Politifact, CDC, Aktuálně

Pokračujte na ďalší príspevok »