Klimatická kríza

Lesné požiare, horúčavy a prvý dážď na vrchole Grónska. Týmto extrémom svet čelil v roku 2021

Už druhý rok po sebe v médiách dominovala téma koronakrízy, ale aj tú občas prehlušili správy o prírodných katastrofách, extrémnych výkyvoch počasia a klimatických summitoch. Spravodajský portál CNN vytvoril sumár najväčších extrémov počasia za rok 2021 a zároveň zhodnotil tohtoročné snahy svetových lídrov v boji proti klimatickej kríze. Sľuby treba nielen dávať, ale aj plniť Americký prezident Joe Biden… Prečítať celé

Už druhý rok po sebe v médiách dominovala téma koronakrízy, ale aj tú občas prehlušili správy o prírodných katastrofách, extrémnych výkyvoch počasia a klimatických summitoch. Spravodajský portál CNN vytvoril sumár najväčších extrémov počasia za rok 2021 a zároveň zhodnotil tohtoročné snahy svetových lídrov v boji proti klimatickej kríze.

Sľuby treba nielen dávať, ale aj plniť

Americký prezident Joe Biden hneď v prvých dňoch svojho úradovania podpísal globálny klimatický pakt známy ako Parížska dohoda. USA sa znovu stala jej súčasťou po tom, ako prezident Donald Trump od dohody odstúpil. V apríli sa Biden zaviazal, že do roku 2030 zníži emisie skleníkových plynov v USA o polovicu.

Parížska dohoda od krajín očakáva, že každých päť rokov budú sledovať a posilňovať svoje záväzky a drasticky znižovať emisie skleníkových plynov. Primárnym cieľom klimatických dohôd je spomaliť globálne otepľovanie pod dva stupne Celzia.

V novembri sme písali o summite COP26  v škótskom Glasgowe, kde sa zišli svetoví lídri a po dvojtýždňových rokovaniach podpísali Glasgowský klimatický pakt. Ten podľa viacerých kritikov neodrážal naliehavosť, ktorú vedci požadovali.

Krajiny súhlasili s postupným obmedzovaním uhlia na výrobu energie namiesto jeho úplného vyraďovania. Počas konania summitu v uliciach protestovali klimatickí aktivisti. Aj OSN tvrdí, že stále existuje obrovská priepasť medzi tým, čo politici sľúbili, a tým, čo je podľa vedcov potrebné na obmedzenie emisií.

Sľuby sa však v roku 2021 nenaplnili a ľudia pumpujú do atmosféry viac emisií otepľujúcich planétu ako kedykoľvek predtým. Odborníci varujú, že Zem je v súčasnosti na ceste k otepleniu o 2,4 stupňa Celzia nad predindustriálnymi úrovňami. To výrazne prekračuje kritických 1,5 stupňa, pod ktorým by sme podľa vedcov mali zostať, informuje CNN.

Najväčšie klimatické extrémy roka 2021

Rok 2021 priniesol množstvo negatívnych správ vrátane prírodných katastrov, extrémov v počasí a anomálii. V niektorých krajinách práve vrtochy počasia ničili majetok, plienili úrodu a ohrozovali životy a zdravie ľudí.

„Zmena klímy nie je ďaleko. Teraz je v našich predzáhradkách, na našom dvore, v našich pivniciach. Dokonca je v našich pľúcach, keď dýchame dym z požiarov,“ pre CNN sa vyjadrila Jennifer Marlonová, klimatická vedkyňa z Yale School of the Environment.

Inzercia
  1. Na vrchole Grónska prvýkrát pršalo

V auguste padali zrážky na typicky zasneženom vrchole Grónska prvýkrát vo forme dažďa. Teploty na vrchole Grónska vystúpili v polovici augusta po tretíkrát za menej ako desať rokov nad bod mrazu. Podľa Národného centra údajov o snehu a ľade to boli najsilnejšie zrážky na ľadovom štíte od začiatku vedenia záznamov v roku 1950.

„Veci, ktoré sa dejú v Arktíde, nezostanú špecificky v Arktíde,“ predtým sa pre CNN vyjadrila Michelle McCrystallová, výskumníčka klímy z Manitobskej univerzity vo Winnipegu. „Skutočnosť, že by mohlo dôjsť k zvýšeniu emisií z topenia permafrostu alebo zvýšeniu globálneho nárastu hladiny morí, je globálnym problémom a potrebuje globálnu odpoveď,“ dodala.

Aj v krajine ľadu a snehu, v Grónsku, sa klíma mení. Na obrázku Grónsko počas letných mesiacov, zdroj: unsplash.com

  1. Zimná búrka v Texase zabila viac než 200 ľudí

Zatiaľ čo v Grónsku je abnormálny dážď, v Texase sneh a mrazy. Počas februára tohto roka zasiahla Texas zimná búrka a približne štyri milióny ľudí skončili bez elektriny. Krajina pritom nie je dostatočne vybavená, aby zvládla niekoľkodňové mrazy. Ministerstvo zdravotníctva štátu Texas oznámilo, že extrémne zimné počasie zabilo viac ako 200 ľudí. Nezávislá analýza Buzzfeed však uvádzala počet úmrtí medzi 500 a 1 000.

  1. Záplavy na troch kontinentoch

Čínska provincia Henan, Nemecko, Belgicko a Tennessee. Tieto oblasti, ktoré na prvý pohľad nič nespája, zasiahli počas roka 2021 ničivé povodne. V polovici júla silné záplavy zabili v Nemecku a Belgicku viac ako 200 ľudí, v Číne si vyžiadali viac ako tristo obetí. Zaplavené boli celé štvrte, pasažieri zostali uväznení vo vozňoch metra. V Spojených štátoch viedlo ohromujúce množstvo dažďa k bleskovým záplavám v Tennessee, ktoré zničili viac ako 270 domov a zabili viac ako dvadsať ľudí.

  1. V Mississippi vyčíňal hurikán Ida

Koncom augusta hurikán Ida štvrtej kategórie ničil domy, vyvracal stromy a prerušil dodávku elektriny pre viac ako milión zákazníkov v Mississippi a búrkami zničenom štáte Louisiana. Náraz neskončil len na pobreží Mexického zálivu.

Hurikán Ida v blízkosti New Orleans, 29. augusta 2021. Zdroj obrázka: unsplash.com

Keď sa búrka dostala do vnútrozemia, zvyšky hurikánu vyvolali na severovýchode mimoriadne prudké povodne. Záplavy zabili desiatky ľudí na severovýchode a mnohí z nich sa utopili v suterénnych bytoch v New Yorku. Niektorí ľudia, ktorí prežili Idu v meste, sú stále vysídlení a búrka odhalila naliehavú potrebu posilniť mestskú infraštruktúru proti zhoršujúcej sa klimatickej kríze. Informuje portál CNN.

  1. Séria tornád v USA

Na konci roka sa stredozápadom a juhovýchodom Spojených štátov amerických prehnala séria tornád. V týchto mesiacoch ide o neprirodzený jav, ktorý spôsobili vysoké teploty. V Kentucky tornáda vyvracali stromy, zrovnali so zemou domy a zabili desiatky ľudí.

  1. Vlny horúčav a lesné požiare

Extrémne vysoké teploty koncom júna zasiahli Britskú Kolumbiu a oblasti na severozápade Tichého oceána. Obyvatelia týchto oblastí na vysoké teploty neboli zvyknutí, mnohí nemali priestory vybavené klimatizáciou.

Západ Spojených štátov sužuje viacročné sucho, čo je podľa vedcov jasným znakom toho, ako klimatická kríza ovplyvňuje nielen počasie, ale aj zásobovanie vodou, výrobu potravín a výrobu elektriny.

Kanade boli tento rok takisto pokorené viaceré teplotné rekordy. Extrémne suchá prispeli k šíreniu lesných požiarov. OSN dospela k záveru, že suchá, ktoré sa mohli vyskytnúť len raz za desaťročie, sa teraz vyskytujú o 70 % častejšie.

Aj na Slovensku v posledných rokoch padajú teplotné rekordy. Tento rok v Hurbanove namerali najvyššiu teplotu počas zimného obdobia, a to 20, 6 stupňov Celzia vo februári 2021. Rovnakú teplotu namerali aj v roku 2019, vyššia teplota počas zimy na Slovensku nikdy nameraná nebola. Počas letných mesiacov sme si rovnako zvykli na horúčavy alebo prívalové dažde, ktoré ohrozujú životy a zamestnávajú záchranárov.

Tieto katastrofy dosvedčujú, že situácia je kritická a treba konať na globálnej i individuálnej úrovni.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.