Klimatický summit COP26

Aktuálne: Svetoví lídri sa zaviazali zastaviť odlesňovanie a znížiť emisie metánu

Británia privítala záväzok viac ako sto krajín sveta ukončiť odlesňovanie v nadchádzajúcom desaťročí. Iniciatívu podpísali aj predstavitelia Brazílie, kde dochádza k masívnemu úbytku dažďového pralesa. Svetoví lídri sa v rámci tejto iniciatívy na summite COP26 zaviazali k zastaveniu a zvráteniu odlesňovania a znehodnocovania pôdy. Chrániť chcú aj pôvodných obyvateľov dažďových pralesov. Mnohé štúdie totiž preukázali, že… Prečítať celé
Vydané 4. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Británia privítala záväzok viac ako sto krajín sveta ukončiť odlesňovanie v nadchádzajúcom desaťročí. Iniciatívu podpísali aj predstavitelia Brazílie, kde dochádza k masívnemu úbytku dažďového pralesa. Svetoví lídri sa v rámci tejto iniciatívy na summite COP26 zaviazali k zastaveniu a zvráteniu odlesňovania a znehodnocovania pôdy.

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

Chrániť chcú aj pôvodných obyvateľov dažďových pralesov. Mnohé štúdie totiž preukázali, že najlepším spôsobom, ako chrániť svetové lesy, je zveriť ich do rúk pôvodného miestneho obyvateľstva. Práve domorodci si často z generácie na generáciu predávajú poznatky o tom, ako lesy zachovávať. Informuje portál tvnoviny.sk.

„Klimatické zmeny a biodiverzita sú dvomi stranami jednej mince. Takže ochrana našich lesov nie je len správnym krokom v boji proti klimatickým zmenám, ale aj správnym smerom k prosperujúcej budúcnosti pre nás všetkých,“ uviedol britský premiér Boris Johnson, pre ktorého je táto dohoda kľúčová.

Dodržia lídri svoje záväzky?

„Podpísanie deklarácie je tá jednoduchá časť,“ uviedol na sociálnej sieti generálny tajomník OSN António Guterres, pričom dôležitejšie sú podľa neho činy.

Hoci Británia tento krok považuje za prvý veľký úspech klimatickej konferencie, odborníci sú skeptickí. Podľa nich politici dávali podobné veľkolepé sľuby aj predtým a vzápätí ich porušovali. Informuje tlačová agentúra AP. Vedúca výskumná pracovníčka Alison Hoare pre AP podotkla, že svetový lídri už v roku 2014 sľubovali ukončiť odlesňovanie do roku 2030. Napriek tomu sa tempo odlesňovania v mnohých krajinách zrýchlilo.

Dôležitosť lesných ekosystémov spočíva najmä v absorbovaní oxidu uhličitého z atmosféry. CO2 totiž patrí medzi hlavné skleníkové plyny. Avšak hodnota dreva a rastúci dopyt po poľnohospodárskej a pastevnej pôde vedú najmä v rozvojových krajinách k rozsiahlemu a často nezákonnému výrubu lesov. Ohrozené sú nielen lesy, ale aj domorodé obyvateľstvo.

Znižovať chcú aj emisie metánu

Predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyenová, v utorok v Glasgowe oznámila, že približne sto krajín podpísalo globálny záväzok znížiť do roku 2030 emisie metánu o tridsať percent úrovne z roku 2020. Podľa nej zníženie emisií metánu okamžite spomalí zmenu klímy, informuje spravodajský portál CNN. Tento silný skleníkový plyn, bez farby a zápachu, je hlavnou zložkou zemného plynu a v krátkodobom horizonte má osemdesiat krát väčšiu hrejivú silu ako oxid uhličitý.

Inzercia

Helen Mountfordová, viceprezidentka pre klímu a ekonomiku v environmentálnej výskumnej organizácii World Resources Institute, uviedla, že zníženie emisií metánu je nevyhnutné na to, aby sa zabránilo otepľovaniu planéty nad 1,5 stupňa Celzia.

Pomoc Juhoafrickej republike

Spojené štáty americké, Spojené kráľovstvo a krajiny Európskej únie oznámili, že v Juhoafrickej republike pomôžu financovať postupný prechod od uhlia k iným udržateľnejším energetickým zdrojom. Juhoafrická republika pritom celosvetovo patrí medzi krajiny s najväčšou závislosťou od uhlia. Týmto krokom chcú svetoví lídri ukázať smerovanie iným rozvojovým krajinám, informuje spravodajský portál CNN.

Ťažba uhlia, Indonézia. Ilustračný obrázok, zdroj: unspash.com

Mladá generácia vie, že nám dochádza čas

Na utorňajšom klimatickom summite v Glasgowe so svojím prejavom vystúpila aj prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, ktorá upriamila pozornosť na obavy mladých Slovákov.

„Mladá generácia tomu rozumie. V mojej krajine, na Slovensku, sa štyridsaťdva percent mladých ľudí veľmi obáva klimatickej krízy. Sedemdesiattri percent si myslí, že ľudstvo v starostlivosti o našu planétu zlyhalo. Dve tretiny považujú opatrenia politikov na riešenie klimatickej krízy za sklamanie. Nedávna štúdia z krajín po celom svete ukázala, že štyridsať percent mladých ľudí zvažuje, či mať pre klimatickú krízu deti. Je jasné, že mladá generácia vie, že nám dochádza čas. A nám politikom už dochádzajú výhovorky,“ poukázala na situáciu.

Prezidentka pozitívne vníma zníženie emisií V Európskej únií, ale aj na Slovensku: „Emisie Slovenska v porovnaní s rokom 1990 klesli o štyridsaťšesť percent, emisie metánu sú nižšie o viac ako o polovicu.“ Zároveň poukazuje na zintenzívnenie globálneho úsilia v boji proti klimatickej kríze vo všetkých krajinách sveta.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »