Tradičný taliansky dezert panettone

Taliansky dezert panettone v podaní majiteľa slávnej cukrárne

Taliansky vianočný panettone Sviatočný čas (a predovšetkým vianočný) je neodmysliteľne spätý s prípravou obľúbených jedál, ktoré symbolizujú kultúrne tradície danej krajiny. Sladký chlieb panettone je talianskou klasikou, ktorú s láskou pripravuje vychýrená rodinná pekáreň Olivieri, a to už dlhých šesť generácií. Pekáreň Olivieri sa pýši 140-ročnou tradíciou Nicola Olivieri, majiteľ a hlavný pekár v Olivieri vyrastal na mieste, na ktorom… Prečítať celé
Vydané 23. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Taliansky vianočný panettone

Sviatočný čas (a predovšetkým vianočný) je neodmysliteľne spätý s prípravou obľúbených jedál, ktoré symbolizujú kultúrne tradície danej krajiny. Sladký chlieb panettone je talianskou klasikou, ktorú s láskou pripravuje vychýrená rodinná pekáreň Olivieri, a to už dlhých šesť generácií.

Pekáreň Olivieri sa pýši 140-ročnou tradíciou

Nicola Olivieri, majiteľ a hlavný pekár v Olivieri vyrastal na mieste, na ktorom sa pečie čerstvý chlieb a sladkosti takmer 140 rokov. Prvotriedna pekáreň s cukrárňou má na konte mnoho ocenení za výrobu kvalitných kysnutých výrobkov – od pečiva, raňajkových dobrôt až po pizzu a chutný chlieb.

Vyrastať uprostred vône sladkostí či čerstvého chleba v Olivierovi prebudilo vášeň a zvedavosť, ktorú si pestoval už od útleho veku. Po skončení štúdia sa v roku 2010 presťahoval do zahraničia a získal skúsenosti ako cukrársky šéfkuchár v austrálskom Melbourne. Následne po všetkých školeniach sa mu napokon podarilo znovuobjaviť radosť a vášeň vo svete pečenia.

„Panettone sa tu v Taliansku vždy spájal s Vianocami a takisto tvorí súčasť našej kultúry,“ povedal Olivieri o kupolovitom sladkom chlebe, v ktorom narazíte predovšetkým na voňavé tóny masla, pomaranča a vanilky. „Odjakživa sa považoval za ikonický dezert na vianočný obed s rodinou, pri príležitostiach, kedy sú všetci pokope.“

Aj keď podľa skúseného pekára sa v posledných rokoch tradície viditeľne „posunuli“.

V Taliansku sme si panettone začali vychutnávať celoročne – od augusta do februára a skôr ako dezertnú tortu na raňajky.“

INZERCIA

„Olivieri je rodinná spoločnosť a určite veľká časť našich životov. Každá generácia pridávala nové produkty, takže sme sa vyvinuli do spoločnosti, ktorou sme dnes,“ ďalej vysvetlil.

„Doslova som vyrastal v našom pekárenskom laboratóriu, fascinovaný tým, že som sledoval, ako moja stará mama či rodičia miešajú cesto, pečú chlieb a koláče. Cítim sa neskutočne šťastný, že som súčasťou šiestej generácie, a som nesmierne vďačný za to, že moja rodina mi dala príležitosť rozbehnúť podnikanie. Pre mňa to nie je práca, je to súčasť môjho života a mojej vášne. Dúfam, že moje deti – ak budú chcieť – budú môcť pokračovať v našej tradícii.“

Inzercia

Nicola Olivieri počas prvých majstrovstiev Francúzska v Panettone. Zdroj:instagram.com , nicolaolivieri

 

Pripravený iba z kysnutého cesta

Klasický panettone recept rodiny Olivieri obstál skúškou času, čo vlastne dáva dokonalý zmysel. Koláč sa pripravuje iba z kysnutého cesta a vyžaduje si dvojité, 48-hodinové kvasenie. Obľúbená cukrovinka (okrem toho, že ju pečú z tých najlepších surovín) je posypaná austrálskymi hrozienkami, kandizovanými pomarančmi a kúskami vanilky Tahiti Bourbon.

Sú neochvejne verní rodinným tradíciám a receptom, najmä pri používaní prírodného kysnutého cesta, o ktoré sa poctivo starajú. Olivieri tiež vysvetlil, že proces kvasenia do detailov skúmali, dokonca spolupracovali s niektorými talianskymi univerzitami. Zamerali sa hlavne na spôsob, pri ktorom pridali jeden deň kvasenia naviac – v porovnaní s tradičnou metódou. Tento zdĺhavejší proces priniesol dezertu mäkkú štruktúru a ľahkú, skoro až vzdušnú textúru. Dôležitým pravidlom pri panettone je správne skladovanie – až do podávania by sa totiž mal odložiť na suché a chladné miesto. Pokiaľ ide o najlepší spôsob podávania lahodného dezertu, Olivieri ho navrhuje zohriať „asi hodinu predtým, ako si ho vychutnáte“. Po zohriatí a rozkrojení prichádza výrazná vôňa – kvetinová a oriešková aróma. Konzumovať ho môžete napríklad aj s francúzskym toastom a trochou mascarpone krému.

Ľahká štruktúra tradičného talianskeho dezertu. Zdroj:instagram.com , nicolaolivieri

Legenda o panettone

O tomto obľúbenom koláči však kolujú „klebety“, ktoré naznačujú, že pochádza už z 15. storočia. Istý vojvoda Moro z Milána usporiadal na Štedrý deň okázalé hody pre všetkých na kráľovskom dvore. Na každý z 12-tich luxusných chodov dohliadal iný tím šéfkuchárov, a to z dôvodu, aby vojvoda vyzeral čo najbohatšie. Na konci večera hostia očakávali sladký dezert. Hlavného cukrára však rozptýlil románik s krásnou šľachticovou manželkou a z jeho dezertu sa začalo podozrivo dymiť. Všetko zachránil mladý kuchár Toni, ktorý pozbieral zopár pomarančových šupiek, hrozienka a napokon zvyšky z pripáleného koláča. Do kysnutého cesta pridal zvyšné maslo, citrusy, hrozienka a zmes dal upiecť v okrúhlej panvici.

Nadýchaný sladký koláč v tvare kupoly zožal na dvore taký úspech, že vojvoda zavolal šéfkuchára späť do sály, aby ho pochválil. Ten sa ale za potlesku priznal a ukázal na autora koláča –  bol to pane di Toni, (Toniho chlieb) ktorý (ako hovorí legenda) sa stal známym talianskym panettone.

 

Zdroje: www.eataly.com, www.olivieri1882.com, abcnews.go.com

 

Zdroj titulnej fotografie: sk.pinterest.com

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »