TOP 10

Zvážte, či tam chcete naozaj ísť. Toto sú najnebezpečnejšie krajiny sveta

1. Afganistan Afganistan si podľa indexu IEP už štvrtý rok po sebe vyslúžil nechcené vyznamenanie, že je najmenej pokojným miestom na planéte, a to ešte pred pádom vlády podporovanej Západom a náhlym prevzatím moci militantmi Talibanu v lete 2021. Afganistan má navyše najvyšší počet úmrtí v dôsledku vojny a terorizmu zo všetkých krajín na svete…. Prečítať celé

1. Afganistan

Afganistan si podľa indexu IEP už štvrtý rok po sebe vyslúžil nechcené vyznamenanie, že je najmenej pokojným miestom na planéte, a to ešte pred pádom vlády podporovanej Západom a náhlym prevzatím moci militantmi Talibanu v lete 2021.

Afganistan má navyše najvyšší počet úmrtí v dôsledku vojny a terorizmu zo všetkých krajín na svete.

Od prevzatia moci Talibanom malo len málo ľudí povolené opustiť krajinu, bolo popravených mnoho bývalých predstaviteľov vlády, a urobili razie v domoch novinárov, aktivistov a ochrancov ľudských práv. Práva žien a dievčat sú ohrozené a mnohé ženy, ktoré predtým zastávali vedúce pozície, boli prepustené.

Násilie v Afganistane pohltilo v roku 2020 40 percent hrubého domáceho produktu. Okrem vojenských bojov má Afganistan aj vážne problémy s kriminalitou.

„Afganistan prepustí 5000 militantov z Talibanu v dvoch fázach.“ Uvádza správa z marca 2020. Zdroj: defencenews.sk

2. Jemen

Jemen sa posunul o niekoľko pozícií na druhú najnebezpečnejšiu krajinu. Podľa OSN je v Jemene najhoršia humanitárna kríza na svete, kde počas piatich rokov trvajúceho konfliktu opustilo svoje domovy 4,3 milióna ľudí a 14 miliónov ľudí je ohrozených hladom a prepuknutím smrteľných chorôb. Približne 80 % obyvateľov Jemenu (24 miliónov ľudí) zúfalo potrebuje humanitárnu pomoc.

Okrem toho je Jemen čoraz viac sužovaný násilnou kriminalitou, a takmer 13 percent populácie tvoria utečenci alebo vnútorne vysídlené osoby.

 

3. Sýria

Sýria je treťou najnebezpečnejšou krajinou sveta. Sýrska občianska vojna sužuje krajinu od marca 2011 a bola druhou najsmrteľnejšou vojnou 21. storočia. Do marca 2019 zo Sýrie utieklo 5,7 milióna ľudí a viac ako 6 miliónov bolo vnútorne vysídlených.

Krajina zaznamenala určité zlepšenie politickej stability vďaka tomu, že prezident Bašár al-Asad upevnil svoju moc. Napriek tomu hrozba teroru v Sýrii vzrástla a krajina v roku 2020 utrpela ničivé útoky ISIS a al-Káidy.

V dôsledku týchto problémov Sýria stratila 82 percent svojej ekonomickej produkcie.

 

4. Južný Sudán

Africký národ sa odtrhol od Sudánu a v roku 2011 založil nezávislý štát, ale spory medzi oboma krajinami udržujú Južný Sudán nestabilný.

V Južnom Sudáne prebiehajú konflikty, občianske nepokoje a rozšírená násilná trestná činnosť vrátane lúpeží, útokov, krádeží áut a únosov. Ozbrojený konflikt existuje väčšinou medzi vládou a opozičnými skupinami.

Zneužívanie civilistov, vrátane „strašnej úrovne sexuálneho násilia“, prinútili 4 milióny ľudí opustiť svoje domovy. Africká krajina prišla v roku 2020 v dôsledku násilia o 40 percent svojho hrubého domáceho produktu.

 

5. Irak

Irak sa v najnebezpečnejších krajinách posunul o dve pozície vyššie z tretej na piatu.

Naďalej má vnútorné aj vonkajšie konflikty, vrátane teroristických útokov. ISIS pokračuje v zajatí a zabíjaní civilistov a iracké ozbrojené sily stále porušujú ľudské práva, vrátane porušovania slobody zhromažďovania a práva žien. Americkí občania navštevujúci Irak sú vystavení mimoriadne vysokému riziku násilia a únosu.

 

Bojovníci aš-Šabáb ovládali časti Mogadiša predtým, ako boli v roku 2011 vytlačení. Zdroj: dw.com

6. Somálsko

Je to krajina, kde bolo v roku 1993 zabitých 18 príslušníkov amerických špeciálnych síl pri krvavej zrážke so somálskymi silami, pri incidente, ktorý inšpiroval knihu Marka Bowdena „Černý jestřáb sestřelen “, ako aj film natočený na jej základe. Aj o viac ako štvrťstoročie neskôr, je Somálsko stále extrémne násilným miestom.

Únosy, vraždy a iné násilné trestné činy sú bežné, a teroristi sa naďalej zameriavajú na letiská, vládne budovy, hotely, či nákupné oblasti. V dôsledku pokračujúceho konfliktu medzi vládnymi silami a militantnou skupinou aš-Šabáb, je v tejto africkej krajine vysídlených 20 percent svojej populácie.

 

7. Konžská demokratická republika

Kongo sa na zoznam dostalo čiastočne kvôli zhoršujúcim sa vzťahom so susednou Zambiou v roku 2020, o sporné územie, čo viedlo k pohraničným šarvátkam medzi vojenskými silami oboch krajín.

Násilie stálo Kongo 9 percent hrubého domáceho produktu. Násilné zločiny, ako sú ozbrojené lúpeže, ozbrojené vpády do domov a útoky, sú bežné a miestnej polícii chýbajú zdroje na účinnú reakciu. Útočníci sa často môžu vydávať za policajtov alebo bezpečnostných agentov.

 

8. Líbya

15-mesačný konflikt medzi ozbrojenými skupinami, ktorý sa skončil v júni 2020, si vyžiadal stovky zabitých a nezvestných civilistov, a tisíce vysídlených ľudí .

O rok neskôr africký národ stále trpí silnými občianskymi nepokojmi a politickou nestabilitou, a takmer 45 percent Líbyjčanov za posledné dva roky osobne zažilo násilie.

Na mape cestovného rizika, ktorú zostavila spoločnosť International SOS na riadenie zdravia a bezpečnosti, krajinu hodnotí ako krajinu s „extrémnou“ úrovňou rizika pre cestujúcich.

 

9. Stredoafrická republika

Násilie stálo Stredoafrickú republiku 37 percent jej hrubého domáceho produktu v roku 2020. Prezident Faustin-Archange Touadéra sa uchádzal o druhý mandát a obvinil svojho predchodcu Françoisa Bozizého z pokusu o prevrat s povstaleckými skupinami. Národný volebný úrad 4. januára 2021 vyhlásil prezidenta Touadéra za víťaza. Spojenci bývalého prezidenta Bozizého zaútočili na mestá napriek mierovej dohode medzi vládou a 14 neštátnymi ozbrojenými skupinami z roku 2019. Približne 20 percent obyvateľstva krajiny utieklo pred násilím a neistotou, ktoré sprevádzali voľby v decembri 2020, a šírili sa do susedného Kamerunu, Čadu a Konžskej republiky.

 

10. Rusko

Na rozdiel od väčšiny ostatných z 10-tky, Rusko nemalo vnútorný ozbrojený konflikt, ale Rusko malo jeden z najväčších nárastov násilných demonštrácií. V reakcii na otravu a zadržanie opozičného vodcu Alexeja Navaľného vyšli Rusi do ulíc, napriek tomu, že sa ich polícia pokúšala rozohnať násilím, a bolo zatknutých viac ako 8 500 ľudí.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »