Kleptománia: Zlodej na plný úväzok

Prečo bohatí ľudia kradnú to, čo si môžu dovoliť? Kleptománia je stav, keď človek pociťuje neustále nutkanie ukradnúť veci, ktoré nepotrebuje. Paradoxne ukradnuté predmety zvyčajne nemajú vysokú hodnotu. Napokon končia v kontajneri alebo v iných domácnostiach – ako dar. Kleptomani zvyčajne neplánujú svoje krádeže, dokonca sa po nej cítia previnilo a majú sklony k depresii. Práve z toho dôvodu „svoje suveníry“… Prečítať celé
Vydané 7. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Prečo bohatí ľudia kradnú to, čo si môžu dovoliť? Kleptománia je stav, keď človek pociťuje neustále nutkanie ukradnúť veci, ktoré nepotrebuje. Paradoxne ukradnuté predmety zvyčajne nemajú vysokú hodnotu. Napokon končia v kontajneri alebo v iných domácnostiach – ako dar.

Kleptomani zvyčajne neplánujú svoje krádeže, dokonca sa po nej cítia previnilo a majú sklony k depresii. Práve z toho dôvodu „svoje suveníry“ niekomu darujú. V lepších prípadoch sa priznajú a dodatočne uhradia škody.

Ľudia, ktorí majú kleptomániu vedia, že nie je správne kradnúť. No, nevedia si pomôcť, túžba je silnejšia ako oni. Neodrádza ich ani následok krádeže – prichytenie, hanba, zatknutie alebo väzenie.

Kleptománia je nezvyčajná

Lekári ju vedia diagnostikovať už deťom vo veku štyroch rokov. Môže však u ľudí prepuknúť aj neskôr počas dospievania alebo v dospelosti. Zriedkavo aj v neskorej dospelosti. Odborníci odhadujú, že kleptománia postihuje 0,3 až 0,6 percenta populácie USA. Táto porucha je trikrát častejšia u žien ako u mužov.

Kleptománia nie je nebezpečná, ale stále môže dosť závažne ovplyvniť život. Môže byť príčinou straty zamestnania, priateľstva a spúšťačom problémových vzťahov. Táto porucha však nie je sama o sebe nebezpečná. Ľudia, ktorí ňou trpia majú väčšiu predispozíciu k sebapoškodzovaniu či samovražedným myšlienkam. Ide o zvyčajne celoživotný stav.

Aké sú symptómy kleptománie?

  • Neschopnosť odolať silnému nutkaniu kradnúť
  • Predmety nie sú kradnuté z núdze alebo pre ich hodnotu
  • Po krádeži nasleduje potešenie, úľava alebo iné pozitívne emócie
  • Niektorí ľudia ukradnuté veci vyhadzujú alebo darujú. Môže sa však stať, že ich doma hromadia
  • Krádež nie je plánovaná
  • Svoj problém taja pred blízkym okolím

Nutkanie kradnúť sa zväčša vyskytuje náhle – nečakane. Väčšina kleptomanov okráda ľudí na verejných miestach (obchody), dokonca „potiahnu“ niečo priateľom alebo známym (napr. na párty).

Ako sa lieči kleptománia?

Psychoterapia je hlavnou liečbou porúch kontroly impulzov, ako je kleptománia. Väčšina z tých, ktorí trpia kleptomániou, ani netuší, prečo neustále kradnú. Cieľom tejto terapie je pomôcť im pochopiť prečo a naučiť ich adekvátne reagovať na nutkania. V extrémnych prípadoch kleptománie môžu byť predpísané lieky na liečbu závislosti.

Deje sa tak s cieľom vyvážiť chémiu v mozgu, ktorá spôsobuje nutkanie kradnúť. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Spoveď anonymného kleptomana

Keď mal P. Dandekar 22 rokov, ukradol z kolegovho stola pero. Hoci ho nepotreboval a nikdy ho nepoužil, trpel nekonečným nutkaním si ho privlastniť. O niekoľko dní siahol po zošívačke, ceruzkách, gume– skratka takmer všetky odcudzené kancelárske potreby hromadil v bezpečí domova. Kradol tak dlho, až si toho všimli jeho kolegovia. Neskôr (o niekoľko rokov) si ho predvolal manažér, ktorý ho konfrontoval ohľadom odcudzenia firemných vecí. Po tejto „verejnej“ potupe Dandekar vyhľadal odbornú pomoc.

„Potreboval som zažiť taký stupeň verejného poníženia, ktorý ma prinúti navštíviť lekára. Stratil som takmer všetkých priateľov, pretože zistili, že aj im miznú z bytu predmety,“ priznal sa mladý kleptoman.

Dandekar navštevoval 18 mesiacov psychiatra. Terapia zahŕňala niekoľko skupinových sedení s jeho rodinou a dvoma najlepšími priateľmi, kde im terapeut vysvetlil, čo je kleptománia, a snažil sa ich presvedčiť, že nie je obyčajný zlodej. V súčasnosti sedem rokov nič neukradol.

Neslušné obsesie celebrít

Takmer neobmedzené finančne prostriedky na bankových účtoch, mnoho majetku, dizajnové kúsky v šatníku. Život plný lesku, pôvabu a luxusu môže mať aj odvrátenú stránku. Len málokto by povedal, že celebrity takého rozmeru ako sú Megan Fox, Britney Spears, Winona Ryder či Lindsay Lohan boli prichytené pri krádeži.

Megan Fox bola niekoľkokrát prichytená pri krádeži v supermarketoch či hypermarketoch. Napríklad Lindsay Lohan raz vyšla z klenotníctva s náhrdelníkom za 2 500 dolárov – nezaplatila zaň. K incidentu došlo v roku 2011. Lindsay bola presvedčená o tom, že si ho len požičala.

Hoci má Britney Spears pochybnú minulosti (i súčasnosť), tak o financie núdzu nemala. Napriek tomu ju často prichytili pri krádeži. Dokonca si v kabínke vyskúšala oblečenie, s ktorým napokon obchod opustila (bez zaplatenia). ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Ako sme už uviedli kleptománia nie je bežná. Väčšina ľudí v skutočnosti nikdy nevyhľadá odbornú pomoc. Nakoniec končia po opakovaných krádežiach vo väzení. Kleptománia často začína v období dospievania alebo v mladej dospelosti, ale môže začať aj neskôr. Rizikovými faktormi je rodinná história – dedičnosť poruchy. Tiež iná psychická porucha. Ľudia s kleptomániou majú často inú poruchu duševného zdravia, ako je úzkosť, depresia alebo OCD.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.