Vedeli ste prečo máme občas kŕče a sme stuhnutí? Takto si môžete regulovať svalové napätie!

Čo je to gama slučka? Gama slučka je spätná väzba v našom nervovom systéme, ktorá reguluje úroveň napätia v našich svaloch.   Čo je svalové vreteno? Dôležitá časť gama slučky, svalové vretienka, sú špecifickým typom senzorických receptorov známych ako proprioreceptory. Propriocepcia je spôsob, akým vnímame svoje telo v priestore, a svalové vretená nám pomáhajú vnímať… Prečítať celé

Čo je to gama slučka?

Čo je svalové vreteno?

Propriocepcia je spôsob, akým vnímame svoje telo v priestore, a svalové vretená nám pomáhajú vnímať polohu nášho tela tým, že nám poskytujú spätnú väzbu o dĺžke našich svalov.

Svalové vretená sa nachádzajú v našich kostrových svaloch, kde zisťujú zmeny v dĺžke našich svalov. Z tohto dôvodu sú tiež označované ako úsekové receptory.

Ako funguje gama slučka

Gama slučka sa skladá z alfa a gama motorických neurónov, senzorických neurónov, svalových vretien a kostrových svalov.

Gama slučka funguje medzi miechou a svalmi, a rýchlo a automaticky reguluje úroveň napätia v našich svaloch.

Alfa motorické neuróny riadia kontrakciu kostrového svalstva, zatiaľ čo gama motorické neuróny riadia kontrakciu svalových vlákien umiestnených vo svalovom vretienku.

Keď náš mozog pošle správu dole do alfa motorických neurónov, aby stiahli sval, naše gama motorické neuróny dostanú správu, aby stiahli aj svalové vlákna vo svalovom vretienku. Toto sa nazýva alfa-gama koaktivácia a dochádza k nej tak, že svalové vreteno zostáva vždy aktívne a schopné vnímať zmeny v dĺžke svalu.

Naša dĺžka svalov je teda určená zostupnými správami z centrálneho nervového systému, a automatickou aktivitou, ktorá sa vyskytuje v slučke spätnej väzby gama.

VLÁKNA SVALOVÉHO VRETIENKA SÚ ŠPECIALIZOVANÝ TYP SVALOVEJ BUNKY. NACHÁDZAJÚ SA V SVALE A LEŽIA PARALELNE S PRAVIDELNÝMI SVALOVÝMI VLÁKNAMI. Zdroj: learnmuscles.com

Prečo je gama slučka taká dôležitá?

Keď gama slučka funguje správne, všetko je skvelé.

Svaly sťahujeme, keď ich potrebujeme použiť, a automaticky sa uvoľnia, keď skončíme s pohybom.

Počas nášho života si však rozvíjame naučené motorické vzorce – zaužívané spôsoby státia a pohybu. V dôsledku tohto procesu rozvoja svalovej pamäte máme tendenciu sťahovať určité svaly stále dookola rovnakými vzormi.

Keď sa gama motorické neuróny stanú nadmerne aktívnymi, alebo keď sa aktivácia alfa a gama motorických neurónov stane nevyváženou, pociťujeme zvýšenú úroveň svalového napätia, svalové kŕče a stuhnutosť.

Preto je gama slučka taká dôležitá. Keď stratíme schopnosť úplne ovládať a uvoľniť svoje svaly, dejú sa veci, ktoré nám znepríjemňujú život a bežné fungovanie.

Napäté svaly sú bolestivé, vyťahujú našu kostru zo zarovnania, stláčajú kĺby, zvyšujú riziko zranenia a zvyšujú krvný tlak.

Svalová kŕčovitosť a stuhnutosť obmedzujú našu schopnosť chodiť, a vykonávať akúkoľvek činnosť vyžadujúcu jemnú motoriku.

Prakticky každý má vyššiu ako normálnu úroveň napätia v niektorých svaloch v tele, a toto napätie je výsledkom aktivity gama slučky.

Ako si rozvíjame zvyčajné spôsoby státia a pohybu a sťahujeme svaly stále tým istým spôsobom, naša aktivita gama slučky sa prispôsobuje tým, že postupne umožňuje, aby pokojová úroveň napätia v našich svaloch bola stále vyššia a vyššia.

Bez vedomého zásahu toto nahromadenie svalového napätia pokračuje počas celého nášho života. To je dôvod, prečo máme tendenciu byť občas stuhnutými, a máme obmedzený pohyb, keď starneme: je to nahromadenie svalového napätia.

Schematický diagram gama slučky, ktorá je permanentne stimulovaná vonkajšími impulzmi v skupine ľudí postihnutých chronickým stresom. Zdroj: researchgate.net

Môžeme ovládať aktivitu gama slučky?

Áno, môžeme!

Aj keď sa naše svalové napätie a zvyčajné držanie tela a pohyb, môžu zdať mimo našej kontroly, môžeme úplne precvičiť naše naučené motorické vzorce, a upraviť aktivitu gama slučky tým, že nášmu nervovému systému poskytneme biologickú spätnú väzbu.

Naša pandikulárna reakcia je spôsob, akým inštinktívne reagujeme na nahromadenie napätia v našich svaloch.

Ak ste niekedy videli, ako sa pes alebo mačka prehýbajú v chrbte, keď vstávajú zo spánku, alebo ste videli, ako si bábätko naťahuje ruky a nohy, keď sa prebúdzajú, boli ste svedkami pandikulárnej reakcie.

Naša prirodzená pandikulárna reakcia a dobrovoľná pandikulácia poskytujú nášmu nervovému systému informácie o úrovni kontrakcie v našich svaloch. Pandikulácia našich svalov postupne obnovuje normálnu úroveň spúšťania gama motorických neurónov a znižuje úroveň svalového napätia nastavenú gama slučkou.

Je dôležité pochopiť, že vonkajšia manipulácia, ako je strečing, masáž a chiropraktická práca, má malý alebo žiadny trvalý vplyv na aktivitu gama slučky, pretože nezahŕňa žiadny aktívny pohyb z vašej strany.

Pomalý, vedomý, aktívny pohyb je potrebný na zmenu naučených motorických vzorcov a na úpravu úrovne spúšťania gama motorických neurónov.