Cestovateľ v čase, Jules Verne, a zaujímavé fakty z jeho života

Francúzsky spisovateľ Jules Verne je od roku 1879 druhým najprekladanejším autorom na svete, hneď po Agathe Christie. No pred Shakespearom! Počas svojej kariéry napísal viac ako 50 hier, románov a esejí, ktoré mu priniesli slávu. Cesta do stredu Zeme, Cesta okolo sveta za 80 dní a Dvadsaťtisíc míľ pod morom sú tie najznámejšie príbehy, ktoré… Prečítať celé
Vydané 12. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Francúzsky spisovateľ Jules Verne je od roku 1879 druhým najprekladanejším autorom na svete, hneď po Agathe Christie. No pred Shakespearom!

Počas svojej kariéry napísal viac ako 50 hier, románov a esejí, ktoré mu priniesli slávu. Cesta do stredu Zeme, Cesta okolo sveta za 80 dní a Dvadsaťtisíc míľ pod morom sú tie najznámejšie príbehy, ktoré pozná snáď každý.

Avšak jeho rovesníci ho opakovane odmietali. Jeho diela považovali za detské až smiešne.

Jules Verne

Jules Verne miloval more

Verne sa narodil a vyrastal v prístavnom meste Nantes. Tu bol obklopený loďami, ktoré veľmi miloval. V roku 1839 sa dokonca tajne dostal na miesto palubného chlapca na lodi. Avšak skôr, ako sa mala plavba začať, jeho otec ho z lode odvliekol. Malý Jules mal vtedy len 11 rokov!

Bol 15 krát odmietnutý

Jules Verne bol synom právnika. Jeho otec očakával, že mladý Jules po jeho odchode do dôchodku prevezme jeho právnickú prax. No Jules sníval o tom, že bude umelec. Toto rozhodnutie však jeho rodina nepodporovala. Aby Jules Verne priniesol peniaze do svojej domácnosti, pracoval ako burzový maklér. Avšak stále pokračoval v písaní.

Po pätnástich odmietnutiach sa Jules Verne stretol s vydavateľom Pierrom-Julesom Hetzelom. Ten súhlasil s vydaním jeho prvého románu za podmienok silnej revízie textu.

Pierre-Jules Hetzel a Jules Verne sa stali blízkymi priateľmi. Pod jeho vedením sa Jules Verne stal rýchlo úspešným. (Portrét Pierra-Julesa Hetzela, Wikipedia)

 

Mal zlomené srdce

Populárnou časťou spisovateľovho života sú jeho nešťastné lásky. Prvou sa stala jeho sesternica Caroline Tronson. Verne sa do svojej sesternice zamiloval, keď bol ešte celkom mladý. Venoval jej niekoľko básní. No ona jeho lásku neopätovala a v roku 1847, keď mala dvadsať rokov, sa vydala za štyridsaťročného muža, čo Julesovi zlomilo srdce.

Bol v Paríži počas Francúzskje revolúcie 1848

Rok 1848 bol v celej Európe búrlivým rokom, pretože v mnohých krajinách došlo k povstaniam. Prvotná iskra vzplanula vo Francúzsku, v Paríži, kam sa mladý Jules presťahoval, aby študoval právo. V liste svojej matke napísal: „Vo štvrtok boli boje intenzívne. Na konci mojej ulice boli domy zbúrané delostreleckou paľbou.“

Francúzska revolúcia sa začala vo februári 1848 rozsiahlymi protestmi v Paríži. Kráľ Ľudovít Filip bol nútený abdikovať a bola vyhlásená druhá republika.

 

Kúpil si loď

Jednou z prvých vecí, ktoré si Jules Verne kúpil za peniaze zo svojich diel, bola loď. S touto loďou spolu s manželkou Aimée du Fraysse de Viane precestovali Britské ostrovy a Severnú Ameriku, kde sa vydali po rieke Hudson až k Niagarským vodopádom. Tieto cesty poslúžili ako inšpirácia pre jeho zbierku románov Neobyčajné cesty.

Bol postrelený

Jules Verne bol v roku 1885 postrelený. Páchateľom trestného činu bol jeho synovec Gaston Verne. Zasiahol ho len do nohy, no táto udalosť mala silný vplyv na jeho duševné zdravie. Guľku sa nikdy nepodarilo odstrániť, a preto Jules do konca života krýval. Gastonove motívy neboli nikdy objasnené. Gastonov otec tvrdil, že chcel upútať pozornosť na Julesa Verna, aby podporil jeho prijatie do Francúzskej akadémie. Gaston zvyšok svojho života strávil v ústave pre duševne chorých.

 

Predpovedal budúcnosť

Milovníci vedeckej fantastiky a dobrodružného žánru často označujú Julesa Verna za „cestovateľa v čase“. Je to narážka na jeho neuveriteľnú schopnosť predvídať vedecký pokrok a bezkonkurenčne jasne ho opísať vo svojich románoch:

 • počítače a internet,
 • predmestia,
 • vývoj v železničnej doprave,
 • ponorky,
 • mrakodrapy
 • autá,
 • elektrické osvetlenie ulíc,
 • výťahy,
 • a mnoho ďalších.

Rovnako ako aj cesta na Mesiac.

Zdroje: DiscoverWalks, BookAnalysis, ThePortalist, FactsKing, Factinate

Ilustračný obrázok: Patrick Chartol, Pixabay

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

 • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
 • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.