1. časť

Poľsko ako ho nepoznáte: literárna superveľmoc

Dejiny poľskej literatúry sú jedny z najfascinujúcejších. A v súčasnosti je poľský literárny trh jedným z najdynamickejších v Európe. Zaujímavé fakty Poľská škola reportáže Poľská literatúra faktu, ktorú preslávil Kapuściński, sa často považuje za národnú špecialitu. Jednou z vlastností, ktoré sa často označujú za charakteristické pre poľskú reportáž, je záľuba v miestach a udalostiach, ktoré sa… Prečítať celé
Vydané 27. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,
literárna superveľmoc

Literárna superveľmoc z Východnej Európy (Ilustračná foto: Jaredd Craig)

Zaujímavé fakty

• Poľská škola reportáže

Poľská literatúra faktu, ktorú preslávil Kapuściński, sa často považuje za národnú špecialitu. Jednou z vlastností, ktoré sa často označujú za charakteristické pre poľskú reportáž, je záľuba v miestach a udalostiach, ktoré sa zdajú byť banálne, ale ktoré odhaľujú detaily. Vedúce osobnosti poľskej reportáže boli kvôli cenzúre nútené používať kamufláž. Človek nemohol priamo zdieľať svoje názory tak, ako ich cítil, nemohol poukazovať na zlo prítomné v systéme. Pravda sa nedala reálne prezentovať. Keďže bolo zakázané kritizovať systém ako celok, reportéri sa zameriavali na osudy jednotlivcov.

• Veľmi dôležitý muž

Poľskú literatúru takmer sám vyzdvihol na nebývalú úroveň Jan Kochanowski (1530-1584). Jeho literárny jazyk bol na svoju dobu veľmi vyspelý a súčasní čitatelia mu rozumejú aj po vyše 450 rokoch. Kochanowského Lamenty, ktoré napísal po smrti svojej dcéry Uršuly, sa považujú za jedno z najväčších diel európskej renesančnej literatúry.

• Najlepší latinský básnik

Latinčina bola jazykom literatúry a vysokej kultúry až do novoveku. Poliaci boli považovaní za majstrov rečníkov a básnikov v tomto jazyku. Sarbiewski (pseudonym Sarbievius) bol považovaný za najlepšieho latinského básnika od čias Horácia (10 p.n.l).

• Makarónčina

Táto zvláštna zmes latinčiny a polštiny bola taká rozšírená, že sa niekedy nazývala tretím jazykom Poliakov (druhým bola latinčina). Touto makarónčinou sa hovorilo na politických zhromaždeniach, súdnych tribunáloch, ale aj v školách a na kráľovskom dvore.

• Poľská literatúra vznikala hlavne mimo Poľska

Mnohé z najznámejších diel boli napísané mimo Poľska. Rozdelenie krajiny koncom 18. storočia, následné národné povstania v 19. storočí a druhá svetová vojna so svojimi brutálnymi dôsledkami vyvolali niekoľko masívnych emigračných vĺn (a deportácií).

• Svedectvá holokaustu

Poľská literatúra bola jednou z prvých, ktorá skúmala možnosti zobrazenia reality druhej svetovej vojny a holokaustu. Medailóny Zofie Nałkowskej (1946) a kniha Tadeusza Borowského patria k prvým a najdesivejším svedectvám o holokauste.

Literárna superveľmoc

Od založenia Nobelovej ceny za literatúru získalo Poľsko 5 Nobelových cien. Od konca roka 2019 je Poľsko na 8. mieste v celkovom zozname nositeľov Nobelovej ceny podľa krajín.

1905: Henryk Sienkiewicz dostal cenu za dielo Potopa (Potop). Táto historická trilógia sa odohráva v 17. storočí, v Poľsku počas veľkých politických nepokojov. A stala sa veľkým zdrojom vlasteneckej nádeje.

1924: Zaujímavosťou je, že jedným z hlavných súperov Władysława Reymonta v boji o Nobelovu cenu bol takisto poľský spisovateľ Stefan Żeromski. Porota nakoniec ocenila román Chlapi (v origináli Chłopi). Tento štvorzväzkový národný epos zobrazuje jeden rok života roľníkov žijúcich v malej dedine v Poľsku.

1980: Czesław Miłosz a jeho zisk Nobelovej ceny mali politický charakter. Západ sa snažil touto cenou podporiť politické zmeny v sovietskom bloku.

1996: Wisława Szymborska bola ocenená za poéziu. Jej diela sa zameriavajú na každodenné trápenia a zúfalstvo, ktoré podáva prateľskou a ironickou formou.

2018: Olga Tokarczuk získala cenu za dielo Bieguni (Flights). Pôvodný poľský názov odkazuje na sektu utečencov (bieguni), ktorí veria, že byť v neustálom pohybe je trik, ako sa vyhnúť zlu. Román sa odohráva medzi 17. a 21. storočím. Je to filozofická úvaha o súčasnom cestovaní.

Čo hovoria klasické diela o Poľsku?

• William Shakespeare, Hamlet (1599-1602)

Zmienka o Poľsku v tomto diele hovorí o vtedajších kultúrnych stereotypoch. Predstavuje túto krajinu ako večne zamrznuté vzdialené východoeurópske kráľovstvo. V skutočnosti sa vízia Poliakov jazdiacich na saniach v ľadovej krajine ukázala ako dosť populárna, pretože mnohí z tých, ktorí sa dobre nevyznajú v geografii stredovýchodnej Európy, si stále myslia, že Poľsko je krajina, kde sa pohybujú aj ľadové medvede.

• Heinrich Heine, Spomienky pána Schnabelewopského (1831)

Názov aj dej tejto knihy vychádza z ďalšieho stereotypu o Poliakoch. Nemecký romantik Heine sa pohráva s vtipnými a veľmi ťažko vysloviteľnými poľskými menami.

• Jules Verne, 20,000 metrov pod morom (1870)

Oči verejnosti sa opäť upriamili na Poľsko v roku 1863, keď Poliaci bojovali proti Ruskému impériu vo vojne. Táto udalosť údajne urobila veľký dojem aj na legendárneho spisovateľa Julesa Verna. Francúzsky autor si dokonca pôvodne predstavoval kapitána Nema ako poľského povstalca. V ranom náčrte románu bol Nemo Poliak, ktorý sa chcel pomstiť Rusom po tom, čo mu vyvraždili alebo vyhnali na Sibír väčšinu rodiny. Avšak vydavatelia Verneových diel sa obávali vplyvných ruských kruhov v Paríži. Preto presvedčili Verna, aby zmenil pôvod kapitána Nema. Nakoniec sa z kapitána Nema stal indický princ, ktorý sa vzbúril proti Angličanom.

Zdroj: Culture.pl