Granada: klenot Španielska, ktorý uchváti aj vás

Granada je rozhodne jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest v Španielsku. Ak plánujete návštevu tohto mesta, tu je niekoľko tipov na miesta, ktoré by ste mali vidieť. Alhambra Alhambra je najnavštevovanejšia pamiatka v Granade a dokonca aj v Španielsku! Keď ju uvidíte, pochopíte, prečo do Granady ročne prichádzajú viac ako dva milióny ľudí z celého… Prečítať celé
Vydané 12. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Granada je rozhodne jedno z najkrajších a najzaujímavejších miest v Španielsku.

Alhambra

Alhambra je najnavštevovanejšia pamiatka v Granade a dokonca aj v Španielsku!

Keď ju uvidíte, pochopíte, prečo do Granady ročne prichádzajú viac ako dva milióny ľudí z celého sveta.

Toto miesto svetového dedičstva UNESCO, nazývané aj Červený palác, bolo postavené v 13. storočí maurskými panovníkmi, aby slúžilo ako ich sídlo.

V monumentálnom prostredí Alhambry nájdete niekoľko stredovekých palácov, nádherné okolité záhrady, starobylé hradby a strážne veže.

Paláce Nasrid, najmä Palác Comares (bývalý sultánov palác) a Palác levov so známym dvorom levov a 124 mramorovými stĺpmi, určite pri vašej návšteve nevynechajte.

Generalife býval letným sídlom sultánov. Môžete sa prejsť a užiť si prepychové kvetinové záhrady s fontánami.

Alcazaba je vojenská pevnosť z 11. storočia. Je to najstaršia časť Alhambry a slúžila ako základ pre všetky neskoršie stavby.

Môžete sa dostať do niekoľkých veží a vychutnať si výhľad na mesto.

Pretože veľa ľudí chce navštíviť Alhambru, existuje denná kvóta návštevníkov.

Mali by ste teda kúpu lístkov riešiť dopredu, v ideálnom prípade by ste to mali urobiť aspoň týždne alebo dokonca mesiace vopred počas hlavnej sezóny!

K dispozícii je niekoľko možností: prehliadky so sprievodcom, vstupy s audio sprievodcom alebo nočné prehliadky.

Alhambra. Zdroj: spain.info

Štvrť Albaicin

Počas vašej cesty do Granady by ste sa mali vydať na prechádzku do štvrte Albaicin.

Nachádza sa na vrchole kopca, priamo cez Alhambru.

So svojimi vydláždenými úzkymi uličkami a bielymi domami, je to jedna z najautentickejších a najčarovnejších štvrtí mesta.

Ide o bývalú arabskú štvrť Granady, je to ideálne miesto na objavovanie orientálnych produktov a užijete si tam jedinečnú atmosféru.

Sacromonte. Zdroj: itinari.com

Sacromonte

Nachádza sa severovýchodne od Albaicínu, na kopci Valparaiso.

Táto bývalá rómska štvrť je známa svojimi troglodytskými domami, „cuevas“.

Niektoré z nich usporadúvajú tanečné predstavenia flamenca a obdobné predstavenia.

Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii a tradíciách štvrte Sacromonte, mali by ste navštíviť Múzeum Cuevas del Sacromonte.

Ďalšou skvelou vecou je ísť na prehliadku opátstva Sacromonte a jeho katakomb so sprievodcom.

Odtiaľ si môžete vychutnať krásny výhľad na Alhambru, Albaicin a Sacromonte.

Grandadská katedrála. Zdroj: spain.info

Granadská katedrála

Táto katedrála je jednoznačne nevyhnutnosťou v Granade!

Katolícki králi sa rozhodli postaviť túto katedrálu v priebehu 16. storočia. Dokončenie však trvalo takmer 200 rokov!

Pri návšteve je to jasne vidieť, je tu architektonický mix renesancie, baroka a gotiky.

Bañuelo. Zdroj: andalucia.org

Bañuelo, staroveké arabské kúpele

Arabské kúpele Bañuelo z 11. storočia sú jedným z najkompletnejších a najzachovalejších starovekých arabských kúpeľov v Španielsku, a nachádzajú sa na úpätí Alhambry.

Bañuelo a Granadská katedrála sa nachádzajú v centre mesta, asi 5 minút chôdze od seba.

Je teda výhodné si výlety naplánovať tak, že tieto dve zastávky zaradíte za sebou, ušetríte tak mnoho času.

Corral del Carbón. Zdroj: conciertosengranada.es

Corral del Carbón

Corral del Carbón je najstaršia stojaca pamiatka postavená počas dynastie Nasridov, v roku 1200.

Kedysi to bolo miesto, kde si obchodníci, ktorí cestovali z diaľky do neďalekej Alcaicerie, mohli uložiť svoj tovar a oddýchnuť si na noc.

Vstúpite cez krásnu dvojoblúkovú bránu, ktorá vedie na centrálne nádvorie, okolo ktorého sú bývale ubytovania, ktoré dnes slúžia ako kancelárie mestského orchestra.

Na nádvorí sa počas letných večerov konajú hry a predstavenia flamenca.

Kráľovská kaplnka. Zdroj: patrimonionacional.es

Kráľovská kaplnka

Granadu nemôžete skutočne navštíviť bez toho, aby ste si pozreli aj Kráľovskú kaplnku (po španielsky Capilla Real).

Je to hneď vedľa katedrály, ale je to samostatná návšteva.

Kráľovská kaplnka bola postavená v 15. storočí, aby slúžila ako pohrebisko španielskych panovníkov.

Vnútri nájdete kryptu, hrobky niekoľkých katolíckych kráľov a tiež múzeum.

Madraza a Alcaicería

Navštívte Madrazu, jedinú Nasridskú budovu, ktorá stále stojí na predmestí Veľkej mešity (dnes premenená na granadskú katedrálu).

Bola to prvá univerzita v Granade, ktorú založil Yusuf I. v roku 1349.

Pri odchode z Madrazy si môžete vychutnať atmosféru námestia Bib Rambla, a pozrieť sa do Alcaicerie plnej stánkov s arabským hodvábom.

Existuje mnoho úzkych uličiek, ktoré vedú do Zacatín a Plaza Bib-Rambla, obchodné oblasti v časoch staroveku, ktorými sa oplatí prejsť a urobiť si zastávku.

Záhrada Carmen de los Martires. Zdroj: andalusien360.de

Záhrada Carmen de los Martires

Hľadáte pokoj a zeleň v Granade?

Mali by ste ísť na prechádzku do záhrady Carmen de los Martires, uvidíte tu viacero typov čarovných záhrad.

Je to skutočne krásny a dobre udržiavaný park, s krásnymi fontánami a terasami.

Dokonca si tam môžete urobiť piknik a oddýchnuť si od mesta.

Vstup do parku je zadarmo.

Bazilika San Juan de Dios

Bazilika San Juan de Dios je zasvätená patrónovi nemocníc a zdravotných sestier.

Zvonku bazilika vyzerá celkom jednoducho, no jej interiér je naozaj úchvatný!

Značná časť stien, stĺpov a stropov je pokrytá zlatom a je tu veľa obrazov a drevených sôch, ktoré sa oplatí vidieť.