Vedeli ste, kde žije najviac moslimov?

Top 10 krajín s najväčším počtom moslimov údaje sú z roku 2021   Indonézia (231 000 000) Pakistan (212 300 000) India (200 000 000) Bangladéš (153 700 000) Nigéria (95 000 000 – 103 000 000) Egypt (85 000 000 – 90 000 000) Irán (82 500 000) Turecko (74 432 725) Alžírsko (41… Prečítať celé

Top 10 krajín s najväčším počtom moslimov

údaje sú z roku 2021

1. Indonézia (231 000 000)
  2. Pakistan (212 300 000)
  3. India (200 000 000)
  4. Bangladéš (153 700 000)
  5. Nigéria (95 000 000 – 103 000 000)
  6. Egypt (85 000 000 – 90 000 000)
  7. Irán (82 500 000)
  8. Turecko (74 432 725)
  9. Alžírsko (41 240 913)
  10. Sudán (39 585 777)

Tiež je dôležité rozlišovať pomer šítov a sunítov žijúcich v daných krajinách.

Krajiny ako Saudská Arábia nie sú v top 10 – napriek tomu, že majú veľkú väčšinu stúpencov islamu, ich celková populácia nie je číselne taká významná ako vyššie spomenuté krajiny.

Jeddah, Saudská Arábia. Zdroj: azamara.com

Zaujímavé fakty o náboženstve a fungovaní v Saudskej Arábii

#1, Je domovom dvoch najposvätnejších miest islamu

Je to krajina, ktorá je rodiskom islamu a ako taká má pre moslimov na celom svete mimoriadny význam.

Saudská Arábia je domovom dvoch najposvätnejších miest islamu: Mekky, kde sa narodil prorok Mohamed, a Mediny, kde je pochovaný.

Každý rok počas hadždž cestujú milióny moslimov z celého sveta do Mekky, aby dokončili šesťdňovú púť do svätyne Kaaba.

Zatiaľ čo hadždž je povinný vykonať raz za život každý zdatný dospelý moslim, ktorý si to môže dovoliť, vyznávači viery cestujú do Mekky aj v iných obdobiach roka, aby absolvovali kratšiu, dobrovoľnú púť umrah.

#2, Ultrakonzervatívny výklad Koránu

Vláda Saudskej Arábie sa riadi ultrakonzervatívnym wahhábistickým výkladom Koránu.

Wahhábizmus začal ako sociálne a náboženské reformné hnutie v 18. storočí, a je úzko spojený so založením a vývojom saudského kráľovstva.

Toto hnutie vyžaduje doslovný výklad Koránu, a zahŕňa prísne dodržiavanie náboženských kódexov a praktík.

Po desaťročia bola wahhábistická doktrína podporovaná duchovnými, ktorí riadia súdnictvo, a náboženskou políciou.

Pred časom však korunný princ Mohammed zatlačil proti duchovnému establishmentu, a dokonca zbavil náboženskú políciu právomoci zatýkať.

Na tejto fotografii zverejnenej saudským kráľovským palácom hovorí saudský korunný princ Mohammed bin Salmán počas samitu Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive v Rijáde v Saudskej Arábii 14. decembra 2021. Zdroj: timesofisrael.com

#3, Život v Saudskej Arábii

Vládne obmedzenia týkajúce sa náboženstva sú v Saudskej Arábii veľmi prísne.

Napríklad ústava nepovoľuje náboženskú slobodu, vláda zasahuje do bohoslužobných praktík a obliekanie je prísne regulované a sankcionované zákonom.

Saudská Arábia má tiež nepriaznivé hodnotenia v oblasti medziľudských vzťahov, agresie fyzických osôb či organizácií, ako je správanie súvisiace s náboženstvom a terorizmus.

V Saudskej Arábii nie sú povolené žiadne politické strany ani národné voľby.

Neexistuje žiadna právna ochrana slobody prejavu a ľudia majú zakázané verejne kritizovať vládu, náboženstvo alebo kráľovskú rodinu.

Saudská cenzúra je považovaná za jednu z najreštriktívnejších na svete, a krajina blokuje široké spektrum internetu.

Organizácie ako Amnesty International a Human Rights Watch odsúdili saudskoarabský systém trestného súdnictva a jeho prísne tresty.

Väčšina Saudov však údajne tento systém podporuje a tvrdí, že udržiava nízku kriminalitu.

#4 Saudské ženy

Mladé saudské ženy patria medzi najvzdelanejšie v moslimskom svete.

Napriek zákonom, ktoré vyžadujú, aby ženy mali mužského opatrovníka – čo je obmedzenie, ktoré vo všeobecnosti bráni ich sociálnej mobilite a prístupu k zamestnaniu – sú mladé saudskoarabské ženy vzdelanejšie ako ich mužskí kolegovia.

Saudskoarabský opatrovnícky systém bol však v auguste 2019 zrušený, čo ženám umožnilo cestovať a vlastniť firmy bez potreby súhlasu opatrovníka.

Ženy čelia diskriminácii v rodinnom a dedičskom práve, a aj na súdoch, kde sa výpoveď jedného muža rovná výpovedi dvoch žien.

Náboženská polícia mutawa ukladá ženám obmedzenia, keď sú na verejnosti.

Tieto obmedzenia zahŕňajú požiadavku, aby ženy sedeli v špeciálne určených oddeleniach v reštauráciách, nosili abáju ( čierny plášť zahaľujúci celé telo, ktorý bol síce oficiálne zrušený) a zakrývali si vlasy.

Saudské ženy v tradičnom outfite. Zdroj: egyptianstreets.com

Štandardné pravidlá, ktoré treba dodržiavať

• Alkohol je zakázaný.

• Mali by ste sa zdržať držania sa za ruky a verejných prejavov náklonnosti.

• Hazard je zakázaný.

• Niektoré pláže v Jeddahu sú len pre cudzincov a môžete si obliecť plavky a šortky. Na verejných plážach inde to tak nie je.
    Moslimským ženám potriasajte ruku iba vtedy, ak vám ju ponúkne, v opačnom prípade stačí obyčajné ahoj alebo si držte ruku nad srdcom.

• Počas modlitieb sa na chvíľu zatvoria obchody, kaviarne atď.

• V piatok a na sviatok sú obchody a mnohé služby zatvorené. Pracovný týždeň je nedeľa – štvrtok.

• Ramadán je svätý mesiac, kedy sa moslimovia postia počas dňa. Nemajte v tomto čase na verejnosti viditeľnú vodu ani jedlo, dokonca ani v aute, inak vám hrozia pokuty.

• Pre deti neexistuje žiadny dress code.