Slováci šoférovali pod vplyvom alkoholu aj pred nehodou na Zochovej

Na začiatku októbra Slovenskom otriasla správa o tragickej nehode na bratislavskej zastávke Zochova. Dnes už známy páchateľ šesťdesiat ročný Dušan Dedeček, ktorý v tom čase zastával funkciu slovenského športového funkcionára deaflympionikov, usmrtil piatich študentov. Pod vplyvom alkoholu šoféroval motorové vozidlo. Úlohu zohrávala aj niekoľkonásobne prekročená rýchlosť, v dôsledku ktorej vodič stratil kontrolu nad automobilom. Potvrdil… Prečítať celé
Vydané 16. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Na začiatku októbra Slovenskom otriasla správa o tragickej nehode na bratislavskej zastávke Zochova. Dnes už známy páchateľ šesťdesiat ročný Dušan Dedeček, ktorý v tom čase zastával funkciu slovenského športového funkcionára deaflympionikov, usmrtil piatich študentov. Pod vplyvom alkoholu šoféroval motorové vozidlo.

Úlohu zohrávala aj niekoľkonásobne prekročená rýchlosť, v dôsledku ktorej vodič stratil kontrolu nad automobilom. Potvrdil to aj policajný prezident, ktorý nezaregistroval žiadne brzdné stopy. Po príchode policajných zložiek Dedečkovi namerali 1,6 promile alkoholu v krvi. Svedkovia tvrdia, že napriek tomu všetkému, čo spôsobil, sa správal arogantne a agresívne.

Jednu tragédiu striedala druhá. O pár dní neskôr ďalší vodič pod vplyvom spôsobil dopravnú nehodu v Čadci. Zrazil matku s dvomi maloletými deťmi. V smere jazdy prešiel na chodník, kde došlo ku kolízii. Po vykonaní dychovej skúšky mu boli zistené takmer 1,8 promile alkoholu v krvi.

 

Alkohol je spoločníkom slovenských vodičov

Podľa štatistík Policajného zboru sa uskutočnilo v roku 2021 na Slovensku 11 886 dopravných nehôd. Z toho približne 13 percent (presne 1 549) bolo zavinených alkoholom. Na druhej strane, v roku 2020 sa na slovenských cestách sa odohralo 11 897 nehôd, čo je o 11 viac a z toho spôsobil alkohol 1 551 z nich, čo je tiež približne 13 percent. Ako ukazuje graf nižšie, alkohol na cestách tu bol vždy. No, až v tomto roku sa mu začala venovať pozornosť médií.

 

V roku 2011 zaznamenávame najviac dopravných nehôd spôsobených alkoholom, a to presne 1 903. Nasledujúce roky bol každoročne evidovaný mierny pokles. Najnižší počet nehôd – 1 501, za posledných desať rokov sa udial, naopak, v roku 2016. V roku 2017 začali počty opäť mierne stúpať a do roku 2021 bol. V roku 2018 totiž počet nehôd stúpol na 1 656. Po roku 2019 počet opäť klesol a v približnom počte sa udržal do roku 2021. V roku 2019 sa udialo 1 577 dopravných nehôd, v roku 2020, kedy prepukla na Slovensku pandémia koronavírusu, to bolo 1 551 incidentov a v roku 2021 počet klesol iba o dve dopravné nehody. Bolo ich 1 549.

Každý rok zadržia policajti na slovenských cestách približne 9 000 vodičov, u ktorých zistia alkohol v krvi. Podľa štatistík Policajného zboru sa približne polovica z nich dopustila iba priestupku a druhá polovica z nich trestného činu. Nižšie vám ponúkame graf s informáciami o vodičoch, u ktorých zistili príslušníci policajného zboru alkohol v krvi.

Inzercia
  • V roku 2015 policajti odhalili 9 145 vodičov, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu. Priestupku sa dopustilo 3 945 z nich,  v krvi im namerali menej ako jedno promile. Naopak, vodičov, u ktorých odhalili jedno promile alkoholu v krvi a viac, bolo 5 200.
  • O rok neskôr príslušníci policajného zboru zachytili menej vodičov pod vplyvom alkoholu, presnejšie povedané, ich bolo 9 017. Menej ako jedno promile namerali 4 031 z nich a 4 986 vodičom namerali jedno promile a viac.
  • V roku 2017 policajti zadržali o päť šoférov viac. Priestupku sa dopustilo 4 161 z nich a prečinu ohrozenia 4 861.
  • O rok nato odhalili policajti 9 612 vodičov s alkoholom v krvi. Menej ako jedno promile namerali 4 762 šoférom a viac promile malo v krvi 4 870 z nich.
  • Počas roka 2019 počet týchto vodičov opäť vzrástol, a to na 9 893. Priestupku sa dopustilo 5 164 a trestného činu 4 729 z nich.
  • O rok neskôr, s nástupom koronavírusu u nás, policajti zachytili oveľa menej vodičov s alkoholom v krvi, a to 8 900. Menej ako promile malo v krvi 4 405 a viac ako jedno promile namerali 4 495 z nich. V roku 2021 sa počet odhalených vodičov opäť zvýšil, a to na 9 307. Priestupku sa dopustilo 4 738 šoférov a prečinu ohrozenia 4 569 z nich.

 

Z uvedených údajov vyplýva, že dopravné nehody spôsobené alkoholom v krvi boli na Slovensku vždy. Neboli však medializované v takom množstve, ako v súčasnosti.

 

Odvážili sa sadnúť si za volant pod vplyvom alkoholu

Šoférovanie pod vplyvom alkoholu nie je pre Slovákov raritou. Vyplýva to z neanonymnej ankety, realizovanej prostredníctvom sociálnych sietí, do ktorej sa zapojilo sto respondentov vo veku dvadsať až päťdesiat rokov. Súčasťou ankety boli dve zatvorené otázky – „Šoférovali ste niekedy pod vplyvom alkoholu?“ a „Spôsobili ste pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu?“

Zo sto opýtaných pätnásť percent už niekedy v živote sedelo za volantom s promile v krvi. Zvyšných osemdesiatpäť percent respondentov uviedlo, že nikdy neviedli vozidlo v podnapitom stave, a to ani v kritickej situácii. Keďže otázky neboli anonymné, tak sme dodatočne kontaktovali niekoľkých zúčastnených, aby nám objasnili dôvody ich zlyhania. Niektorí sa však ani po prvom pošmyknutí nepoučili, opäť skúšali šťastie.

Len dvadsať ročný Martin nám poskytol krátku výpoveď. Vodičský preukaz si robil krátko po svojich osemnástich narodeninách. Do skúšok mu zostávali len dva týždne. V tom čase chodieval s kamarátmi pravidelne do baru. Posilnený tekutou odvahou sadol do rodičovského auta. „Našťastie sa nikomu nič nestalo. Mal som viac šťastia ako rozumu,“ konštatuje. Pre svoje nerozvážne rozhodnutie prišiel o vodičské oprávnenie. Odstavili ho policajti, pretože prechádzal z pruhu do pruhu.

 

Skúsenosť určujúca charakter

Na otázku, či naši respondenti spôsobili pod vplyvom alkoholu dopravnú nehodu, odpovedali vo väčšine zhodne – nie, a to aj napriek tomu, že 15 ľudí z našej ankety už šoférovalo po užití alkoholu. Dvaja sa k trestnému činu priznali, pričom jeden z nich odmietol situáciu komentovať. Druhý respondent uviedol, že narazil do stĺpu, a teda neublížil nikomu na zdraví a ani nespôsobil škodu na osobnom majetku, ak nepočíta ten jeho. V súčasnosti nie je držiteľom vodičského oprávnenia.

 

Štrnásť percent Slovákov priznalo alkohol za volantom

V októbri tohto roka urobila agentúra AKO prieskum pre diskusnú reláciu Na hrane z produkcie Televízie JOJ. Prieskum robila na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. Takmer 14 percent Slovákov sa priznalo, že niekedy šoférovali pod vplyvom alkoholu. Na prepočet je to viac ako 611- tisíc obyvateľov. Viac ako 6 percent opýtaných uviedlo, že s alkoholom v krvi viedli motorové vozidlo viackrát. Šoférovanie v kritickej situácii, pod ktoré spadá napríklad odvoz blízkeho do nemocnice alebo pôrod, priznalo 7,6 percent obyvateľov. Naopak, viac ako 66 percent Slovákov si za volant pod vplyvom alkoholu nikdy nesadli. Ďalších 19 percent odpovedalo, že nešoféruje alebo nevlastní motorové vozidlo

 

Rozhodujúca je výška promile

Čo sa týka trestov za šoférovanie s alkoholom v krvi, je dôležité si upresniť, v ktorom prípade ide o priestupok a kedy o trestný čin. Podľa Trestného zákona je rozhodujúce, koľko promile vodič nafúka. Ak človek totiž nafúka menej ako jedno promile, ide o priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Hrozí mu pokuta vo výške od 200 do 1 000 eur a tiež trest zákazu šoférovania motorového vozidla až na 5 rokov.

Ak sa ale vodič odmietne podrobiť dychovej skúške na zistenie alkoholu alebo inej návykovej látky v krvi, ide o priestupok, za ktorý môže dostať pokutu od 300 do 1 300 eur a zákaz viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov

V Trestnom zákone sa ďalej píše, že ak vodič motorového vozidla nafúka viac ako 1 promile, dopustil sa prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Za tento trestný čin mu hrozí väzenie až na 12 mesiacov. Na toto obdobie sa človek dokáže tiež dostať za mreže v prípade, ak sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo inej návykovej látky v krvi.

 

Polepšili sme sa?

Tento rok je mediálne prepieranou témou vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu. Paradoxne však za posledných jedenásť mesiacov evidujeme 11 015 dopravných nehôd, pričom v 1 316 prípadoch bol príčinou havárií alkohol. Čo predstavuje pokles o pätnásť percent oproti minulému roku. Ide však len o peknú štatistiku, realita na slovenských cestách zostáva naďalej pochmúrna. Dôvodom je rekordné požívanie alkoholu a následné šoférovanie, bez fatálnych následkov.

Len za posledných deväť mesiacov roka 2022 polícia odhalila až 8 068 pozitívnych dychových skúšok u vodičov motorových vozidiel. Súhrnne bol však alkohol zistený u 16 488 vodičov motorových a nemotorových vozidiel. Slovensko si v počtoch nehodovosti tento rok vylepšilo čísla, na druhej strane aj zlomilo rekordy v nameranom alkohole. Alkohol nás na cestách pravidelné sprevádza, preto by si mal byť každý účastník dopravnej komunikácie vedomý trestov, ktoré ho čakajú v prípade odhalenia alkoholu v krvi. Tie môžu byť buď vo forme pokuty, zákazu viesť motorové vozidlo, podmienečného trestu a v krajnom prípade hrozí aj väzenie.

 

Novinársky prejav vznikol v spolupráci s autorkou Katarínou Biskupičovou

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.