Hallux – estetický nedostatok alebo závažný zdravotný problém?

Trpí ním viac ako 50% populácie Tento problém postihuje ženy štyrikrát častejšie ako mužov. O čo vlastne ide? Hallux valgus je štrukturálna deformácia kĺbu palca na nohe s vybočením palca od stredu tela a vybočením prvej záprstnej kosti dovnútra, ktorá už len na pohľad vyzerá nepríjemne. Trpí ním 23 % ľudí vo veku 18 – 65… Prečítať celé

Trpí ním viac ako 50% populácie

Tento problém postihuje ženy štyrikrát častejšie ako mužov. O čo vlastne ide? Hallux valgus je štrukturálna deformácia kĺbu palca na nohe s vybočením palca od stredu tela a vybočením prvej záprstnej kosti dovnútra, ktorá už len na pohľad vyzerá nepríjemne. Trpí ním 23 % ľudí vo veku 18 – 65 rokov a viac ako 35 % ľudí nad 65 rokov, čo z neho robí najčastejšiu deformitu predkolenia a prstov. 

Môže mať mnoho príčin, priam kľúčové je rozpoznať ich včas. V počiatočných štádiách sa hallux valgus dá dobre liečiť cvičením, fyzioterapiou, bandážami, tejpovaním alebo masážami. Pri neskorších štádiách pomôže často už len operácia. V článku sa dozviete, aká je prevencia, ktoré cvičenia vám pomôžu dosiahnuť úľavu od bolesti a ako ho liečiť. Nezabúdajte, že pre objasnenie príznakov a následnú liečbu je potrebný špecialista. Preto pred samotnou domácou liečbou zájdite k ortopédovi alebo úrazovému chirurgovi.

Vysoké opätky sú často atraktívnym doplnkom dámskeho outfitu, no spôsobujú mnohé zdravotné problémy – jedným z nich je aj Hallux valgus. Zdroj: pexels.com

Základom je prevencia

Správne padnúca obuv je kľúčom k tomu, aby ste predišli vybočeniu palca alebo aby sa už existujúci vybočený kĺb nezhoršil. Váš lekár vám môže ponúknuť tipy pre výber vhodnej obuvi. Vo všeobecnosti by ste si mali kupovať topánky so širokou špičkou a mäkkou podrážkou. Vyhnite sa topánkam, ktoré sú úzke, so špicatou špičkou a vysokým podpätkom, ktoré tlačia na prednú časť chodidla. Ak máte ploché nohy alebo iný zdedený štrukturálny problém s chodidlom, prispôsobené ortopedické vložky môžu pomôcť zabrániť alebo spomaliť deformovanie.

Ak rady nosíte vysoké podpätky alebo ste geneticky predisponovaní k vytvoreniu halluxu, môžete robiť jednoduché cvičenia pre posilnenie klenby chodidla každý deň napríklad počas umývania zubov: Stojte jednu minútu na ľavej alebo pravej nohe. Pre profylaxiu a prevenciu si zuby čistite v stoji na jednej nohe jednu minútu vpravo a jednu minútu vľavo. Je to pre vás príliš jednoduché? Zatvorte oči a urobte osem pohybov s nohou vo vzduchu.

  • Nenoste topánky s vysokými podpätkami každý deň
  • Ak sa topánok s opätkami neviete vzdať, voľte verziu s menším sklonom 
  • Pohybujte sa naboso tak často, ako len môžete.
  • Precvičujte chodidlá a posilňujte ich svalstvo

Ak máte možnosť, pohybujte sa na boso. Zdroj: pexels.com

Ako vybočený palec liečiť?

Hallux sám od seba cez noc nezmizne. Liečba sa zameriava hlavne na zmiernenie symptómov a môže zahŕňať:

Podložky a tejpovanie: Voľne predajné vypchávky môžu tlmiť oblasť a zmierniť bolesť. Na udržanie chodidla v správnej polohe môžete použiť aj lekársku pásku.

Zmena obuvi: Prechod na topánky so širokými a hlbokými špičkami môže znížiť tlak na vaše prsty. Môžete však použiť aj naťahovacie zariadenie na rozšírenie topánok, ktoré už vlastníte.

Ortopedické pomôcky: Voľne predajné vložky do topánok alebo vložky do topánok vyrobené na mieru (ortopedické vložky) pomáhajú kontrolovať problémy so zarovnaním ako je pronácia – tá prispieva k tvorbe vybočenia. Medzi palec na nohe a ukazovák môžete tiež umiestniť medzikus. Niektorým zasa uľaví od bolesti nosenie dlahy cez noc.

Lieky proti bolesti: Nesteroidné protizápalové lieky, perorálne aj lokálne, sa môžu kombinovať s ľadovými obkladmi, ktoré pomáhajú pri bolestiach a opuchoch.

Fyzikálna terapia: Masáž, fyzikálna terapia a ultrazvuková terapia znižuje bolesť i zápal. Fyzioterapeutické cvičenia zlepšujú silu svalstva okolo halluxu a môžu mierne zlepšiť zarovnanie.

Injekcie: Steroidné injekcie rovnako znižujú bolesť a opuch. Dajte si však pozor! Môžu byť škodlivé, ak sa používajú príliš často alebo sa vstrekujú do samotného kĺbu. Táto liečba nasleduje až pri posledných štádiách pri pokuse vyhnúť sa operácii.

Chirurgia: Ak nechirurgická liečba nepomôže a chôdza je extrémne bolestivá, lekár vám odporučí operáciu. Tento postup sa nazýva bunionektómia. Lekársky špecialista odstráni vybočenie palca a znovu zarovná kosti, čím vráti palec na nohe do správnej polohy.

Liečba vybočeného palca môže byť zdĺhavá, no nenechajte sa odradiť. Začnite čo najskôr, aby ste predišli operácii. Zdroj: vistacreate.com

Vyskúšajte barefoot topánky – bosotopánky

Barefoot topánky sú najlepšou voľbou pre zdravie vašich chodidiel. Imitujú chodenie na boso, čo je pre vaše nohy najprirodzenejšie. Chôdza na boso vám zaručí dobrú rovnováhu a držanie tela. Samozrejme, dnes žijeme poväčšine v mestách a nemôžeme sa kdekoľvek pohybovať bez topánok. Barefoot obuv však rešpektuje anatómiu nohy, čomu značí aj jej nezvyčajný tvar – špička je okrúhla, aby mali prsty priestor pre správny rast. Topánky majú mäkkú a ohybnú podrážku s hrúbkou do 8 milimetrov, aby ste boli schopní vnímať všetky nerovnosti, čím donútite svaly pracovať.

ZDROJE: www.joint-surgeon.com, my.clevelandclinic.org, www.surgebright.com

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »