Španielsko zakazuje nastavenie klimatizácií pod 27 °C

Španielska vláda sa rozhodla zabrániť kanceláriám, obchodom a niekoľkým ďalším miestam s prístupom verejnosti nastavenie klimatizácií počas leta pod 27 stupňov Celzia. Toto obmedzenie prišlo ako súčasť plánov Španielska na zníženie spotreby energie v krajine a tiež zníženie závislosti od ruského plynu. Vo vyhláške tiež počítajú so zastavením vykurovania nad 19 stupňov Celzia počas zimy…. Prečítať celé

Španielska vláda sa rozhodla zabrániť kanceláriám, obchodom a niekoľkým ďalším miestam s prístupom verejnosti nastavenie klimatizácií počas leta pod 27 stupňov Celzia. Toto obmedzenie prišlo ako súčasť plánov Španielska na zníženie spotreby energie v krajine a tiež zníženie závislosti od ruského plynu. Vo vyhláške tiež počítajú so zastavením vykurovania nad 19 stupňov Celzia počas zimy.

Návrh zákona španielska vláda schválila

Nové pravidlá budú od budúceho týždňa, konkrétne od 9. augusta, povinné vo všetkých verejných a komerčných budovách. Ide napríklad o úrady, bary, kiná, divadlá, letiská a železničné stanice. Španielske domácnosti majú zatiaľ obmedzenie pre klimatizácie len odporučené. Návrh zákona schválila španielska vláda v snahe znížiť spotrebu plynu v krajine o 7% v súlade s nedávnymi dohodami Európskej únie týkajúcich sa energetiky.

Mnohým obyvateľom Španielska, rovnako ako aj turistom, sa zavedené opatrenia nepáčia. Viacerí tvrdia, že teplota 27 stupňov Celzia je stále vysoká a pri práci počas prebiehajúcich horúčav by skôr uvítali teplotu aspoň 25 stupňov Celzia. Taktiež sa obávajú, že po nastavení teploty 27 stupňov Celzia na klimatizačnej jednotke reálna teplota v miestnosti počas dňa nikdy nedosiahne 27 stupňov Celzia.

Len 10% európskych domácností disponuje klimatizáciu [Unsplash]

Menej ako 10% európskych domácností disponuje klimatizáciou [Unsplash]

Teploty by mali závisieť od regiónov

Obyvatelia Španielska si preto myslia, že navrhované teploty nie sú primerané. Uvítali by aspoň rozsah dvoch alebo troch stupňov Celzia od stanovenej teploty v závislosti od regiónu krajiny podľa vonkajších teplôt. Obmedzenie teploty nad 27 stupňov by sa niekomu mohlo zdať primerané, no existujú štúdie, ktoré uvádzajú, že optimálna teplota na pracovisku by mala byť 24 stupňov Celzia.

Pravidlá španielskej vlády o obmedzení spotreby energii ostanú v platnosti minimálne do novembra 2023. Okrem úpravy teploty v klimatizovaných priestoroch a vykurovania v zime španielska vláda tiež nariadila v rámci šetrenia energii vypnutie osvetlenia výkladov po 22. hodine. Pouličné osvetlenie však bude fungovať aj naďalej. V priestoroch, ktorých sa obmedzenia týkajú, by mali byť tiež vyvesené plagáty vysvetľujúce kroky podniknuté na úsporu energie.

INZERCIA

Španielska vláda vyzýva všetkých

Španielska ministerka pre ekologickú transformáciu, Teresa Ribera, vyzvala obyvateľov Španielska, aby sa pripojili k znižovaniu spotreby energii. Uviedla, že tieto obmedzenia pomôžu aj domácnostiam, keďže znížia účty za energiu. Vyzvala tiež veľké spoločnosti, aby sa pokúsili motivovať svojich zamestnancov k práci z domu.

Práca z domu by okrem nákladov na klimatizovanie pracovných priestorov ušetrila aj energie za dopravu [Unsplash]

Práca z domu by okrem nákladov na klimatizovanie pracovných priestorov ušetrila aj energie za dopravu [Unsplash]

Rovnako aj španielsky premiér Pedro Sánchez verejne vyhlásil, že krajina naliehavo potrebuje šetriť energiu. Sánchez dokonca poprosil štátnych pracovníkov, aby v práci nenosili kravaty, nech im s nimi nie je priveľmi teplo a obmedzili používanie klimatizácie.

Španielsko nie je prvé

Podobné návrhy už prijímajú aj ďalšie európske štáty ako napríklad Grécko, Taliansko a Francúzsko. Práve vo Francúzsku čelia podniky, ktoré nechajú svoje dvere do klimatizovaných priestorov otvorené, pokute až 750 eur. Aj nemecké mesto Hannover zakázalo nadmerné používanie teplej vody a používanie mobilných klimatizačných a vykurovacích jednotiek všade okrem škôl a nemocníc. Európske krajiny sa takýmito obmedzeniami snažia riešiť dva problémy. Na jednej strane stoja neznesiteľné horúčavy, ktoré zvyšujú dopyt po energiách, a na druhej strane politický konflikt, ktorý dodávky energií komplikuje.

V Európe má podľa prieskumu vďaka miernejšiemu podnebiu klimatizáciu menej ako 10 percent domácností. Pre porovnanie – v Amerike je klimatizáciou vybavených viac ako 90 percent domácností. Medzinárodná energetická agentúra však predpokladá, že Európa následkom zvyšujúcich sa teplôt do roku 2050 svoj počet klimatizácií takmer strojnásobí.

 

 

Zdroje: The Verge, The Guardian, TimeOut, CBS News, Independent

Pokračujte na ďalší príspevok »